Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes jmenoval bývalého gruzínského prezidenta Michaila Saakašviliho předsedou výkonného výboru Národní rady pro reformy, tedy svého poradního orgánu, zřízeného Zelenského předchůdcem Petrem Porošenkem. Oznámila to prezidentská kancelář.
"Věřím, že (Saakašvili) může dát impulz radě a pomůže v uskutečnění důležitých reforem v životě země," prohlásil Zelenskyj. Rada se podle médií sešla naposledy před dvěma lety.
Saakašvili minulý měsíc oznámil, že přijal nabídku prezidenta Volodymyra Zelenského stát se místopředsedou ukrajinské vlády, ve které by měl na starosti reformy. Ale zjevně nezískal podporu ani u poslanců prezidentovy strany Sluha národa v parlamentu, který má při jmenování členů kabinetu konečné slovo; o věci se nakonec ani nehlasovalo.
Proti Saakašviliho jmenování do vlády ostře protestovala Gruzie, která vyhrožovala odvoláním svého velvyslance z Kyjeva.
Saakašvili byl v letech 2004 až 2013 gruzínským prezidentem. Po skončení mandátu zemi opustil. Vzápětí byl obviněn ze zneužití moci a posléze odsouzen k šesti letům vězení. Exprezidentovi stoupenci pokládají verdikt za politicky motivovaný, obavy z pronásledování oponentů nynější vlády vyjádřily také západní státy.
Porošenko jako prezident pozval Saakašviliho na Ukrajinu a svěřil mu úřad oděského gubernátora. Posléze se s ním ale nepohodl, odebral mu ukrajinské občanství a nechal ho vyhostit. Zelenskyj po nástupu do funkce Saakašvilimu ukrajinský pas vrátil.
Související
Zelenskyj se vypravil do Polska. Restartoval vztahy s Tuskem
Zelenskyj řešil v Bílém domě střely do Patriotů. Zeptám se Putina, jestli pomáhá Íránu, prohlásil Trump
Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina) , Michail Saakašvili , Ukrajina
Aktuálně se děje
před 23 minutami
Evropa se bojí přílivu uprchlíků. Francie posiluje hraniční kontroly, Itálie žádá pro Španělsko stopku v Schengenu
před 1 hodinou
Na bojišti nemají šanci, pořád chtěli jen přestávky na kávu, říkají po společném cvičení s NATO ukrajinští vojáci
před 1 hodinou
Přijde změna počasí. Meteorologové varují před bouřkami
před 1 hodinou
Souboj titánů: Jak se liší přístup nejdražších firem světa k AI?
před 2 hodinami
Macinka odvolal šéfku Českých center Pánek Jurkovou
před 3 hodinami
Do španělské enklávy dorazilo za jediný den na 50 tisíc migrantů. Zdravotnictví zkolabovalo
před 3 hodinami
Masivní lesní požáry dál spalují Evropu. Podle vědců budou stále častější
před 4 hodinami
Proč Írán ukončil klid na Blízkém východě a zahájil překvapivý útok?
před 5 hodinami
Hamás pod tíhou katastrofální humanitární situace schválil Trumpův plán na odzbrojení
před 6 hodinami
Rada míru dosáhla historické dohody s Hamásem, tvrdí Trump. Z Blízkého východu přichází jiné zprávy
před 7 hodinami
Počasí: O víkendu extrémní vedra poleví, tropy ale zůstanou
včera
Proč Evropu spalují nejničivější požáry novodobé historie? Na vině jsou klimatické změny a vlny veder
včera
Nevídaný krok. UEFA hrozí bojkotem všech turnajů pořádaných FIFA
včera
Zrušení devátých tříd nebude. Je to nekoncepční výplod okurkové sezony, tvrdí Plaga
včera
Praha kvůli extrémnímu počasí zakázala rozdělávání ohňů a kouření na rizikových místech
včera
Armáda byla připravena ruskou raketu sestřelit, prohlásil Tusk
včera
Válka s Íránem se dál rozrůstá. Poprvé byl zasažen i Egypt
včera
Polsko nebylo cílem ruské rakety, mírní napětí Tusk. EU incident ostře odsuzuje, USA jej chtějí prošetřit
včera
Další extrémní počasí je tady. Jak zvládnout vedra? Inspirujte se u obyvatel tropických států
včera
Jak se Rusko dostává ke klíčovým evropským technologiím? Sankce obchází skrze jeden asijský stát
Ruské zbrojní a bezpečnostní firmy využívají dodavatelské řetězce v Indii k dovozu tisíců položek citlivé technologie pocházející z Evropy. Analýza společnosti Strider Technologies ukazuje, že od zahájení invaze na Ukrajinu v únoru 2022 prošlo přes Indii do Ruska přibližně padesát tisíc položek regulovaného či citlivého zboží. Tento vývoj staví Spojené království i Evropskou unii do složité situace, neboť obě entity se s Novým Dillí snaží rozvíjet hlubší obchodní i bezpečnostní vztahy.
Zdroj: Libor Novák