Zelenskyj vyhlásil Den odporu proti okupaci Krymu

Ukrajina si bude od nynějška 26. únor připomínat jako "Den odporu proti okupaci" Krymu, který Rusko anektovalo před šesti lety. Příslušný výnos dnes vyhlásil prezident Volodymyr Zelenskyj. Současně ujistil, že Kyjev neobětuje poloostrov jako cenu za nastolení míru na východě Ukrajiny.

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)
doporučujeme

"Jsou zásady, které nepotřebují další důkazy: týden má sedm dnů, Země je kulatá a Krym je ukrajinský," uvedl prezident podle agentury AFP.

Nový památný den v ukrajinském kalendáři má připomínat, že 26. února 2014 tisíce obyvatel Krymu ve správním středisku poloostrova Simferopolu demonstrovaly, aby vyjádřily svou oddanost Ukrajině.

Stalo se tak několik dnů po příchodu ozbrojenců v neoznačených uniformách, kteří ovládli strategické pozice na Krymu, obklíčili ukrajinské posádky a převzali kontrolu nad letištěm a místním sněmem. Moskva až několik týdnů po anexi přiznala, že šlo o příslušníky ruských speciálních sil.

Po anexi se mnozí účastníci proukrajinské demonstrace z 26. února stali terčem pronásledování.

Zelenského rozhodnutí podráždilo Moskvu v době, kdy se ukrajinský prezident snaží vyjednat ukončení konfliktu v Donbasu na východě země, kde ukrajinská vojska čelí povstalcům z řad proruských separatistů. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov již vyjádřil "kategorický nesouhlas" se Zelenského rozhodnutím.

"Děláme vše, co je možné, abychom ukončili válku v Donbasu (...), ale to neznamená, že Krym stahujeme z pořadu dne a že se může stát cenou, kterou zaplatíme za mír v Donbasu," ujistil Zelenskyj.

Konflikt v Donbasu vypukl krátce po anexi Krymu a vyžádal si více než 13.000 mrtvých. Kyjev a Západ obviňují Rusko z vojenské podpory separatistů, Moskva to popírá. Krym byl podle ruské verze "připojen ke své historické vlasti".

Většina zemí světa ruskou anexi ukrajinského poloostrova neuznává a Rusko je za anexi Krymu a rozdmýchání konfliktu v Donbasu vystaveno západním sankcím.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Covid: Rusko hlásí nový rekord v počtu nakažených za den

03.12.2020 14:23 Aktualizováno V Rusku přibylo za uplynulých 24 hodin dalších 28.145 potvrzených případů nákazy koronavirem SARS…

Reuters: Dohoda EU s Británií by mohla být v pátek či o víkendu

03.12.2020 13:51 Vyjednavači by se mohli na podobě budoucích vztahů Británie s Evropskou unií dohodnout v pátek nebo…

Válečný zločinec Kosiah stanul před soudem, podle žaloby se dopustil i…

03.12.2020 13:39 Ve Švýcarsku dnes začal soudní proces s bývalým velitelem liberijských povstalců Alieuem Kosiahem.…

Je čas dospět. EU se musí stát politickým a vojenským hráčem, apeluje…

03.12.2020 00:01 NÁZOR - Pocit úlevy evropských politických elit ze zvolení Joe Bidena americkým prezidentem byl…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama