Zelenskyj vyhlásil Den odporu proti okupaci Krymu

Ukrajina si bude od nynějška 26. únor připomínat jako "Den odporu proti okupaci" Krymu, který Rusko anektovalo před šesti lety. Příslušný výnos dnes vyhlásil prezident Volodymyr Zelenskyj. Současně ujistil, že Kyjev neobětuje poloostrov jako cenu za nastolení míru na východě Ukrajiny.

Přidejte svůj názor 16 komentářů

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)
doporučujeme

"Jsou zásady, které nepotřebují další důkazy: týden má sedm dnů, Země je kulatá a Krym je ukrajinský," uvedl prezident podle agentury AFP.

Nový památný den v ukrajinském kalendáři má připomínat, že 26. února 2014 tisíce obyvatel Krymu ve správním středisku poloostrova Simferopolu demonstrovaly, aby vyjádřily svou oddanost Ukrajině.

Stalo se tak několik dnů po příchodu ozbrojenců v neoznačených uniformách, kteří ovládli strategické pozice na Krymu, obklíčili ukrajinské posádky a převzali kontrolu nad letištěm a místním sněmem. Moskva až několik týdnů po anexi přiznala, že šlo o příslušníky ruských speciálních sil.

Po anexi se mnozí účastníci proukrajinské demonstrace z 26. února stali terčem pronásledování.

Zelenského rozhodnutí podráždilo Moskvu v době, kdy se ukrajinský prezident snaží vyjednat ukončení konfliktu v Donbasu na východě země, kde ukrajinská vojska čelí povstalcům z řad proruských separatistů. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov již vyjádřil "kategorický nesouhlas" se Zelenského rozhodnutím.

"Děláme vše, co je možné, abychom ukončili válku v Donbasu (...), ale to neznamená, že Krym stahujeme z pořadu dne a že se může stát cenou, kterou zaplatíme za mír v Donbasu," ujistil Zelenskyj.

Konflikt v Donbasu vypukl krátce po anexi Krymu a vyžádal si více než 13.000 mrtvých. Kyjev a Západ obviňují Rusko z vojenské podpory separatistů, Moskva to popírá. Krym byl podle ruské verze "připojen ke své historické vlasti".

Většina zemí světa ruskou anexi ukrajinského poloostrova neuznává a Rusko je za anexi Krymu a rozdmýchání konfliktu v Donbasu vystaveno západním sankcím.

Loading...
Vstupte do diskuze (16)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koronavirus není hrozba, tvrdí Lukašenko a uspořádal hokejový turnaj

29.03.2020 09:21 Zatímco se svět obává vysoce nakažlivé nemoci COVID-19 a umírají na ni denně tisíce lidí, běloruský…

Nakažený britský premiér vyzval občany, aby zůstali doma

29.03.2020 08:29 Britský premiér Boris Johnson napsal dopis, v němž vyzývá občany, aby zůstali doma a pomohli tak…

Celebrity? Odchod Harryho a Meghan z královských rolí nemá v dějinách…

29.03.2020 06:36 Nevídané změny v britské královské rodině zahájil letos na začátku ledna deklarovaný úmysl prince…

Británie má více než 1000 obětí koronaviru

28.03.2020 18:39 Počet obětí nákazy koronavirem ve Velké Británii překročil tisícovku a dosáhl 1019, uvedly dnes…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama