Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes uvedl, že povolá část vojáků v záloze na mimořádné cvičení, všeobecnou mobilizaci ale zatím vyloučil, uvedla agentura Reuters. V proslovu po setkání s parlamentními stranami také představil program "ekonomického vlastenectví", který má spočívat v podpoře domácí ukrajinské výroby.
"V současnosti nevidím potřebu všeobecné mobilizace," uvedl Zelenskyj v televizním projevu. Vydal však dekret, kterým povolává část vojáků v záloze na mimořádné cvičení. Ti by měli doplnit pravidelné armádní jednotky. Ukrajinský prezident také oznámil, že v zemi nechá zřídit výcviková střediska pro vojáky v záloze, a vyzval ke zlepšení bojové připravenosti armády.
Zelenskyj dnes uvedl, že zvažuje přerušení diplomatických vztahů s Moskvou na návrh ukrajinského ministerstva zahraničí. Zároveň prohlásil, že nevěří, že vypukne plnohodnotná válka s Ruskem. Pokud by se tak ale stalo, hlava státu by vyhlásila stanné právo.
Ukrajinský prezident také oznámil plán "ekonomického vlastenectví", který má posílit ukrajinský průmysl a pomoci obyvatelstvu. Podle Zelenského západní země také připravují ekonomickou pomoc Ukrajině, jejíž hospodářství mezinárodní krize poškozuje. "Tyto prostředky jsou nezbytné pro zaručení stability ukrajinského hospodářství," citovala agentura TASS ukrajinskou hlavu státu.
Související
Zelenskyj: Nastal čas, aby si Evropa vybrala vyjednavače pro jednání s Ruskem
Zelenskyj se jménem Ukrajiny hrdě přihlásil k nočnímu útoku na Moskvu
Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina) , Armáda Ukrajina
Aktuálně se děje
včera
Británie oplakává zesnulou vojačku. Tragédie se stala na show ve Windsoru
včera
Detaily záchrany lebky svaté Zdislavy. Experti prozradili podrobnosti
včera
Feri si pobyt ve vězení neprodlouží. Soudce vysvětlil své rozhodnutí
včera
Stalo se před 490 lety. Král Jindřich VIII. nechal popravit svou manželku
včera
Česká diplomacie tragicky přišla o pracovníka. Zahynul v Chile
včera
Výhled počasí do poloviny června. Jeden problém se má prohlubovat
včera
MS v hokeji: Lotyšsko porazilo Německo. Slovinci nenavázali na senzaci s Čechy
včera
Suej-fen-che. Město, které Západu hýbe žlučí, narušuje vliv sankcí a upevňuje rusko-čínské vazby
včera
Svět může zažít nejsilnější El Niño v historii už letos. Letní teploty zřejmě v nadcházejících letech zlámou rekordy
Aktualizováno včera
V Praze se srazil autobus s tramvají. Aktivován traumaplán, záchranka povolala velkokapacitní vůz Fenix
včera
WHO poprvé v historii vyhlásila stav veřejného ohrožení před zasedáním. Epiemie eboly může trvat roky
včera
Putin by mohl války na Ukrajině litovat, měl říct Si Ťin-pching Trumpovi
včera
Sedmnáctá epidemie eboly vyvolává v Africe paniku. Neexistující očkování situaci dramaticky zhoršuje
včera
Ebola se šíří rychleji, než jsme odhadovali, přiznává WHO. O většině nakažených ještě lékaři neví
včera
Spojené státy prodlouží dočasné pozastavení sankcí na export ruské ropy
včera
V Británii se ve velkém začíná mluvit o návratu do EU
včera
Trump odložil plánovaný vojenský úder na Írán
včera
Prodávají své děti, aby přežili. Afghánistán se potácí na hraně hladomoru
včera
Počasí bude o víkendu letní. Teploty začnou atakovat tropickou třicítku
Aktualizováno 18. května 2026 23:02
MS v hokeji: Česko porazilo Švédsko 4:3
Po sobotní nevídané blamáži se Slovinskem, se kterým Češi poprvé v historii MS prohráli 2:3 po prodloužení, má parta trenéra Radima Rulíka jasný cíl. Odčinit tuto nečekanou porážku a naopak navázat na předešlou výhru s Dánskem. Češi se vrátili ke své původní základní sestavě ze zápasu s Dánskem, a tak se do ní vrací útočník Matěj Blümel. Oproti duelu se Slovinskem naopak zůstal mimo sestavu Jan Mandát a chyběl i Michal Kempný. V brance se objevil Josef Kořenář. Česko nakonec Švédy porazilo 4:3.
Zdroj: David Holub