Nové ukrajinské vedení zastavilo sérii rušení dvoustranných smluv s Ruskem, kterou spustil bývalý prezident Petro Porošenko, napsal dnes ruský list Kommersant. Pauza může být způsobena tím, že si tým nového prezidenta Vladimira Zelenského rozděluje vládní role a na jiné otázky nemá čas. Až další vývoj tak ukáže, zda se vztahy obou zemí začnou měnit nebo nikoliv, uvádí deník s odkazem na své zdroje z ruské diplomacie.
Oba státy spojovala hustá síť 400 dvoustranných dohod a smluv, uvádí Kommersant. Vypovídání začalo už v roce 2014, kdy Rusko anektovalo ukrajinský Krym a podpořilo separatistickou vzpouru v Donbasu.
Posledním dokumentem, který ztratil smluvní sílu, byla dohoda o přátelství, spolupráci a partnerství vypovězená letos v dubnu. Od té doby žádná smlouva zrušena nebyla.
Bývalý ukrajinský ministr zahraničí Pavlo Klimkin ještě loni v listopadu hrozil, že Kyjev "rychle" vypoví 40 dalších smluv, ale nic takového se nestalo. "Možná ještě něco zařízli, ale k nám se to nedostalo," citoval ruský list informovaného vládního úředníka.
Na ruském ministerstvu zahraničí pauzu zaznamenali, ale veškeré komentáře považují za předčasné. "Teď si možná rozdělují posty a rozhodují, co dál. Jestli (s vypovídáním smluv) pokračovat, nebo přibrzdit," řekl Kommersantu zaměstnanec ministerstva. "Pokud přibrzdí, bude to signál," dodal.
Jediná oblast, které se smluvní roztržka nijak nedotkla, je jaderná energetika, píše deník. Specifika rezortu staví tuto sféru mimo politiku, "protože jde o bezpečnost a protože technologické cykly jsou mnohem delší než cykly politické," citoval Kommersant zdroj z ruského Rosatomu.
Související
Slovensko a Maďarsko daly zelenou dalším protiruským sankcím, státy souhlasí s půjčkou 90 miliard eur Ukrajině
Ukrajina obnovila čerpání ropy ropovodem Družba na Slovensko
Ukrajina , Rusko , Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina) , Petr Porošenko
Aktuálně se děje
před 8 minutami
Macinkovy esemesky na Hrad u policie prošly. Případ se odkládá
před 53 minutami
Barma změnila trest pro Su Ťij. Politička opustila vězení
před 1 hodinou
Podezřelí z útoku v Pardubicích si stěžovali na vazbu. Soud jasně rozhodl
před 3 hodinami
Počasí o prodlouženém víkendu: Do Česka poprvé dorazí léto
včera
Odradil ji Trumpův přístup? Kanada zavádí zásadní změnu, vytváří mocnou agenturu
včera
Natankujte ještě dnes. Od zítřka ceny pohonných hmot prudce vzrostou
včera
OBRAZEM: Pardubice po 14 letech slaví hokejový titul. Trefil ho Červenka
včera
Kim Čong-un ocenil severokorejské vojáky, kteří na Ukrajině raději spáchali sebevraždu
včera
Německo drží nelichotivý trend. Výrazně se zhoršila i Británie
včera
Život na Kubě se v tichosti hroutí. V zemi kolabují základní pilíře společnosti, varuje koordinátor OSN
včera
Jak na bezpečné pálení čarodějnic? Hasiči vydali důležitá doporučení
včera
Bydlí v obecním bytě, chce legalizovat své černé stavby. Mrázová čelí výzvám k rezignaci, Babiš to neřeší
včera
Modžtaba Chameneí vydal další ostré prohlášení. Trumpovi ustupovat nehodlá
včera
USA řeší zásadní otázku: Pokud je "86 47" trestný čin, skončí za mřížemi tisíce lidí?
včera
Otevření Hormuzského průlivu, ale za vysokou cenu. Co obsahuje nový íránský mírový návrh zaslaný USA?
včera
Timmy míří ke břehům Švédska. Skončí v čelistech kosatek, nebo se utopí, varují vědci. Dánsko se od něj distancuje
včera
Pentagon zvažuje, že stáhne 40 000 amerických vojáků z Německa
včera
EU čelí nečekanému problému. Zjistila, že vůbec neví, kolik má ropy
včera
Cena ropy dál prudce roste. Je nejvyšší za poslední čtyři roky
včera
Problematický aspekt počasí v Česku. Řeší se opakovaně a už i letos
Je sice teprve konec dubna, ale sucho v Česku se již touto dobou prohlubuje. Počasí v tom hraje zásadní roli. Odborníci navíc očekávají, že situace se v nejbližších dnech dále zhorší.
Zdroj: Jan Hrabě