Po oznámení Číny, že zvýší cla na dovoz amerického zboží ze 34 % na 84 %, přišla rychlá reakce od prezidenta Spojených států Donalda Trumpa. Ve svém prvním veřejném prohlášení po čínské retaliaci vyzval podniky, aby přesunuly své sídlo a výrobu do USA.
„Teď je SKVĚLÝ čas přesunout svou FIRMU do Spojených států amerických,“ napsal prezident na své sociální síti Truth Social. „ŽÁDNÁ CLA, téměř okamžité připojení k elektrické síti a schválení projektů. ŽÁDNÉ zdržení kvůli ekologii. NEČEKEJTE, UDĚLEJTE TO HNED!“
Trump svým výrokem jasně ukázal, že považuje současnou situaci za příležitost posílit domácí průmysl a výrobu. Jeho slova přicházejí ve chvíli, kdy americké firmy čelí tvrdé realitě čínských opatření, která mohou výrazně omezit jejich přístup na jeden z největších světových trhů.
Čínské ministerstvo financí dnes podle BBC oznámilo skokové navýšení cel na americké zboží na 84 %. Tento krok je přímou odpovědí na Trumpovo nedávné rozhodnutí zavést 104% cla na čínské dovozy, čímž Spojené státy zahájily nejtvrdší obchodní ofenzivu za poslední století.
Čínská média mezitím posměšně komentují snahy jiných států jednat s Washingtonem o výjimkách z cel. Peking naproti tomu zdůrazňuje podporu multilaterálnímu obchodu a pravidlům, která platí pro všechny. Tento přístup získává sympatie zejména v jihovýchodní Asii, kde země jako Thajsko, Kambodža či Vietnam výrazně doplácejí na americká ochranářská opatření.
V rámci dalších kroků Čína dnes rovněž rozšířila svůj tzv. seznam „nespolehlivých subjektů“ o šest dalších amerických firem. Mezi nimi je například letecko-obranná společnost Sierra Nevada Corporation a několik podniků zaměřených na umělou inteligenci. Na tomto seznamu se již dříve objevila také firma PVH, vlastník módních značek Calvin Klein a Tommy Hilfiger. Zařazení na seznam komplikuje podnikání v Číně a firmy mohou čelit sankcím i pokutám.
Ekonomické dopady čínského kroku jsou okamžité a citelné. Evropské akciové trhy, které už byly pod tlakem, zareagovaly prudkým propadem. Britský index FTSE 100 se propadl o 3,3 %, německý DAX o 4 % a francouzský CAC 40 o stejných 4 %. Očekává se, že americké trhy po otevření také zareagují negativně.
Trumpovo prohlášení tak přichází v době, kdy se investoři, firmy i celé státy snaží zorientovat v rychle se měnícím obchodním prostředí. Zda jeho výzva k návratu podniků do USA přinese skutečný ekonomický efekt, zatím zůstává otázkou, nicméně je zřejmé, že prezident pokračuje v tvrdé linii vůči Číně, bez náznaků ústupků.
Související
Druhé kolo jaderných rozhovorů mezi Íránem a Spojenými státy trvalo pouze čtyři hodiny
EU vzkazuje úřadům a neziskovkám: Nenechte se zastrašit rostoucím tlakem ze strany USA
USA (Spojené státy americké) , clo , Donald Trump
Aktuálně se děje
včera
OBRAZEM: Olympijská atmosféra v Miláně
včera
Vyvolávají sociální sítě závislost u dětí záměrně? Zuckerberg poprvé v historii skončil před soudem
včera
Česká ženská biatlonová štafeta bojovala o nečekanou medaili. Přišla o ni v posledním úseku
včera
Do čtvrtfinále olympijského hokejového turnaje postoupily Německo, Švýcarsko a Švédsko
včera
Plány na deportaci migrantů dostávají jasné obrysy. Evropské státy pracují na zřízení prvních center
včera
Češi byli blízko nečekanému postupu do semifinále. S hvězdnou Kanadou prohráli až v prodloužení
včera
Metnar podpořil snížení hranice trestní odpovědnosti
včera
Rusko chce diktovat, které země mohou být v NATO
včera
Psychiatrickou léčebnu v Bohnicích zachvátil tragický požár. Jedna osoba zemřela
včera
Jsou na stejném seznamu jako teroristé. Soudci ICC přišli o kreditní karty i Google účty
včera
Počet žraločích útoků vzrostl. Na počty úmrtí po zásahu bleskem ale ani zdaleka nemají
včera
Maďarsko a Slovensko se naléhavě obrací na EK. Chtějí výjimku z nákupu ruské ropy
včera
Rozhovory v Ženevě skočily. Hraje se o to, na koho Bílý dům svalí vinu za kolaps, ne o mír, tvrdí experti
včera
Slovensko kvůli zastavení dodávek z Ruska vyhlásilo stav ropné nouze. Stoplo vývoz nafty na Ukrajinu
včera
Schillerová představila podrobný koncept systému EET 2.0
včera
Evropa volá po jaderných zbraních stále víc. Další země nabídla své území k jejich umístění
včera
Žádné jídlo, žádná ropa. Trumpova blokáda odřízla Kubu od světa
včera
Trump vyvíjí na Kyjev nepřiměřený tlak, na Rusko ne, prohlásil Zelenskyj
včera
Tropická nemoc způsobující nesnesitelné bolesti se nyní může šířit ve většině Evropy, odhalili vědci
včera
Rozhovory zaměřené na ukončení války na Ukrajině přinesly významný pokrok, tvrdí Witkoff
Jednání mezi Ruskem a Ukrajinou ve Švýcarsku probíhají pod záštitou amerického zvláštního vyslance Steva Witkoffa. Ten uvedl, že rozhovory zaměřené na ukončení války přinesly významný pokrok, zatímco se obě strany připravují na středeční druhý den vyjednávání v Ženevě. Witkoff na sociální síti X vyzdvihl úspěch prezidenta Trumpa při svedení obou stran konfliktu dohromady. Dodal také, že jsou hrdí na práci pod jeho vedením, která směřuje k zastavení zabíjení v tomto hrozném konfliktu.
Zdroj: Libor Novák