"Evropu nemůžu vystát. Jejich přiživování je ubohé." Trumpovi lidé omylem přidali novináře do tajné konverzace

Administrativa prezidenta Donalda Trumpa čelí politické bouři poté, co Bílý dům potvrdil, že omylem přidali novináře do nezabezpečené skupinové konverzace, kde američtí představitelé národní bezpečnosti plánovali vojenský úder v Jemenu.

Deník Shopaholičky

Jeffrey Goldberg z magazínu The Atlantic informoval, že byl přidán do skupinového chatu v aplikaci Signal, který podle jeho zjištění zahrnoval viceprezidenta JD Vance a ministra obrany Petea Hegsetha.

Goldberg uvedl, že v chatu viděl utajené vojenské plány na americké údery proti povstalcům Hútíům – včetně seznamu cílů, zbraňových systémů a časování – dvě hodiny před samotným útokem.

Tato zpráva vyvolala pobouření mezi opozičními demokraty i obavy uvnitř Republikánské strany, píše BBC.

Novinář byl do skupinové konverzace přidán omylem, když přijal žádost o spojení od účtu, který se vydával za poradce pro národní bezpečnost Michaela Waltze.

„Pokud už se spletli v telefonním čísle, alespoň nešlo o někoho, kdo podporuje Hútíe. Sdílené informace mohly podle mě ohrozit životy amerických vojáků zapojených do operace,“ řekl Goldberg v rozhovoru pro PBS.

Prezident Trump však v pondělí odpoledne novinářům řekl, že o článku v The Atlantic nic neví. A i Bílý dům se bránil kritice: „Útoky na Hútíe byly vysoce úspěšné a efektivní,“ uvedla tisková mluvčí Karoline Leavittová.

Ministr obrany Hegseth obhajoval vojenskou operaci, avšak zároveň ostře kritizoval Goldberga jako „nepoctivého a zdiskreditovaného“ novináře.

Předseda Sněmovny reprezentantů Mike Johnson, republikán, incident označil za chybu, ale hájil práci národní bezpečnostní rady: „Vidíme zde nejvyšší představitele, jak dělají svou práci, a dělají ji dobře.“

Opoziční demokraté však požadují důkladné vyšetřování. „Toto je jeden z nejzávažnějších úniků vojenských informací, o kterém jsem kdy četl,“ prohlásil lídr demokratů v Senátu Chuck Schumer.

Vyšetřování chce zahájit i předseda senátního výboru pro ozbrojené složky Roger Wicker, republikán z Mississippi. „Je to rozhodně problém. Zdá se, že došlo k chybám,“ uvedl.

Goldberg popsal, že 11. března dostal žádost o spojení na aplikaci Signal od účtu, který se vydával za Michaela Waltze. Následně byl přidán do chatu s názvem „Houthi PC small group“, kde komunikovali vrcholní američtí představitelé.

Nejprve si nebyl jistý, zda jde o podvrh, ale 15. března, když seděl na parkovišti před supermarketem, sledoval diskusi v chatu o chystaném úderu. Když si o chvíli později ověřil zprávy o výbuších v jemenském hlavním městě San’á, pochopil, že sledoval reálnou vojenskou operaci v přímém přenosu.

Podle Goldberga se v chatu objevil i komentář účtu označeného jako „JD Vance“, který naznačoval nesouhlas s prezidentem Trumpem.

„Nejsem si jistý, zda si prezident uvědomuje, jak moc je to v rozporu s jeho poselstvím vůči Evropě,“ napsal údajně viceprezident Vance 14. března v 8:15.

„Je zde značné riziko, že dojde k prudkému nárůstu cen ropy. Jsem ochoten podpořit většinu a své obavy si nechat pro sebe. Ale existuje silný argument pro odklad operace o měsíc, abychom si připravili veřejné mínění a zjistili, jak se vyvíjí ekonomika.“

V reakci na článek vydal viceprezidentův mluvčí William Martin prohlášení, že Vance „jednoznačně podporuje zahraniční politiku této administrativy“ a že viceprezident s prezidentem „o této věci hovořili a jsou v naprosté shodě“.

V uniklých zprávách se američtí představitelé bavili i o možnosti přimět Evropu, aby platila za ochranu klíčových námořních tras.

Účet označený jako „Mike Waltz“ napsal 14. března: „Ať už to bude nyní nebo za pár týdnů, Spojené státy budou muset znovu otevřít tyto námořní trasy.“

Trumpova administrativa údajně zkoumala, jak spočítat náklady operace a přenést je na evropské spojence.

Vance se v chatu vyjádřil, že útoky by nakonec nejvíce pomohly Evropě, protože právě ona je na těchto obchodních cestách závislá. „Nemůžu vystát, že Evropu znovu zachraňujeme,“ napsal.

Ministr obrany Hegseth na to reagoval: „Pane viceprezidente, naprosto sdílím vaši averzi k evropskému přiživování. Je to UBOHÉ.“

Uniklé zprávy otřásly Washingtonem a vyvolaly otázky o bezpečnosti interní komunikace v nejvyšších patrech vlády.

Národní bezpečnostní rada potvrdila, že zprávy jsou pravé, a oznámila, že zkoumá, jak k omylu došlo.

„Zdá se, že chybně přidané číslo bylo skutečně připojeno k vládní komunikaci. Záležitost prověřujeme,“ uvedl mluvčí Brian Hughes.

Deník Shopaholičky

Související

Vakcína proti nemoci covid-19, ilustrační foto

Amerikou hýbe očkovací kauza: Po vakcíně zemřelo 10 dětí, tvrdí úřady. Důkazy ale nikdo nemá

Nejvyšší americký úředník pro očkování, Vinay Prasad, přišel s dlouhým a argumentačním memorandem, které zaslal zaměstnancům. V něm slíbil, že přepracuje regulaci vakcín poté, co tvrdil, že nejméně deset dětí zemřelo v důsledku očkování proti nemoci Covid-19. Pro toto závažné tvrzení však neposkytl žádné důkazy a ani minimum podrobností o tom, jak bude nový přístup k regulaci vypadat.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) J. D. Vance

Aktuálně se děje

před 56 minutami

Friedrich Merz (CDU)

Merz na poslední chvíli mění plány. Nečekaně pojede kvůli Ukrajině do Bruselu

Německý kancléř Friedrich Merz odcestuje v pátek večer do Bruselu, aby se pokusil přesvědčit belgické vedení k podpoře půjčky pro Ukrajinu ve výši 165 miliard eur. Tato reparační půjčka má být financována z peněžní hodnoty zmrazených ruských státních aktiv, které jsou uloženy na belgickém území. Merz zrušil své původní cestovní plány do Osla, aby se mohl zúčastnit klíčové večeře s belgickým premiérem Bartem De Weverem a předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou.

před 2 hodinami

včera

Petr Pavel a Andrej Babiš

Pavel v úterý jmenuje Babiše premiérem

Prezident Petr Pavel oznámil, že v úterý 9. prosince v 9 hodin jmenuje Andreje Babiše do funkce předsedy vlády. Toto rozhodnutí učinil poté, co předseda hnutí ANO splnil prezidentovu podmínku. Pavel konkrétně ocenil jasný a srozumitelný způsob, jakým Babiš dostál jejich dohodě a veřejně oznámil, jakým způsobem vyřeší svůj střet zájmů.

včera

Vladimir Putin

Britský expert pro EZ: Globální potravinová bezpečnost bude stabilní, rizikem ale zůstává Putin

Globální potravinová bezpečnost zůstává podle britského biologa a odborníka na potravinové systémy Tima Bentona relativně stabilní, především proto, že současné geopolitické otřesy zatím nepřerostly do scénáře s přímým dopadem na širší evropský prostor. Benton exkluzivně pro EuroZprávy.cz upozornil, že zásadní hrozbu by představovala pouze výrazná eskalace války ze strany Vladimira Putina.

včera

Andrej Babiš po setkání s prezidentem Petrem Pavlem (27.10.2025)

Babiš oznámil, že se navždy vzdá Agrofertu

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš oznámil ve čtvrtek v podvečer na sociálních sítích ve videozprávě, že se nevratně vzdá svého holdingu Agrofert. Tímto krokem hodlá natrvalo vyřešit svůj střet zájmů, aby mohl být jmenován předsedou vlády. Babiš zdůraznil, že voliči rozhodli o jeho osudu v nedávných volbách a že by si připadal jako zrádce, kdyby se po vítězství stáhl z politiky a zanechal hnutí ANO.

včera

Pete Hegseth

New York Times podává žalobu na Pentagon a Hegsetha

Deník The New York Times podává žalobu na Ministerstvo obrany USA kvůli novým, přísným omezením přístupu pro novináře, která Pentagon zavedl. Žaloba míří na Ministerstvo obrany, ministra Peta Hegsetha a hlavního mluvčího Pentagonu, Seana Parnella, a má za cíl zrušení říjnové politiky. Kvůli těmto restrikcím museli reportéři akreditovaní v Pentagonu odevzdat své novinářské průkazy.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Letadlo se Zelenským pronásledovaly záhadné vojenské drony

Letadlo ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského bylo podle zpráv sledováno čtyřmi drony vojenského typu těsně před přistáním na dublinském letišti v pondělí. Zdroje deníku The Journal uvedly, že drony vzlétly z místa na severovýchodě irské metropole. Tyto bezpilotní stroje pak letěly směrem k letové trase ukrajinského prezidenta, čímž narušily bezletovou zónu, která byla zavedena irským úřadem pro civilní letectví (IAA) pro dobu jeho návštěvy.

včera

Aktualizováno včera

Jaromír Zůna Prohlédněte si galerii

Na Hrad dorazil Zůna, Šebestyán a Macinka. Jmenování Turka ministrem není pravděpodobné, řekl Pavel

Prezident Petr Pavel pokračuje v jednání s osobnostmi, které navrhl Andrej Babiš (ANO) pro obsazení pozic v nové vládě. Kabinet má vzniknout ve spolupráci hnutí ANO, SPD a Motoristů sobě. Jako první ve čtvrtek na Hrad dorazil nominant SPD na ministra obrany, Jaromír Zůna, a kandidát stejné strany pro zemědělství, Martin Šebestyán. Poté se Pavel sešel s lídrem Motoristů, Petrem Macinkou.

včera

včera

Vakcína proti nemoci covid-19, ilustrační foto

Amerikou hýbe očkovací kauza: Po vakcíně zemřelo 10 dětí, tvrdí úřady. Důkazy ale nikdo nemá

Nejvyšší americký úředník pro očkování, Vinay Prasad, přišel s dlouhým a argumentačním memorandem, které zaslal zaměstnancům. V něm slíbil, že přepracuje regulaci vakcín poté, co tvrdil, že nejméně deset dětí zemřelo v důsledku očkování proti nemoci Covid-19. Pro toto závažné tvrzení však neposkytl žádné důkazy a ani minimum podrobností o tom, jak bude nový přístup k regulaci vypadat.

včera

včera

včera

včera

Eurovision Song Contest 2018 (Photo by: Thomas Hanses)

Eurovize čelí nejtěžšímu rozhodnutí v historii: Rozhodne, zda vyhodí Izrael

Soutěž Eurovision Song Contest čelí v Ženevě klíčovému "přelomovému" zasedání, které rozhodne o její budoucnosti. Organizátoři a zúčastněné země budou ve čtvrtek diskutovat o tom, zda by Izraeli měla být povolena další účast v soutěži. Důvodem jsou protesty proti způsobu, jakým izraelská vláda vede válku v Gaze, a obvinění z nekalých praktik při hlasování.

včera

Vladimir Putin

Putin nezahálí. Po neúspěšném jednání o Ukrajině míří do Indie

Ruský prezident Vladimir Putin zahajuje dvoudenní návštěvu Indie, kde se má setkat s premiérem Narendrou Modim a zúčastnit se každoročního summitu obou zemí. Očekává se, že Dillí a Moskva podepíšou řadu dohod, a to jen několik měsíců poté, co Spojené státy zvýšily tlak na Indii, aby přestala nakupovat ruskou ropu. Návštěva se koná také v době, kdy administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa vede sérii rozhovorů s Ruskem a Ukrajinou ve snaze ukončit válku. Indie a Rusko jsou si blízkými spojenci po celá desetiletí a Putin s Modim udržují vřelý vztah. 

včera

Steve Witkoff

Cesta k míru na Ukrajině je nejistá, varuje Trump. Američtí vyslanci chystají setkání s kyjevským představitelem

Cesta k míru na Ukrajině zůstává podle Donalda Trumpa nejasná, a to i přes "přiměřeně dobré" rozhovory mezi americkými vyslanci a ruským prezidentem Vladimirem Putinem, které ovšem nepřinesly žádný zásadní průlom. Zvláštní vyslanec USA Steve Witkoff a Trumpův zeť Jared Kushner, kteří absolvovali dlouhé úterní jednání v Kremlu, se nyní chystají setkat s předním ukrajinským vyjednavačem Rustemem Umerovem na Floridě. Trump ve středu v Oválné pracovně prohlásil, že Putin by dohodu rád uzavřel, nicméně dodal, že nemůže říct, co z jednání vzejde, protože "k tanci jsou potřeba dva". Prezident také uvedl, že Spojené státy "měly s Ukrajinou něco docela dobře rozpracováno".

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Proč rozhovory dosud nic nepřinesly? Putin na mír nespěchá, užívá si pocit, že se ho svět doprošuje

Ruský prezident Vladimir Putin se nejeví jako člověk, který by toužil po rychlé dohodě, spíše si užívá pocit, že je prosí o zvážení mírového návrhu. Pětihodinové setkání, které proběhlo mezi hlavou Kremlu a americkým vyslancem Donaldem Trumpem, jehož zástupcem byl zeť Jared Kushner, nepřineslo navenek žádné významné výsledky. Pro pochopení současné situace a konfliktu na Ukrajině je podle CNN užitečné podívat se na věc Putinovýma očima.

včera

3. prosince 2025 21:58

Na Štědrý den půjde nakoupit i letos. Jeden z řetězců ale bude pokračovat v tradici

Česko odpočítává první dny letošního prosince, během kterého se obchody znovu podřídí zákonu a během vybraných svátků zůstanou uzavřené. Na Štědrý den ale ještě na mnoha místech nakoupíte. Jeden z řetězců nicméně nechá prodejny ve středu 24. prosince uzavřené.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy