Podle exit pollu, který provedla CNN během současných prezidentských voleb v USA, panuje mezi americkými voliči výrazná nespokojenost se stavem země.
Tři čtvrtiny dotázaných uvedly, že mají z negativní nebo velmi negativní pohled na současný vývoj. Pouze asi čtvrtina dotázaných uvedla, že jsou spokojeni, a jen malá část, asi 10 %, byla nadšená. Více než 40 % lidí se označilo za nespokojené a dalších 30 % dokonce za rozzlobené.
Nespokojenost voličů se částečně odráží i ve vnímání prezidenta Joea Bidena, jehož práci schvaluje pouze kolem 40 % dotázaných. Joe Biden přitom sám po slabém výkonu v první předvolební debatě odstoupil z volebního boje už v létě. Demokratickou kandidátkou tak zůstala viceprezidentka Kamala Harrisová, která se nyní střetává s republikánským soupeřem a exprezidentem Donaldem Trumpem.
I přes stávající nespokojenost Američané stále zůstávají optimističtí vůči budoucnosti. Více než 60 % respondentů se domnívá, že nejlepší dny pro USA jsou teprve před nimi. Tento optimismus naznačuje, že voliči věří v pozitivní změnu a zlepšení situace v zemi bez ohledu na aktuální nespokojenost.
Exit poll CNN provedla společnost Edison Research pomocí kombinace osobních rozhovorů s voliči v den voleb a telefonických či online rozhovorů s těmi, kteří hlasovali předčasně. Průzkumu se zúčastnilo přes 16 600 voličů s možnou statistickou chybou přibližně 2 %.
Související
Američané chtějí konec války na Ukrajině do léta, prozradil Zelenskyj
Trumpova další kontroverze je u konce. Video s Obamovými konečně zmizelo
USA (Spojené státy americké) , prezidentské volby USA 2024
Aktuálně se děje
před 16 minutami
Počasí způsobilo oblevu. Sněhu ubylo i na horách, ukazují data
před 1 hodinou
Pohonné hmoty v Česku zdražily, ceny mají stoupat i nadále
před 1 hodinou
Policie objasnila podvod s elektronikou. Škoda činí několik miliard
před 2 hodinami
Hokejový tým se musí obejít bez Zachy z NHL. Přijet má sparťan Chlapík
před 2 hodinami
Babiš chtěl Turkovi zakázat sociální sítě, pokud by byl ministrem
před 3 hodinami
Sáblíková učinila nejtěžší rozhodnutí v životě. Kvůli nemoci nebude na startu závodu na 3000 metrů
před 3 hodinami
Američané chtějí konec války na Ukrajině do léta, prozradil Zelenskyj
před 4 hodinami
ZOH: Snowboardistovi Hronešovi se do finále big airu nepodařilo kvalifikovat
před 5 hodinami
Lipavský se ptá Babiše na Epsteinovu kauzu. Navrhuje české vyšetřování
před 5 hodinami
Olympiáda začala. Slavnostní zahájení nabídlo silné okamžiky i propojení se čtyřmi středisky
před 6 hodinami
Babiš označil Brejchovou za ikonu. Klempíř zmínil hlubokou stopu jejího herectví
před 6 hodinami
Zajímavý moment zahájení her. Vance zabraly kamery a ozval se pískot
před 7 hodinami
Pokus o vraždu v Jaroměři. Roli sehrály drogy, zjistili kriminalisté
před 8 hodinami
Trumpova další kontroverze je u konce. Video s Obamovými konečně zmizelo
před 9 hodinami
Vážná nehoda na D1 u Prahy. Převrátil se kamion, dálnice byla večer uzavřená
před 10 hodinami
Počasí se příští týden citelně oteplí. Naměříme až 10 stupňů
včera
Ve věku 86 let zemřela legendární herečka Jana Brejchová
včera
Falešný sníh a vykácené lesy. Miliardové arény pro pár týdnů slávy vytváří v Itálii olympijský přelud
včera
Íránští diplomaté se nechovají jako zástupci hroutícího se režimu. Věří, že Trump Teherán nesesadí
včera
Začínají XXV. zimní olympijské hry v Itálii
Úderem osmé hodiny večerní odstartovaly jubilejní XXV. zimní olympijské hry v Itálii. Dnešní večer patří velkolepému zahajovacímu ceremoniálu. Na stadionu San Siro v Miláně se představuje více než 2 900 sportovců z 92 národních olympijských výborů. Nejpočetnější výpravu vysílají Spojené státy s více než 230 reprezentanty, následuje Kanada s 210 a domácí Itálie, kterou zastupuje 196 sportovců.
Zdroj: Libor Novák