Farmáři umírají při setí úrody. Zaminováno je až 30 procent Ukrajiny, na likvidaci min nejsou prostředky

Válka Ruska proti Ukrajině, stejně jako každá jiná, po sobě zanechává dlouhodobé nebezpečí. Nevybuchlá munice a miny berou životy ukrajinským občanům na osvobozených územích.  

Server CBN News ve videu na YouTube upozornil na potřebu ukrajinských farmářů zasít, aby mohli na podzim sklízet úrodu. Do polí jsou ale zasazené statisíce min. Desítky lidí zemřely jen kvůli práci na svých polích.  

Právě se přehrává:

Video:

Státní pohotovostní oddíly jim pomáhají nálože zneškodňovat. Jeden z představitelů těchto jednotek uvedl, že jeho muži jdou po ukrajinských vojácích na osvobozená území jako první. „Nacházíme výbušniny zasazené do dveří, mezi povlečením na postelích, a dokonce i v dětských hračkách,“ popsal s tím, že jakmile děti hračku zmáčknou, tak vybuchne. Podle CBN News počet min roste s délkou okupace daného území, proto je pro farmáře extrémně důležité, aby válka skončila už letos.  

Video britského deníku The Sun ukazuje novou techniku, kterou ukrajinští farmáři používají k odminování polí. Ředitel zemědělské společnosti v obci Hrakove Oleksand Kryvcov se rozhodl nečekat na pomoc přetížených úředních odminovačů.  

Právě se přehrává: Ukrajinci předvádějí svou techniku sloužící k odminování polí.

Ukrajinci předvádějí svou techniku sloužící k odminování polí. Video: YouTube

Zkonstruoval dálkově ovládaný traktor, odolný proti výbuchům. K ochraně karoserie použil pancíř z poškozených ruských vojenských vozidel a zakoupil systém pro dálkové řízení. „Začali jsme to dělat jen proto, že nastal čas setí obilí a my nemůžeme nic dělat, protože záchranné služby jsou velmi zaneprázdněné,“ popsal.  

Podle ukrajinského premiéra Denyse Šmyhala je zaminováno až 30 procent ukrajinského území. „Na odminování polí nemáme čas. Množství práce je obrovské. Trvalo by roky, než bychom ručně odminovali toto konkrétní pole a zaručili, že zde nejsou žádné miny,“ vysvětlil vedoucí odminovací jednotky Serhij Dudak.  

Ukrajinští farmáři nedlouho po začátku invaze získali pozornost světa. Například Rádio Svobodná Evropa sdílelo video, na kterém traktorem odtahují ruský tank T-72 či samohybná děla. Některá z vozidel byla poškozena, jiným došlo palivo nebo je posádka zkrátka opustila. Za oběť farmářům padla i různá obrněná vozidla a raketové systémy.  

Související

Robert Fico

Fico odsoudil ruskou agresi. Ukrajině chce pomoci se vstupem do EU

Slovensko chce Ukrajině pomoci na cestě ke členství v Evropské unii sdílením zkušeností z přístupových rozhovorů, řekl premiér Robert Fico (Smer-SD) po společném jednání vlád Slovenska a Ukrajiny v Michalovcích. EU je podle Fica zárukou perspektivy a mírového rozvoje Ukrajiny.

Více souvisejících

Ukrajina zemědělství zemědělci válka na Ukrajině

Aktuálně se děje

před 19 minutami

Policie Austrálie

Útočník ubodal v Sydney pět lidí. Podle policie mohlo jít o terorismus

Po dnešním útoku nožem v obchodním domě v Sydney zahynulo pět lidí. Několik dalších osob, včetně malého dítěte, utrpělo zranění. Útočník jednal sám a je po smrti. Australská policie, která informovala o této události agenturu Reuters, uvedla, že na místě nenalezla žádné důkazy o motivaci útočníka, ale nevyloučila možnost terorismu.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Petr Fiala

Petr Fiala bude dnes v Ostravě na kongresu ODS obhajovat mandát předsedy

Premiér Petr Fiala bude dnes v Ostravě na kongresu Občanských demokratů popáté obhajovat mandát předsedy ODS. Před nedělním odletem do Spojených států, kde ho čeká návštěva Bílého domu, delegátům slíbí, že bude pokračovat v prosazování tradičních priorit strany, jako jsou zdravé veřejné finance či efektivní stát.

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Opusťte Írán, vyzvala česká diplomacie občany

Ministerstvo zahraničních věcí v pátek varovalo české občany před cestami do Íránu. Úřad eviduje případy, kdy občané členských států Evropské unie byli v zemi zadrženi, vyšetřováni, případně i trestně stíháni na základě uměle vykonstruovaných podezření či obvinění. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Jako z hollywoodského trháku. Trosečníky na ostrově zachránil nápis z palmových listů

Americká pobřežní stráž ohlásila úspěšnou záchranu tří trosečníků, kteří uvízli na opuštěném ostrově v západní části Tichého oceánu. Piloti letadla amerických námořních sil je lokalizovali díky nápisu "HELP" z palmových listů.  Uvedl to server CNN.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy