Je to tady. Francie pošle vojenské instruktory na Ukrajinu

Francie pošle na Ukrajinu instruktory, aby vycvičili ukrajinské vojáky, řekl v pondělí odpoledne Oleksandr Syrskyj, vrchní velitel ukrajinských ozbrojených sil. Vyjádřil také naději, že příklad Paříže budou následovat i další západní země.

Nejvyšší ukrajinský velitel v pondělí oznámil, že podepsal dokumenty, které francouzským vojenským instruktorům umožňují brzy navštívit ukrajinská výcviková střediska. Uvedla agentura Reuters.

Generál Syrskyj a ministr obrany Ukrajiny Rustem Umerov vedli rozhovor s šéfem francouzského ministerstva obrany Sébastienem Lecornuem. „S potěšením vítám iniciativu Francie vyslat na Ukrajinu instruktory, aby vycvičili ukrajinské vojáky," sdělil v aplikaci Telegram.

Dodal, že dokumenty, které umožní příjezd prvních instruktorů z Francie, jsou již podepsány. Budou působit ve školicích střediscích.

Generál Syrskyj vyjádřil naději, že odhodlání Francie povzbudí další partnery, aby se připojili k tomuto ambicióznímu projektu. „Poděkoval jsem ministrovi za přátelskou podporu francouzského lidu a za vojenskou a ekonomickou pomoc Ukrajině při odrážení ruské vojenské agrese," napsal po rozhovoru s Lecornem.

Mezi západními zeměmi, které podporují Kyjev, neexistuje žádná dohoda o vyslání vojenského personálu na Ukrajinu. Agentura Unian připomněla slova předsedy Sboru náčelníků štábů USA generála Charlese Browna, který ujistil, že Spojené státy v současnosti neplánují vysílat vojenské instruktory.

Francouzský prezident Emmanuel Macron otevřel dveře k vyslání vojáků na Ukrajinu a na konferenci v Paříži 26. února navrhl, že jednou z oblastí, se kterou by západní jednotky mohly pomoci, by mohl být výcvik ukrajinských vojáků na jejich území.

Francouzské ministerstvo obrany v prohlášení pro Reuters uvedlo: „Jak již bylo několikrát zmíněno, výcvik na ukrajinské půdě je jedním z projektů diskutovaných od konference o podpoře Ukrajiny svolané prezidentem republiky na 26. února.

Stejně jako všechny projekty, o kterých se v té době diskutovalo, i tato možnost je nadále předmětem práce s Ukrajinci, zejména s cílem porozumět jejich přesným potřebám."

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Oleksandr Syrskyj Francie

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Petr Fiala

Fiala: Česko by mělo za 77 tanků Leopard zaplatit 52 miliard

Česko by mělo za 77 tanků Leopard 2A8 zaplatit 52 miliard korun, řekl dnes na tiskové konferenci premiér Petr Fiala (ODS). Vláda udělala další krok k jejich nákupu a rozhodla o přistoupení k dohodě o společném pořízení tanků s několika evropskými zeměmi, vedenými Německem.

včera

Indie, ilustrační foto

Rusko lže a podvádí Asiaty. Státy chtějí své občany zpět

Indie ve středu oznámila, že požádala Rusko o návrat svých občanů, kteří byli naverbováni do ruské armády. Toto rozhodnutí přišlo po nedávné smrti dvou Indů ve válce na Ukrajině, uvedla televize ABC News. Podobné kroky realizuje také Nepál nebo Srí Lanka.

včera

včera

Hasiči zasahují po srážce vlaku v Pardubicích, Česká republika, 5. června 2024. Prohlédněte si galerii

Strojvedoucí rychlíku si před srážkou uvědomil chybu a zastavil, vyplývá z šetření

Vyšetřování tragické srážky rychlíku a nákladního vlaku, která se na den přesně před týdnem stala v Pardubicích, pokračuje. Podle zjištění Drážní inspekce si strojvedoucí rychlíku uvědomil, že projel návěst, a zastavil. Personál protijedoucího vlaku ale nebyl nijak varován, takže nemohl včas zabrzdit. Podle posledních informací už není nikdo ze zraněných v nemocnici. 

včera

Petr Pavel a Zuzana Čaputová

Čaputová dorazila do Česka na svou poslední zahraniční cestu

Prezident Petr Pavel a jeho manželka Eva dnes odpoledne na Pražském hradě přivítali končící slovenskou prezidentku Zuzanu Čaputovou s partnerem Jurajem Rizmanem. Čaputová touto dvoudenní návštěvou krátce před ukončením svého pětiletého mandátu zakončuje své rozlučkové zahraniční cesty.

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Nebyla to ptačí chřipka. Lékaři popřeli tvrzení WHO o prvním úmrtí na světě

Muž z Mexika nakažený ptačí chřipkou zemřel v důsledku chronických chorob, ne na infekci tímto virem, uvedlo podle serveru The Economic Times tamní ministerstvo zdravotnictví. Světová zdravotnická organizace (WHO) přitom minulou středu oznámila, že v Mexiku zemřel člověk na ptačí chřipku, konkrétně na variantu H5N2. Mělo jít o první potvrzený případ úmrtí na nákazu touto nemocí u člověka. 

včera

Policisté zajistili místo tragické střelby na Filozofické fakultě UK. (21.12.2023)

Vyšetřování odhalilo motiv střelce z FF UK. Chtěl se pomstít

Muž, který loni v prosinci střílel na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a také dříve v Klánovickém lese a obci Hostouň, jednal samostatně. Podle závěrů vyšetřování, které zveřejnil server Seznam Zprávy s odvoláním na policejní zdroje, se nechtěl pomstít konkrétní osobě, ale celé společnosti.

včera

včera

včera

včera

Policie přijala kvůli hrozbě preventivní bezpečnostní opatření.

Cizinec podezřelý z terorismu měl přiznat, že za útok na autobusy dostal peníze

Jihoameričan, který je v souvislosti se žhářským útokem na autobusy pražské MHD podezřelý z terorismu, řekl po zadržení policistům, že byl k provedení činu najat za peníze. Informoval o tom server Seznam Zprávy. Premiér Petr Fiala (ODS) už v pondělí po zasedání Bezpečnostní rady státu řekl, že muže pravděpodobně financovalo Rusko. 

včera

včera

včera

V 80 letech zemřela nejlepší francouzská zpěvačka Francoise Hardyová

Ve věku 80 let zemřela francouzská zpěvačka Francoise Hardyová, kterou v 60. letech proslavil její křišťálově čistý hlas a melancholické balady. O úmrtí šansonierky, kterou Mick Jagger označil za svoji "ideální ženu" a Bob Dylan pro ni napsal báseň, informoval na sociálních sítích v úterý večer její syn.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy