Francii došla s vapováním trpělivost. Zakáže jednorázové e-cigarety

Francouzské Národní shromáždění jednomyslně schválilo návrh zákona o zákazu jednorázových elektronických cigaret, uvedl server The Guardian. Podobná opatření zvažuje i několik dalších evropských států.

Pro návrh v dolní komoře francouzského parlamentu hlasovalo 104 zákonodárců, proti nebyl ani jeden. Zákonem se snaží ochránit mladé lidi a zmírnit dopad na životní prostředí. Očekává se, že ho schválí i Senát a začne platit příští rok.

Jednorázové elektronické cigarety stojí přibližně deset eur a jsou oblíbené zejména u mladých lidí pro jejich sladkou příchuť. Neobsahují tabák, ale nikotin ano. Od e-cigaret se liší tím, že je nelze znovu naplnit. 

Podobná opatření jako Francie zvažuje i Británie, Irsko či Německo. Nový Zéland a Austrálie již zavedly omezení v souvislosti s elektronickými cigaretami včetně nařízení o menším obsahu nikotinu či omezení týkajících se umístění obchodů specializovaných na prodej těchto cigaret v blízkosti škol.

Jednorázové cigarety jsou tabákový výrobek, který se vyznačuje tím, že je navržen tak, aby byl použit pouze jednou a následně zlikvidován. Oproti tradičním cigaretám mají jednorázové cigarety obvykle menší velikost a neobsahují filtr. 

Takové cigarety jsou obvykle vybaveny vestavěnou nádržkou s tekutinou obsahující nikotin, aroma a jiné chemické látky. Při inhalaci výrobek aktivuje mechanismus, který ohřeje tekutinu a vytváří páru, kterou uživatel inhaluje. Po vyčerpání nádržky nebo po dosažení stanoveného počtu tahů se jednorázová cigareta odhazuje.

Tento typ cigaret může být přitažlivý pro lidi, kteří chtějí vyzkoušet elektronické cigarety bez nutnosti investovat do kompletního zařízení, které vyžaduje dobíjení baterie nebo výměnu náplní. 

Související

Delon, Alain

Delon opět zaměstnává justici. Má desítky zbraní, ale bez oprávnění

Francouzská policie provedla domovní prohlídku u legendárního Alaina Delona a nestačila se divit. Ačkoliv slavný herec nevlastní zbrojní průkaz, našlo se 72 střelných zbraní a přes tři tisíce kusů munice. Na pozemku je navíc soukromá střelnice. Zahájeno tak bylo vyšetřování kvůli podezření z nelegálního držení zbraní.
Emmanuel Macron a Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj si z Berlína a Paříže odveze nové dohody o pomoci Ukrajině

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pátek zahájil svou cestu po Evropě, když navštívil Německo a Francii. S oběma státy podepsal bilaterální bezpečnostní dohody, které Kyjevu zajistí vojenskou i civilní pomoc ve válce se sousedním Ruskem. Zítra by se měl Zelenskyj setkat s českým protějškem Petrem Pavlem. 

Více souvisejících

Francie elektronické cigarety

Aktuálně se děje

včera

Delon, Alain

Delon opět zaměstnává justici. Má desítky zbraní, ale bez oprávnění

Francouzská policie provedla domovní prohlídku u legendárního Alaina Delona a nestačila se divit. Ačkoliv slavný herec nevlastní zbrojní průkaz, našlo se 72 střelných zbraní a přes tři tisíce kusů munice. Na pozemku je navíc soukromá střelnice. Zahájeno tak bylo vyšetřování kvůli podezření z nelegálního držení zbraní.

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

O první jarní trenérský vyhazov se postarali v Olomouci. Po nevydařených výsledcích končí Jílek

Po čtyřech jarních kolech fotbalové Fortuna ligy přikročil první prvoligový klub ke změně trenéra. Stalo se tak v Olomouci, kde se kvůli třem prohrám a jedné remíze rozhodlo klubové vedení ukončit spolupráci s trenérem Václavem Jílkem. Zároveň ve svém pondělním prohlášení klub uvedl, že ho nahradí dosavadní asistent Jiří Saňák, přičemž ale půjde o dočasnou variantu.

včera

včera

včera

včera

Jaromír Soukup (TV Barrandov)

Soukup získal pro TV Barrandov ochranu před věřiteli. Dostal tři měsíce na nápravu

Už to není tajné. Firma Barrandov Televizní Studio podnikatele Jaromíra Soukupa dluží téměř miliardu korun, ukazují údaje v insolvenčním rejstříku. Pražský městský soud v pondělí souhlasil s návrhem firmy a vyhlásil moratorium na majetek dlužníka, které na tři měsíce ochrání společnost před věřiteli. Je ale nutné připravit reorganizaci. 

včera

Praha hostila summit premiérů zemí V4. (27.2.2024)

Nelehký summit V4 v Praze. Představy zemí o pomoci Ukrajině se liší

Premiéři zemí V4 se na úterním summitu v Praze shodli, že ruská agrese vůči Ukrajině je porušením mezinárodního práva. Kyjev podle všech čtyř státníků potřebuje pomoc, rozdílné jsou jen představy o ní. Podle českého premiéra Petra Fialy (ODS) nebyla dnešní diskuze politiků lehká. 

včera

včera

včera

včera

film Po čem muži touží

České romantické komedie: Spotřební zboží a nepochopení žánru? Proč kvalitativně nestačí na filmy Láska nebeská či Pretty Woman?

České romantické komedie jsou v posledních letech často zmiňované téma. V internetových diskusích panuje přesvědčení, že se u nás netočí nic jiného a nedá se na ně dívat, přesto jsou stále komerčně úspěšné. Je tomu ale skutečně tak? A jsou skloňované kasovní trháky opravdu romantickými komediemi? Nebo je to zkrátka trochu složitější? 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Severokorejské továrny se nezastaví. Rusko zásobují municí výměnou za jídlo

Podle jihokorejského ministra obrany Sina Won-sika pracují severokorejské muniční továrny na plný výkon s cílem dodávat zbraně do Ruska výměnou za potraviny a další komodity.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy