Haleyová ovládla Washington. Den před superúterým porazila Trumpa

Bývalá americká velvyslankyně při OSN Nikki Haleyová si v neděli zajistila vítězství v republikánských primárkách v americkém hlavním městě Washingtonu. Jedná se o její první triumf v souboji o prezidentskou nominaci Republikánské strany proti exprezidentu USA Donaldu Trumpovi.  

Podle výsledků zveřejněných představiteli Republikánské strany si získala Haleyová ve Washingtonu všech 19 delegátů. Její první vítězství přišlo před tzv. superúterým (5. března), během kterého proběhnou nominace v 15 amerických státech. I přesto zůstává Trump favoritem na republikánskou nominaci, jelikož dosud triumfoval ve všech předchozích primárkách a předvolebních setkáních.

Nikki Haleyová, bývalá americká velvyslankyně při OSN, se rozhodla neustoupit ze souboje s bývalým prezidentem USA, ačkoli čelila úvodním porážkám, včetně neúspěchu ve svém domovském státě Jižní Karolíně. Vyslovila přesvědčení, že republikáni si zaslouží alternativu k Trumpovi, navzdory jeho dosavadní dominanci v kampani.

Washington, hlavní město Spojených států, je jedním z nejvýznamnějších demokratických území ve Spojených státech, s pouhými přibližně 23 000 registrovanými republikány. Současný prezident Joe Biden z Demokratické strany získal ve městě v prezidentských volbách v roce 2020 92 procent hlasů.

Před čtyřmi lety se Trumpovi podařilo vyhrát v primárkách v hlavním městě, ale v roce 2016 skončil až třetí za senátorem z Floridy Marcom Rubiem a bývalým guvernérem státu Ohio, Johnem Kasichem. 

Související

O.

Zemřel O. J. Simpson. Podle rodiny podlehl rakovině

Ve věku 76 let zemřel O. J. Simpson, americký herec a někdejší hráč amerického fotbalu, který byl v 90. letech v ostře sledované kauze obviněn ze zavraždění bývalé manželky a jejího přítele a následně osvobozen. 

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Donald Trump Nikki Haleyová

Aktuálně se děje

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

Sjezd ODS v Ostravě

Fiala získal srdce členů ODS, český volič ho ale odmítá. Musí přeskočit zeď a dostat se k lidem

Současný premiér Petr Fiala v sobotu obhájil post předsedy Občanské demokratické strany, ministr financí Zbyněk Stanjura zůstává prvním místopředsedou. Fiala se ale nachází ve složité situaci. Musí překonat vysokou zeď, která ho odděluje od běžného českého voliče. Ten před jménem totiž nemá zkratku prof. a situace na Ukrajině je pro něj velice abstraktním tématem. Sdílení informací s veřejností je klíčem k úspěchu. Pokud Fiala chce obhájit i premiérský post, potřebuje běžného českého voliče. 

Aktualizováno včera

Sjezd ODS v Ostravě Prohlédněte si galerii

Sjezd ODS: Fiala obhájil post předsedy strany, Stanjura je prvním místopředsedou

Politolog Petr Fiala byl dnes zvolen do čela ODS již pošesté. Devětapadesátiletý premiér získal podporu 80 procent delegátů ostravského kongresu, aniž by měl protikandidáta. Považuje svůj mandát za silný a plánuje s ním příští rok obhájit pozici ODS v čele vládních stran během sněmovních voleb. 

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Čína zvyšuje prodej strojů Rusku. To z nich vyrábí zbraně

Čína zvýšila prodej obráběcích strojů, mikroelektroniky a dalších technologií Rusku, které Moskva následně využívá k výrobě raket, tanků, letadel a dalších zbraní, aby je použila ve válce proti Ukrajině, uvedly Spojené státy ve své hodnotící zprávě.  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Tomio Okamura

Okamura zůstavá nadále předsedou opozičního hnutí SPD

Tomio Okamura zůstane nadále předsedou opozičního hnutí SPD poté, co na celostátní konferenci získal 195 hlasů z 216 odevzdaných hlasů. Neměl žádného protikandidáta. Tuto informaci oznámil šéf volební komise Tomáš Doležal na konferenci. Delegáti budou ještě volit zbývající čtyři členy předsednictva, a výsledky budou oznámeny před 17:00.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Útočník ubodal v Sydney pět lidí. Podle policie mohlo jít o terorismus

Po dnešním útoku nožem v obchodním domě v Sydney zahynulo pět lidí. Několik dalších osob, včetně malého dítěte, utrpělo zranění. Útočník jednal sám a je po smrti. Australská policie, která informovala o této události agenturu Reuters, uvedla, že na místě nenalezla žádné důkazy o motivaci útočníka, ale nevyloučila možnost terorismu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy