Hřib a další evropští primátoři navštívili Kyjev

Primátoři či starostové Prahy, Varšavy, Bratislavy a Budapešti dnes navštívili Kyjev na znamení solidarity s Ukrajinou, která se brání ruské invazi. O své cestě čtveřice komunálních politiků informovala na sociálních sítích, v ukrajinské se metropoli se podle pražského primátora Zdeňka Hřiba setkala se svým kyjevským protějškem Vitalijem Kličkem.

"Na pozvání Vitalije Klička jsme dnes přijeli s primátory Varšavy, Bratislavy a Budapešti na společné jednání do Kyjeva. Za Pakt svobodných měst tu vyjadřujeme plnou podporu Ukrajině a domlouváme další vzájemnou spolupráci," napsal na twitteru Hřib, který zveřejnil snímky z kyjevských ulic v doprovodu kyjevského starosty.

"Pakt svobodných měst přijíždí do svobodného a hrdého Kyjeva. V srdci svobodné a hrdé Ukrajiny," napsal předtím na twitteru starosta Varšavy Rafal Trzaskowski, který ve svém příspěvku na sociální síti označil kromě Hřiba i bratislavského primátora Matúše Valla a starostu Budapešti Gergelye Karácsonye.

Vallo na twitteru uvedl, že politici v Kyjevě diskutovali o vytvoření platformy, která by pomohla Ukrajincům. Podle tiskového prohlášení pražského magistrátu mezi hlavní cíle cesty patřilo prohloubení spolupráce ohledně humanitární pomoci, podpora uprchlíků či plánování poválečné obnovy.

Praha podle magistrátu už v prosinci věnovala Kyjevu, který čelí ruským útokům na energetickou infrastrukturu, 400 topidel a 10 elektrocentrál, ještě předtím dvě desítky tramvají, sanitky a dalších záchranné vozy či autobusy. Varšava poskytla 60 vagónů metra, Budapešť 15 autobusů a Bratislava 25 autobusů.

Pro Hřiba i Trzaskowského je to první návštěva Kyjeva od chvíle, co Rusko loni 24. února Ukrajinu vojensky napadlo. Ukrajinskou metropoli navštívili naposledy několik dní před vypuknutím války. Oba politici tehdy vyjádřili Ukrajině solidaritu, na hranicích země se totiž v té době nacházely desítky tisíc ruských vojáků. Kličko tehdy jejich návštěvu ocenil.

Hřib s Trzaskowským při loňské návštěvě nabídli Kyjevu, aby se přidal do takzvaného Paktu svobodných měst, který od roku 2019 sdružuje Prahu, Bratislavu, Budapešť a Varšavu a usiluje o ochranu demokratických hodnot, jako jsou svoboda slova, shromažďování a tisku. Kličko nabídku přijal.

Návštěva Kyjeva bude podle pražského magistrátu pokračovat prohlídkou míst, které v ukrajinské metropoli poškodily ruské útoky, a města Buča na kyjevském předměstí. Buča se stala symbolem ukrajinského utrpení po stažení ruských vojsk loni v březnu, když se po jejich odchodu ve městě našly masové hroby i těla ležící přímo na ulicích. Hřib se také setká s bývalým ukrajinským velvyslancem v České republice Jevhenem Perebyjnisem a českým velvyslancem na Ukrajině Radkem Matulou.

Související

Více souvisejících

Ukrajina Zdeněk Hřib Rafal Trzaskowski

Aktuálně se děje

před 34 minutami

Ilustrační fotografie

EU schválila povinné čipování psů a koček, zavádí minimální standardy pro jejich chov

Začátek období letních dovolených znamená pro útulky jediné: zaplní se opuštěnými domácími mazlíčky, jejichž majitelé je při plánování cest odložili. Dosud bylo téměř nemožné původní majitele takových zvířat dohledat, což vedlo k přeplněným kapacitám mnoha zařízení. Brzy však tato praxe narazí na nová legislativní omezení z Bruselu. Evropská unie se totiž rozhodla zavést přísnější pravidla pro ochranu psů a koček. Kromě povinného čipování, které v Česku v případě psů platí už řadu let, zavádí také závazné minimální standardy pro jejich chov.

před 35 minutami

před 1 hodinou

Prezident Trump

Trump po střelbě opět kope kolem sebe. Sám si dělá srandu ze smrti jiných

Prezident USA Donald Trump a Bílý dům reagovali na nedávnou střelbu během slavnostní večeře novinářů v Bílém domě ostrou kritikou demokratů. Trump označil své politické oponenty za kult nenávisti a odsoudil jejich údajně neúnosnou rétoriku. Jako hlavní příklad takového chování uvedl vtip komika Jimmyho Kimmela, který si utahoval z potenciálního prezidentova úmrtí a naznačil, že první dáma Melania Trumpová vypadá jako budoucí vdova.

před 2 hodinami

Prezident Trump se setkal s německým kancléřem Friedrichem Merzem.

Írán ponížil Spojené státy, prohlásil Merz

Německý kancléř Friedrich Merz prohlásil, že Spojené státy jsou vedením Íránu ponižovány. Podle jeho názoru je administrativa prezidenta Donalda Trumpa u vyjednávacího stolu překonávána teheránskou diplomacií. Merz kriticky zhodnotil vývoj stagnujících rozhovorů, což podle všeho prohloubí napětí mezi USA a jejich spojenci v NATO.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Alois Hadamczik

Hokejová baráž opět terčem kritiky. Hadamczik apeluje na tlak na extraligové kluby

Rok co rok se koncem sezóny tuzemským hokejovým prostředí line tradiční téma o spravedlnosti hokejové baráže o extraligu a o systému extraligy obecně. To proto, že se už několik let nepodařilo prvoligistovi prokousat se po náročném play-off do extraligy. Naopak extraligista má výhodu více než 40denního volna, což je obrovská výhoda, kterou v posledních letech extraligista vždy využije. Pokaždé se v době baráže ozývají hlasy z řad fanoušků a především prvoligových účastníků o tom, že by se s aktuálním systémem mělo něco dělat, aby měli prvoligisté větší šanci na postup. Šéf českého hokeje Alois Hadamczik je pro přímý postup a sestup mezi dvěma nejvyššími českými soutěžemi, podle jeho slov však nemá příliš mnoho šancí to změnit. Apeluje proto na veřejnost, aby zatlačila na Asociaci profesionálních klubů (APK LH). Podle ní by však o budoucnosti baráže nemělo rozhodovat referendum.

včera

včera

Vláda České republiky

Babišova vláda schválila rozpočtovou strategii na další roky

Vláda na pondělním jednání především rozhodla o vydání nového opatření obecné povahy a cenového výměru, kterým prodloužila mimořádné kroky přijaté začátkem dubna kvůli vysokým cenám pohonných hmot. To ale není vše. Schválila také návrh na zřízení meziresortní skupiny k problematice psychoaktivních látek, návrh státního závěrečného účtu České republiky za rok 2025 nebo rozpočtovou strategii sektoru veřejných institucí České republiky na léta 2027 až 2029.

včera

včera

včera

Armáda Francie

Větší armáda ano, ale kvůli nám, ne Evropě. Macronovy ambice ve Francii tvrdě narážejí

Francouzské Národní sdružení (RN) prosazuje výrazné posílení vojenských kapacit země, avšak striktně v rámci národní suverenity. Tento přístup představuje zásadní odklon od politiky prezidenta Emmanuela Macrona, který dlouhodobě usiluje o prohloubení evropské obranné spolupráce a společných zbrojních programů. Vzhledem k vysoké popularitě strany jsou tyto plány předmětem debaty o budoucím směřování francouzské bezpečnosti.

včera

Teherán dostal od Trumpa košem, tak začal jednat s Putinem. Arakčí v Rusku svalil všechnu vinu na USA

Íránský ministr zahraničí Abbás Arakčí během své návštěvy Ruska veřejně obvinil Spojené státy z neúspěchu mírových jednání. Podle jeho slov byla washingtonská politika vedena přehnanými požadavky, které znemožnily dosažení dohody. Arakčí v pondělí v Petrohradu označil americký přístup za hlavní překážku v mírovém procesu, přestože předchozí kola rozhovorů vykazovala známky určitého pokroku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy