ICC vzkazuje Rusku, že se zatykačem na Khana nenechá odradit

Mezinárodní trestní soud (ICC) uvedl, že se "nenechá odradit" tím, že Rusko umístilo hlavního prokurátora soudu Karima Khana na seznam hledaných osob. Stalo se tak dva měsíce poté, co Khan vydal zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina.

V sobotním prohlášení soud podle BBC uvedl, že tento krok je pokusem podkopat jeho "zákonný mandát k zajištění odpovědnosti za nejtěžší zločiny". Rusko, které není členem ICC, dříve označilo zatykač proti Putinovi za "neplatný".

Britský právník Khan vydal zatykač na Putina v březnu kvůli tomu, že je zodpovědný za válečné zločiny. Argumentaci zaměřil na nezákonné deportace dětí z Ukrajiny do Ruska. Zároveň byl vydán zatykač na ruskou komisařku pro práva dětí Marii Lvovou-Belovovou.

Odhaduje se, od začátku války bylo násilně převezeno do Ruska že více než 16 000 dětí. ICC uvedl, že existují rozumné důvody se domnívat, že jak Putin, tak Lvova-Belova nesou individuální trestní odpovědnost.

Kreml v reakci na to vydal na prokurátora tento týden zatykač kvůli "trestnímu stíhání osoby, o níž je známo, že je nevinná". ICC v prohlášení uvedl, že si je "vědom a hluboce znepokojen neoprávněnými donucovacími opatřeními, která byla přijata proti představitelům ICC."

Soud označil ruská obvinění proti Khanovi za "nepřijatelná" a uvedl, že mu nebude bráněno v tom, aby pokračoval v "plnění svého nezávislého mandátu". 


 
 

Související

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Mezinárodní trestní soud chce vydat zatykač na Netanjahua

Podle několika izraelských médií se Izrael a Spojené státy snaží diplomatickými prostředky zabránit Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC) ve vydání zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a několik dalších izraelských představitelů. Informoval o tom dnes zpravodajský web The Times of Israel.

Více souvisejících

ICC (Mezinárodní trestní soud) Rusko Karim Khan (hlavní prokurátor ICC)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová Adamová vyrazila do Pobaltí. Lotyšsko dá čtvrt miliardy na munici pro Ukrajinu

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) navštívila v rámci baltské cesty Lotyšsko. V Rize jednala s předsedkyní parlamentu Daigou Mieriņou o dalších způsobech podpory Ukrajiny a s premiérkou Evikou Siliņou o bezpečnostní i ekonomické spolupráci. Na místní vojenské základně navštívila také české vojáky pomáhající chránit východní křídlo NATO.

včera

včera

Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany

ODS rozhodne o osudu Pavla Novotného až po eurovolbách

Výkonná rada ODS bude v úterý 11. června rozhodovat o osudu starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, jemuž kvůli některým vyjádřením hrozí vyloučení z vládní strany. Informovala o tom agentura ČTK. Rozhodnutí tak padne až po volbách do Evropského parlamentu. 

včera

Princ William se svou rodinou

Princ William obstál v těžké zkoušce. Spekulace jeho ženě na zdraví nepřidaly

Britskou monarchií v prvních měsících letošního roku otřásly diagnózy, které si vyslechli král Karel III. a princezna Kate. U obou členů královské rodiny byla odhalena rakovina. Oporou jim samozřejmě jsou nejbližší, důležitá je zejména role prince Williama. Následník trůnu se ale s atmosférou v Británii vyrovnával dost těžce. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

včera

Rakušané se v Praze postarali o další senzaci, připsali si historické vítězství nad Finskem. Švédové překvapení nepřipustili

Dívat se na zápas hokejového MS v Česku, ve kterém hrají rakouští hokejisté, se hokejovým fanouškům vyplatí. Poté, co dokázali dostáhnout duel s Kanadou do prodloužení poté, co ve třetí třetině nastříleli pět branek, nyní zaskočili dalšího favorita turnaje a o Finy. Ti sice vedli 2:0, jenže vedení postupem času ztratili a co víc, v poslední vteřině dokázali zápas otočit zásluhou své životní trefy Benjamina Baumgartnera, který se postaral o rakouskou historickou výhru nad tímto severským soupeřem. To Švédové nadále jedou na vítězné vlně a po zdolání Kazachstánu 3:1 už se o nich může pomalu mluvit jako o čtvrtfinalistech.

Zdroj: David Holub

Další zprávy