Indonéská sopka Lewotobi Laki Laki na ostrově Flores v úterý vychrlila sloup popela do výšky 11 kilometrů. Úřady vyhlásily nejvyšší stupeň pohotovosti a varovaly turisty, aby se oblasti vyhnuli. Erupce narušila desítky letů na Bali a zasáhla přes tisíc cestovatelů. Dopady mohou pocítit i čeští turisté, pro které je Indonésie stále oblíbenější destinací.
Indonéská sopka Lewotobi Laki Laki na ostrově Flores vybuchla v úterý v 17:35 místního času a vyvrhla sloup horkého popela až do výšky 11 kilometrů. O dramatické erupci informovala tamní geologická agentura s odkazem na údaje o výšce oblaku, který se rozprostřel nad jižní částí souostroví. Informovala o tom americká stanice CNN.
Úřady bezprostředně vyhlásily nejvyšší stupeň pohotovosti a varovaly veřejnost, včetně turistů, aby se k oblasti sopky nepřibližovali. Na mezinárodním letišti v Bali byly kvůli popelu a narušení letového provozu zrušeny desítky letů. Erupce přichází po zvýšené sopečné aktivitě – jen během dvou hodin došlo k 50 výbuchům, což několikanásobně převyšuje běžný denní průměr.
Podle místních cestovních agentur zasáhla situace více než tisíc turistů. Dopady erupce se dotkly zejména návštěvníků cestujících na Bali a do nedalekého národního parku Komodo, který je známý populací varanů komodských.
Indonésie, zejména ostrovy Bali a Flores, patří v posledních letech mezi stále populárnější destinace i pro české cestovatele. Oblíbené jsou především díky tropickému klimatu, rozmanité přírodě a kulturním památkám.
Výpadky leteckého provozu a omezený přístup k některým turistickým atrakcím tak mohou ovlivnit i české turisty, kteří do oblasti míří nebo se z ní vracejí. Vzhledem k aktuální sopečné aktivitě se doporučuje sledovat informace leteckých společností a lokálních úřadů.
9. prosince 2025 16:13
Austrálie spouští globální unikát: Miliony dětí přišly o účty na sociálních sítích
Související
Etna se v létě opět probudila. Lávová fontána udržela letadla na zemi
Neapol zasáhlo nejsilnější zemětřesení za 40 let. Itálie upravuje plány evakuace
Aktuálně se děje
před 19 minutami
Válku na Ukrajině lze vyřešit, ale ne rychle. Důkazem je příběh Německa po první světové válce
před 1 hodinou
Mnozí Ukrajinci jsou po dalším ruském útoku bez vody a elektřiny
před 1 hodinou
Konečná přežila volební debakl. Komunisté nic měnit nebudou
před 2 hodinami
Trumpa znovu ukázali na fotkách s Epsteinem. Hoax, obořil se Bílý dům na Demokraty
před 3 hodinami
Další člen Babišovy vlády doplatil na zákon střetu zájmů
před 4 hodinami
Dlouhá historie vánočního koření. Sloužilo i jako lék
před 5 hodinami
Česko na prahu epidemie chřipky. Do vývoje se může promítnout nový subtyp infekce
před 5 hodinami
Tragédie v pražské ZOO. Populární orangutan Kawi nešťastně zahynul
před 6 hodinami
Policie hledá dvanáctiletého Marka. Už ve čtvrtek nedorazil do školy
před 7 hodinami
Počasí se příští týden výrazně ochladí. Během dne bude i mrznout
včera
Nezvládli krize, inklinují k neonacismu a chtějí Česko odklonit od Západu. Vžene nás nová vláda do náručí Kremlu?
včera
EU zmrazila ruská aktiva natrvalo, aby obešla veto Maďarska a Slovenska ohledně pomoci Ukrajině
včera
Machadové pomohla utéct americká armáda. Z Venezuely se dostala v přestrojení
včera
VIDEO: Rvačky, alkohol, vulgarity, ponižování žen. Ostudné zasedání parlamentu, jaké Slovensko nepamatuje
včera
Írán zatkl držitelku Nobelovy ceny za mír Narges Mohammadiovou
včera
OBRAZEM: Došlo i na úsměvy. Nejbližší a přátelé se rozloučili s Patrikem Hezuckým
včera
Ukrajinské síly znovu dobyly osady v Charkovské oblasti
včera
"Zákaz spalovacích motorů v roce 2035 je smeten ze stolu." EU příští týden kontroverzní nařízení zmírní
včera
Česko se rozloučilo s moderátorem Hezuckým. Bouček dojemně promluvil
včera
Ukrajina by podle mírového plánu měla vstoupit do EU v roce 2027
Ukrajina by se mohla stát členem Evropské unie k 1. lednu 2027, pokud bude přijat návrh mírového urovnání, který je v současné době projednáván v rámci amerických zprostředkovaných jednání o ukončení dlouholetého konfliktu s Ruskem. O této informaci informoval v pátek list Financial Times s odvoláním na zdroje obeznámené s obsahem dokumentu.
Zdroj: Libor Novák