Írán tvrdí, že své spojence na Blízkém východě informoval o plánovaném útoku na Izrael tři dny předem. Řekl to v neděli íránský ministr zahraničí Hosejn Amír Abdollahján.
"Naši přátelé v regionu jsme 72 hodin před operací přirozeně informovali o tom, že íránská odpověď v podobě legitimní obrany je definitivní a jistá," uvedl Abdollahján, kterého citovala íránská agentura ISNA. " Bezpečnost našich sousedů a regionu považujeme za bezpečnost Íránské islámské republiky," řekl dále šéf íránské diplomacie.
"Varovali jsme, že pokud Spojené státy využijí vzdušného prostoru nebo půdy jistých zemí k obraně Tel Avivu, tak se terčem útoku stanou americké vojenské základny v těchto zemích," dodal.
Regionální spojenci Íránu se ke zprávě bezprostředně nevyjádřili. Sýrie i jemenští povstalci husíové však mezitím íránský útok na Izrael schválili.
Syrské ministerstvo zahraničních věcí podle zpráv stanice Sky News uvedlo, že šlo o " legitimní právo (Íránu) na sebeobranu". Husíové také označili útok za legitimní reakci Teheránu na Izraeli připisovaný nálet na íránské velvyslanectví v syrském Damašku z 1. dubna.
Nejmenovaný zdroj z prostředí turecké diplomacie mezitím agentuře Reuters řekl, že Írán o útoku předem uvědomil Turecko. USA se zároveň podle jeho slov snažily prostřednictvím Ankary tlumočit Teheránu, že jeho operace se musí držet v " určitých mezích".
Abdollahján na setkání se zahraničními velvyslanci v Teheránu také řekl, že Írán informoval USA o tom, že jeho útoky proti Izraeli budou "omezeny" a provedeny jen za účelem sebeobrany.
Írán v noci na neděli zaútočil na Izrael více než 300 bezpilotními letadly a raketami, informovala izraelská armáda. Izraeli a jeho spojencům, včetně USA či Británie, se podařilo sestřelit až 99 procent z nich.
Bezprecedentní útok byl podle Teheránu odvetu za zmíněný Izraeli připisován nálet na íránské velvyslanectví v syrském Damašku i jiné "zločiny" včetně války proti palestinskému militantnímu hnutí Hamás v Pásmu Gazy.
Dosud není zřejmé, jak Izrael zareaguje. O dalším postupu jedná odpoledne izraelský válečný kabinet. Mnozí světoví lídři útok odsoudili a obě strany vyzvali ke zdrženlivosti ve snaze vyhnout se další eskalaci napětí.
Související
Americká armáda podnikla již šestou noc po sobě vlnu úderů proti Íránu
Spojené státy provedly další vlnu leteckých úderů proti Íránu
Írán , Válka v Izraeli s Hamásem 2023 (Gaza) , Armáda Írán
Aktuálně se děje
před 2 hodinami
CIA: Průměrná délka života ruského rekruta na bojišti je 30 minut. Vojáky decimují ukrajinské drony s AI
před 3 hodinami
Izraelský parlament schválil své rozpuštění. Politici křičeli na Netanjahua, ze sálu musel odejít
před 3 hodinami
Trumpovo obvinění z volební manipulace se nesetkalo s úspěchem. Je to zápletka ze špionážního románu, píše tisk
před 4 hodinami
Zelenskyj prozradil důvody, které ho vedly k odvolání populárního ministra Fedorova
před 5 hodinami
Proti Trumpovým obviněním z volební manipulace se bouří Čína i Američané. Blouzní, zní od guvernérů
před 6 hodinami
Havel mi nabídl místo premiéra, pokud odstavím Klause, tvrdí Mečiar
před 6 hodinami
Páteční bouřky udeří ve dvou vlnách, naznačili meteorologové ve výstraze
před 6 hodinami
U Barrandovského mostu se zřítila betonová plastika
před 7 hodinami
Proč Trump označuje volební systém za katastrofální? Nesmířil se s prohrou a chystá se na další drtivou porážku
před 8 hodinami
Bílý dům zveřejnil dokumenty, které měly potvrdit Trumpova slova o Číně. Nepotvrzují vůbec nic
před 8 hodinami
Americká armáda podnikla již šestou noc po sobě vlnu úderů proti Íránu
před 9 hodinami
Američané Trumpově teorii o ukradených volbách nevěří. Jeho projev byl plný dávno vyvrácených tvrzení
před 10 hodinami
Trump obvinil Čínu ze zásahů do prezidentských voleb. Nemáme jediný důkaz manipulace, přiznal následně Bílý dům
před 10 hodinami
Dva mrtví po útoku na ubytovně. Pachatelem má být sanitář z IKEM, případ řeší GIBS
před 12 hodinami
Páteční počasí: Meteorologové nastínili, co hrozí od dnešních bouřek
včera
Budoucí důchodci mají být obezřetní. ČSSZ upozornila na podivné kampaně
včera
Estébáci pronásledovali herce Töpfera. Na trestech se dohodli
včera
Čína zadržela Čecha, důvod není jasný. Macinka odmítá vyhlašování války
včera
Česko zreviduje krizovou a obrannou legislativu, rozhodla vláda
včera
Babiš se nadále odmítá scházet s Pavlem. Vybral si mě za cíl, tvrdí premiér
Premiér Andrej Babiš (ANO) dal znovu najevo, že nepřistoupí na návrh prezidenta Petra Pavla, aby se obnovily pravidelné schůzky nejvyšších ústavních činitelů. Předseda vlády tvrdí, že s hlavou státu nemá o čem jednat.
Zdroj: Jan Hrabě