Íránského prezidenta Ebráhíma Raísího pohřbili v jeho rodném měs

Íránského prezidenta Ebráhíma Raísího, který zahynul v neděli při havárii vrtulníku, ve čtvrtek pohřbili v jeho rodném městě Mašhad na severovýchodě Íránu. Informovala o tom agentura Reuters.

Tisíce truchlících lidí vyšly do ulic druhého největšího íránského města, aby se rozloučily s prezidentem. Kolemjdoucí házeli květiny na rakev, kterou neslo vozidlo v průvodu směřujícím ke svatyni imáma Rézu. Zde byl Raísí uložen do hrobu. Toto místo posledního odpočinku imáma Rézu z 9. století je nejposvátnějším místem islámu v Íránu.

Poslední rozloučení se zesnulým prezidentem se konalo ve středu v Teheránu za účasti lídra palestinské militantní organizace Hamas Ismáíla Haníji a vysoce postaveného člena libanonského šíitského hnutí Hizballáh Náima Kásima.

Raísí se narodil v Mašhadu v prosinci 1960 a prezidentem byl od roku 2021. Jeho mandát provázely masové protesty a ekonomická krize způsobená americkými sankcemi. Byl také považován za možného nástupce nejvyššího duchovního vůdce ajatolláha Alího Chameneího.

Havárie vrtulníku se stala v neděli v husté mlze v hornaté oblasti íránské provincie Východní Ázerbájdžán. Nehodu nepřežil nikdo na palubě, včetně ministra zahraničních věcí Hosejna Amíra Abdollahjána a několika dalších funkcionářů.

Raísí se spolu s delegací vracel z provincie Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu, kde spolu s ázerbájdžánským prezidentem Ilhamem Alijevem otevřeli projekt přehrady na společné hranici.
 
 

Související

Více souvisejících

Írán Ebráhím Raísí

Aktuálně se děje

před 57 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Peter Pellegrini je novým slovenským prezidentem.

Slovensko má nového prezidenta. Pellegrini složil slib a ujal se funkce

Slovensko má nového prezidenta. Peter Pellegrini v sobotu po poledni během slavnostní schůze parlamentu v budově Slovenské filharmonie v Bratislavě složil slib do rukou předsedy ústavního soudu a ujal se funkce, ve které nahradil končící prezidentku Zuzanu Čaputovou. Program inaugurace bude pokračovat v odpoledních hodinách. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Ursula von der Leyenová, předsedkyně Evropské komise

Bude von der Leyenová nadále v čele EK? Frakcím vadí jedna věc

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová si musí spočítat, koho v Evropském parlamentu požádá o podporu v jejím úsilí o obhajobu postu. Její domovská Evropská lidová strana ji jistě podpoří, socialisté ale mohou z této podpory ustoupit. Leyenové totiž nevadí spolupráce s pravicovou italskou premiérkou Giorgií Meloniovou, což je pro levicové S&D zcela logicky nemyslitelné. Variantou tak je podpora Zelených, programy EPP a této frakce ale nemohou být odlišnější. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj přirovnal Putina k Hitlerovi

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pátek odmítl podmínky ruského prezidenta Vladimira Putina pro okamžité příměří a zahájení jednání o ukončení války na Ukrajině. Tyto podmínky označil za ultimáta a přirovnal Putinovy návrhy k politice nacistického vůdce Adolfa Hitlera, uvedl server Ukrajinska pravda.

včera

včera

Návštěva Jense Stoltenberga u Zelenského v Kyjevě (29. dubna 2024).

Stoltenberg se vysmál Putinovu návrhu na mír. Podle Kyjeva je absurdní

Ukrajina označila podmínky pro ukončení války, které v pátek představil ruský prezident Vladimir Putin, za absurdní. Podle Ukrajiny se Putin snaží zavádět mezinárodní společenství a oslabovat skutečné diplomatické úsilí zaměřené na dosažení míru, uvedl server Ukrajinska pravda.

včera

EU

Kormidlo zelené politiky EU se neotočí, míní expertka. Nové složení EP ale zřejmě způsobí složitější schvalovací proces

Volby do Evropského parlamentu zasadily nepříjemnou ránu frakci Zelených. Ti oproti volbám z roku 2019 ztratili 18 křesel, letos dosáhli pouze na zisk celkových 7,4 % a 53 mandátů. Expertka na politiku Evropské unie Veronika Velička Zapletalová z Masarykovy univerzity v Brně pro EuroZprávy.cz ale vysvětlila, že ústředním bodem ve schvalovacím procesu je koalice Evropské lidové strany (EPP) a Socialistů a demokratů (S&D)., „Pro Evropskou unii je po technické stránce reálné být do roku 2050 neutrální,“ uvedla. 

včera

včera

Aktualizováno včera

Vyšetřování hrozby teroristického útoku potvrzuje ruskou stopu, uvedl Rakušan ve Sněmovně

Ministr vnitra Vít Rakušan při jednání Poslanecké sněmovny prohlásil, že muž, který se během víkendu pokusil o žhářský útok na autobusy pražské MHD, měl skutečně vazby na Rusko. Občané podle něj mohou být v klidu, vyšetřování ale trvá. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy