Islamista v Paříži ubodal německého turistu, dalšího napadl kladivem

V sobotu došlo v centru Paříže k útoku, při němž islámský útočník zabil turistu a další dva zranil. Uvedl to francouzský ministr vnitra Gérald Darmanin, podle agentury AFP byl muž úřadům známý jako radikální islamista. Uvedl to server France24.

Vyšetřování teroristického útoku v centru Paříže spadá do kompetence protiteroristické prokuratury, uvedla agentura. Podezřelý Francouz údajně uvedl, že ho rozrušila situace v Pásmu Gazy. Prezident Emmanuel Macron vyjádřil soustrast rodině obětí.

Muž podle Darmanina zaútočil kolem 21:00 u nábřeží nedaleko Eiffelovy věže na pár německých turistů. Německého občana narozeného v roce 1999 nožem zabil, jeho žena vyvázla bez zranění, pravděpodobně díky řidiči taxislužby.

Policie se snažila zadržet útočníka, který byl označen jako Armand R., ten ale tvrdil, že má u sebe bomby. Poté napadl další dvě oběti, postaršího Francouze a anglického turistu, kterého zasáhl kladivem do oka.

Při útoku volal "Alláhu akbar" a byl dříve známý jako radikální islamista s psychickými problémy. V roce 2016 byl odsouzen za přípravu jiného útoku a strávil ve vězení čtyři roky. Nyní je vyšetřován pro vraždu a pokus o vraždu.

Muž policistům řekl, že byl naštvaný kvůli úmrtím muslimů v Afghánistánu a Palestině. V Pásmu Gazy probíhá od 7. října válka mezi Izraelem a radikálním palestinským hnutím Hamás. Vyjádřil také přesvědčení, že Francie nese odpovědnost za konflikt v Gaze a vyjádřil touhu zemřít jako mučedník.

Související

Delon, Alain

Delon opět zaměstnává justici. Má desítky zbraní, ale bez oprávnění

Francouzská policie provedla domovní prohlídku u legendárního Alaina Delona a nestačila se divit. Ačkoliv slavný herec nevlastní zbrojní průkaz, našlo se 72 střelných zbraní a přes tři tisíce kusů munice. Na pozemku je navíc soukromá střelnice. Zahájeno tak bylo vyšetřování kvůli podezření z nelegálního držení zbraní.
Emmanuel Macron a Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj si z Berlína a Paříže odveze nové dohody o pomoci Ukrajině

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pátek zahájil svou cestu po Evropě, když navštívil Německo a Francii. S oběma státy podepsal bilaterální bezpečnostní dohody, které Kyjevu zajistí vojenskou i civilní pomoc ve válce se sousedním Ruskem. Zítra by se měl Zelenskyj setkat s českým protějškem Petrem Pavlem. 

Více souvisejících

Francie teroristické útoky ve Francii

Aktuálně se děje

před 12 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

Aktualizováno včera

Pohřeb Alexeje Navalného se koná pod dohledem policie. Ta je připravena zatýkat

Rusové se dnes rozloučili s Navalným. Policie postavila bariéry, úřady vydaly tělo na poslední chvíli

Ruští policisté postavili bariéry na cestě z moskevského metra ke kostelu, kde dnes proběhlo poslední rozloučení s opozičním politikem Alexejem Navalným. K chrámu Ikony Matky Boží v moskevské čtvrti Marjino také přijely vozy pro přepravu zatčených. Ruské úřady příbuzným tělo zesnulého ruského opozičníka dlouho nevydaly, rodina jej obdržela až na poslední chvíli.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rakety Jars (dle NATO SS-29)

Rusko otestovalo mezikontinentální raketu Jars

Ruské ministerstvo obrany oznámilo zkoušku své mezikontinentální rakety Jars, která odstartovala z kosmodromu Pleseck u Archangelsku na severu evropské části Ruska a úspěšně zasáhla cíl ve vojenském prostoru Kura na Kamčatce na ruském Dálném východě.

včera

včera

včera

včera

včera

Izraelská armáda: Yahalom Unit

Masakr se stovkou mrtvých a stovkami zraněných. Střelba do davu u humanitárního konvoje světu vyrazila dech

Pásmem Gazy otřásá incident, při němž přišlo o život více než sto lidí. Ti měli být zastřeleni vojáky izraelské armády při rozdávání humanitární pomoci. Útok odsoudila řada států světa a mezinárodní společenství žádá vyšetřování střelby. Izrael ale tvrdí, že většina obětí zemřela při tlačenici, kdy se lidé snažili dostat k humanitárnímu konvoji.

včera

včera

Varování lékařů se naplnila. Jižní Amerikou se masivně šíří horečka dengue, na vině jsou i změny počasí

V Brazílii aktuálně dochází k neobvykle rychlému šíření hemoragické horečky dengue. Za první dva měsíce tohoto roku bylo potvrzeno více než milion případů tohoto virového infekčního onemocnění, informovala v pátek agentura DPA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy