Itálie zřejmě dodá Ukrajině stíhače tanků B1 Centauro. Ačkoli se podobné spekulace v minulosti ukázaly jako nepravdivé, tentokrát se zdají být reálné. Podle serveru National Interest by první stroje měly dorazit na Ukrajinu v těchto dnech.
Před téměř dvěma lety se na sociálních sítích objevily zprávy o možných dodávkách italských stíhačů tanků B1 Centauro Ukrajině. Podle serveru Popular Mechanics spekulace vycházely z pozorování přesunů těchto mohutných kolových vozidel z jihoitalské Neapole na sever země. Chyběl však jakýkoli důkaz, že by směřovaly na Ukrajinu, a nikoli na italskou základnu či mezinárodní vojenské cvičení.
Tentokrát ale už sociálními sítěmi kolují obrázky, na nichž jsou B1 skutečně nakládány. „Poté, co jsem si potvrdil několik podrobností, jsem rád, že se mohu podělit o tuto fotografii, která ukazuje jeden z mnoha italských tanků B1 Centauro na cestě na Ukrajinu,“ informoval na sociální síti X analytický účet A-129 Mangusta.
Itálie v současnosti disponuje 259 kusy těchto obrněných vozidel. Dalších 141 jednotek již dříve vyřadila a následně převedla do výzbroje jordánské armády. Napsal o tom server Defence Blog.
B1 Centauro je kolové bojové vozidlo s pohonem 8×8, které bylo vyvinuto na konci studené války konsorciem Iveco Fiat-OTO Melara. Vývoj probíhal s jasným rozdělením úkolů – zatímco Iveco Fiat se zaměřilo na konstrukci korby a pohonnou jednotku, OTO Melara měla na starosti vývoj věže a zbraňových systémů, uvádí server National Interest.
Tento vyspělý stíhač tanků je vyzbrojen kanonem ráže 105 mm, jeho palebná síla je tak srovnatelná například s německým tankem Leopard I. Kanon je kompatibilní se standardizovanými náboji NATO, což výrazně zvyšuje jeho operační flexibilitu. Ve své třídě je B1 Centauro srovnatelný s francouzským AMX-10RC, který francouzská armáda oficiálně označuje jako lehký tank.
Francouzské AMX-10RC byly nasazeny také během ukrajinské ofenzivy v Kurské oblasti v srpnu loňského roku, kde se osvědčily v roli rychlých úderných vozidel schopných ničit nepřátelskou obrněnou techniku. B1 Centauro tak představuje významnou posilu pro obranu i ofenzivní operace, pokud by jeho dodávky na Ukrajinu byly skutečně potvrzeny.
Tento krok potvrzuje, že Řím se přiklání k evropské strategii podpory Ukrajiny, která čelí ruské agresi. Většina evropských států pokračuje v dodávkách vojenské pomoci, zatímco příspěvek ze strany USA se ocitl v nejistotě. Itálie se tímto rozhodnutím staví do čela evropské vojenské pomoci a nadále podporuje Ukrajinu v jejím boji proti ruské invazi.
Související

Příměří v nedohlednu. Rusko podniká kroky, které svědčí o touze nadále válčit

Záhadný útok na ruskou plynárenskou stanici: Může za něj Ukrajina nebo Rusko?
Armáda Ukrajina , Itálie , Tanky , Ukrajina , válka na Ukrajině
Aktuálně se děje
před 14 minutami

Další útok nožem v Německu. Mladík pobodal dva lidi před obchodem
před 1 hodinou

Na Slovensku opět zaútočil medvěd na člověka
před 1 hodinou

Američané tlačí na Kyjev, nikoliv na Rusko, prozradili evropští diplomaté
před 3 hodinami

Povelikonoční předpověď počasí. Meteorologové už tuší, jak bude po dnech volna
včera

Pardubice v druhém finále extraligy vybojovaly vítězství 2:1 a sérii tak srovnaly na 1:1
včera

Trump nevyloučil budoucí konec amerických snah o dosažení míru na Ukrajině
včera

Pellegrini dostal pokutu za loňskou předvolební kampaň
včera

Nečekané svědectví z dovolenkového ráje Čechů. Video ukazuje žraloka u pobřeží
včera

OBRAZEM: Jarní teplé počasí konečně přišlo. Lidé vyrazili do parků a na náplavky
včera

Unikl americký návrh příměří na Ukrajině. Rusové si mnou ruce
včera

Vance neztrácí víru. Naznačil, že jednání o míru na Ukrajině mají progres
včera

Svět si připomíná smrt Ježíše. Nebyl jediným ukřižovaným
včera

Ukrajina a USA udělaly další krok k podepsání nerostné dohody
včera

Trumpův boj s imigrací. Případy, které otřásají důvěrou v princip americké „svobody“
včera

ANO čeká výměna europoslance. Kovařík oznámil, že ve funkci skončí
včera

Baník Ostrava povede kouč Hapal po podepsání nové smlouvy minimálně další dva roky
včera

V Polsku si dejte pozor, radí ministerstvo. Platí nový zákaz, hrozí i zadržení
včera

Americké ultimátum. Do pár dní má být jasno, zda skončí válka na Ukrajině
včera

Z oblohy nepadá jen déšť. Meteorologové upozornili na zajímavý jev
včera
Česko se definitivně zbavilo závislosti na ruské ropě, oznámil Fiala
Česko je poprvé v historii zásobováno výhradně neruskou ropou, a to západní cestou ropovody TAL a IKL. První zvýšené dodávky neruské ropy už dorazily z italského tankoviště v Terstu na Centrální tankoviště ropy v Nelahozevsi, odkud se přepraví do litvínovské rafinerie. Zásobování Česka pouze neruskou ropou je možné díky projektu TAL-PLUS, který umožnil navýšit kapacitu evropského ropovodu TAL.
Zdroj: Jan Hrabě