"Izrael není diktatura," skandovali lidé. Policie použila zábleskové granáty

Izraelská policie dnes použila zábleskové granáty proti demonstrantům, kteří v Tel Avivu protestují proti vládním záměrům na změnu podoby justice v zemi. Informuje o tom agentura Reuters. V Izraeli se koná další z řady demonstrací proti soudní reformě, kterou prosazuje nynější vláda.

"Izrael není diktatura, Izrael není Maďarsko," skandovali lidé blokující hlavní dálnici mezi Tel Avivem a Jeruzalémem. Mnozí z nich měli izraelské a duhové vlajky.

Telavivská policie na koních se demonstrantům mezitím snažila zabránit v překonání zátarasů. Na záběrech z místa je vidět, jak policisté odvádějí demonstranty ze silnice, zatímco nespokojenci skandují "hanba" a "my jsme většina, my jsme v ulicích". Podle policie bylo nejméně devět lidí zatčeno. Zpravodajský web The Times of Israel píše o několika zraněných účastnících protestů.

Očekává se, že protest během dneška, který demonstranti označili za "Den narušení", ještě zesílí. Izraelský krajně pravicový ministr národní bezpečnosti Itamar Ben Gvir prohlásil, že nedovolí "anarchistům" blokovat silnice.

Nacionalisticko-náboženská koaliční vláda premiéra Benjamina Netanjahua v lednu navrhla soudní reformu. Podle ní by zákonodárci vládnoucí koalice získali rozhodující roli při jmenování soudců a zároveň by byla omezena pravomoc nejvyššího soudu rozhodovat proti moci výkonné, píše Reuters.

Právní výbor parlamentu při hlasování, které bojkotovali opoziční zákonodárci, předběžně schválil více částí reformy.

Kritici tvrdí, že návrhy podkopávají nezávislost soudů také vzhledem k tomu, že Izrael nemá ústavu a pouze jednu parlamentní komoru, kterou ovládá vládní koalice.

Navzdory široké kritice a masovým demonstracím ale parlament schválil v prvním čtení první část reformy týkající se jmenování soudců nejvyššího soudu. Plán reformy již ovlivnil kurz izraelského šekelu a vyvolal obavy některých západních spojenců o stav izraelské demokracie.

Premiér Benjamin Netanjahu, jenž je souzený kvůli obvinění z korupce, které popírá, tvrdí, že změny obnoví rovnováhu mezi jednotlivými složkami moci a podpoří podnikání. Ekonomové a právní experti ovšem upozorňují, že povedou k izolaci Izraele a způsobí ekonomický chaos. Průzkumy ukázaly, že plán je nepopulární u většiny Izraelců, kteří by dali přednost dosažení kompromisu.

Související

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael zvažuje deportaci násilníků z Eritreji, naznačil Netanjahu

Premiér Benjanim Netanjahu v neděli uvedl, že Izrael zvažuje deportaci Eritrejců, kteří se o den dříve zúčastnili výtržností. Protesty uchazečů o azyl z africké země se v sobotu v Tel Avivu zvrhly v násilnosti a střety s policií. Zranění utrpělo přes sto lidí. 

Více souvisejících

Policie Izrael Izrael Benjamin Netanjahu

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Ilustrační fotografie.

Školní rok v minulosti nezačínal v září. Co se dříve děti učily?

Žákům v září začal školní rok a pravidelné vyučování. Jeho struktura a složení prošly za staletí mnohými proměnami. Jaké předměty se v minulosti na školách vyučovaly? A kdy začínal školní rok? Žáci dříve neusedali do školních lavic dne 1. září a učili se zcela jiné věci než dnešní děti.

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

Jak ukazuje snímek z reportáže NBC News, voda je skutečně všudypřítomná (NYC, 29. září 2023).

New York po mohutném dešti zaplavila voda. Doprava zkolabovala

Dešťové srážky paralyzují jednu z největších světových metropolí. Guvernér státu New York vyhlásil v New Yorku kvůli prudkým lijákům a místním záplavám stav nouze. Jen za poslední tři hodiny v Brooklynu napršelo více než 10 centimetrů srážek. Voda přerušila provoz metra a autobusů, uvěznila lidi v autech a chodci se brodili po zatopených ulicích, kde hladina vody někdy sahala až do pasu.

včera

včera

včera

Vladimír Růžička s hokejovým týmem ČR 2010, autor: Jarba

Vladimír Růžička se domluvil na prvním zahraničním angažmá. Bude trénovat na Slovensku

Bývalého reprezentačního trenéra Vladimír Růžička čeká nová výzva v podobě prvního zahraničního angažmá. Mluvilo se totiž o jeho odchodu do Slovanu Bratislava a tyto spekulace zesílily poté, co jej druholigový klub Ústí nad Labem nahradil Jiřím Mertou, jak oznámilo ve čtvrtek vedení Severočechů. Růžička tak měl díky tomu umetenou cestu do Bratislavy, což se nakonec potvrdilo.

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

ČEPS koupila NET4GAS, který provozuje plynovody na českém území

Státní společnost ČEPS v pátek podepsala kupní smlouvu na nákup společnosti NET4GAS Holdings, která je výlučným držitelem licence pro přepravu plynu přes české území. Nákup ve středu schválila vláda, dokončení transakce podléhá souhlasu regulačních orgánů.

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Karviná sáhla po osvědčeném jméně. Po dvou a půl letech se do klubu vrací kouč Jarábek

Poté, co se v Karviné nedávno rozloučili s dosavadním trenérem Tomášem Hejduškem, se dočasným trenérem na jeden zápas 9. kola stal Lubomír Luhový. Ani on ale zatím náladu v karvinské kabině nikterak nezlepšil, když se Slováckem o posledním víkendu prohrál slezský celek 0:2. Nyní by měl zlepšit tuto náladu zkušený šedesátiletý slovenský stratég Juraj Jarábek.

včera

včera

včera

včera

Budoucí vstup Ukrajiny do EU v Maďarsku narazil. Orbánovi se členství Kyjeva nelíbí

Maďarský premiér Viktor Orbán v pátek prohlásil, že je potřeba zodpovědět některé "velmi dlouhé a složité otázky", než bude moci Evropská unie zahájit rozhovory o členství s Ukrajinou.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy