Izraelci se připravují na možnou válku s Íránem. Místní obyvatelé mají velké obavy, útok může přijít v rámci nejbližších hodin nebo několika týdnů. Lékaři jsou v pohotovosti a očekávají velké množství práce. V Haifě proměnili podzemní parkoviště v lékařské centrum.
Ukázkou izraelských příprav je podzemní nemocnice ve městě Haifa na severu země, o které informovala britská stanice BBC v nové reportáži. Rozsáhlé lékařské centrum Rambam je za normálního stavu pouhé několikapatrové podzemní parkoviště, během tří dnů se ale dá přestavět na plně vybavenou nemocnici – což se stalo po útoku Hamásu na Izrael v říjnu loňského roku.
Toto zařízení má podle BBC přes 2000 lůžek a v případě masivního útoku na Izrael je schopné pojmout pacienty z nadzemního zdravotnického střediska a dalších blízkých nemocnic.
Obavy z íránského útoku stoupají a lékaři jsou v nejvyšší pohotovosti. „Kdy, kdy, kdy k tomu dojde? To nikdo neví. Hodně o tom mluvíme. Lidé jsou znepokojení,“ popsal ředitel lékařského centra Avi Weissman.
Bojí se ale hlavně lidé v izraelských ulicích. „Je to jako tikající časovaná bomba. Každou chvíli může být poplach. Zemřu? Budu mít čas jít za rodinou?“ obává se jedna z žen oslovených v rámci reportáže.
Strach má také starosta Haify Yono Yahova. „Jsem z toho velmi smutný. Na Blízkém východě je rozcestí. Vůdci se starají jen o ničení, zabíjení, bojování, místo aby budovali. Mír je stále možný,“ míní.
Haifa je podle BBC smíšené město, kde vedle izraelských Židů žije značný počet izraelských Arabů. „Jde o mírumilovnou komunitu, o to bolestivější je současný konflikt,“ poznamenal starosta města.
Izrael a Hizballáh si v poslední dnech vyměňují silné raketové útoky, jak uvedl například americký list New York Times. Írán a jeho zmocněnci v regionu mezitím plánují útok na židovský stát.
Děje se tak poté, co izraelské letectvo minulé úterý zabilo vysoce postaveného člena Hizballáhu Fuáda Šukra v libanonském hlavním městě Bejrútu; a ani ne o den později byl při útoku v Teheránu zabit politický vůdce Hamásu Ismail Haníja.
Související
Celá civilizace dnes večer zemře, prohlásil Trump. USA útočí na ostrov Charg, Izrael likviduje íránskou dopravní síť
Írán jako první reagoval na pákistánský návrh. Má vlastní požadavky
Izrael , Izraelská armáda , lékaři , Írán
Aktuálně se děje
před 52 minutami
Írán vyzval občany, aby chránili infrastrukturu vlastním tělem. Kolem elektráren tvoří lidské řetězy
před 1 hodinou
„Jsem vám k službám.“ Maďarskem otřásá nový skandál, Orbán nabízel Putinovi naprostou oddanost
před 2 hodinami
EU se snaží potlačit maďarský lid, protože nemá v oblibě lídra, který stojí za občany, perlí Vance v Budapešti
před 3 hodinami
Celá civilizace dnes večer zemře, prohlásil Trump. USA útočí na ostrov Charg, Izrael likviduje íránskou dopravní síť
před 3 hodinami
Ministerstvo zveřejnilo maximální ceny pohonných hmot na středu
před 4 hodinami
Vance přistál v Maďarsku. Zlatý věk, událost desetiletí, nešetří chválou Orbánovi lidé
před 5 hodinami
Orbán je trnem v oku Evropské unie. Do voleb vkládá velké naděje
před 6 hodinami
The Times: Modžtába Chameneí je v kritickém stavu neschopen řídit zemi. Írán mu chystá hrob
před 6 hodinami
Ve Francii havaroval vysokorychlostní vlak TGV. Po srážce s kamionem je mnoho zraněných
před 7 hodinami
Do voleb v Maďarsku zbývá necelý týden. Trump posílá Orbánovi silnou zbraň
před 8 hodinami
Co bude po vypršení ultimáta? Írán ustoupit nehodlá, Trumpa staví do parové pozice
před 9 hodinami
Během noci na středu můžeme zlikvidovat celý Írán, tvrdí Trump
před 10 hodinami
Mrazivé noční počasí představuje problém. Meteorologové varují
včera
Česká televize představila osmého účastníka letošní StarDance
včera
Po neúspěšné baráži o MS skončil u rumunských fotbalistů kouč Lucescu. Den poté dostal infarkt
včera
Pat a Mat z USA. Íránská diplomacie si střílí z amerických politiků
Aktualizováno včera
Žalobci navrhli vazbu pro dalšího obviněného v pardubickém případu
včera
Írán jako první reagoval na pákistánský návrh. Má vlastní požadavky
včera
Výhled počasí až do května. Teploty se budou přibližovat dvacítce
včera
Není to první pokus o mír. Požadavky Američanů a Íránců se dosud rozcházely
Blíží se konec války na Blízkém východě? Naděje existuje, protože Pákistán předložil Spojeným státům americkým i Íránu návrh mírové dohody. Nejde ale o první takovou iniciativu od chvíle, kdy vypukla americko-izraelská operace.
Zdroj: Lucie Podzimková