Izraelská armáda s tajnou službou Šin Bet osvobodila dva rukojmí Hamásu

Izraelským obranným silám se ve spolupráci s tajnou službou Šin Bet a policií podařilo osvobodit dva rukojmí, kteří byli uneseni palestinskými militanty z Hamásu během jejich útoku na Izrael před sedmi lety, ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy. Tuto informaci zveřejnil deník Times of Israel s odvoláním na TASR.

Muže ve věku 60 a 70 let byli uneseni z kibucu Nir Jicchak, který se nachází na severozápadním okraji Negevské pouště. Oba zachránění rukojmí jsou v dobrém stavu a byli převezeni k vyšetření do Nemocnice Šeba ve městě Ramat Gan, která je největší nemocnicí v Izraeli i na Blízkém východě.

Izraelský ministr obrany Joav Gallant, který sledoval záchrannou operaci z operační místnosti, ji označil za "působivou".

Times of Israel zdůraznil, že tato operace byla druhou úspěšnou svého druhu od začátku války v Pásmu Gazy.

Během útoku na Izrael zabila komanda Hamásu a dalších extremistických skupin přes 1100 lidí a unesla dalších 250. Izraelská armáda následně zahájila letecké útoky a pozemní ofenzívu proti Hamásu a jeho spojencům v Pásmu Gazy.

Podle izraelské vlády je v současnosti v držení Hamásu 136 lidí, ale nejméně 30 z nich již nežije. Armáda v pondělí potvrdila, že bude nadále usilovat o návrat těchto rukojmí domů za každou cenu. 

Související

Více souvisejících

Izrael Válka v Izraeli s Hamásem 2023 (Gaza) Izraelská armáda

Aktuálně se děje

před 9 minutami

Jozef Síkela

Síkela: Česko se odkloní od uhlí do roku 2033

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela chce připravit do poloviny roku 2025 zákon, který by zajistil řízený odchod od uhlí v energetice do roku 2033. Tento plán oznámil v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi. 

před 46 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Pozemní síly IDF operují v severním pásmu Gazy, jak ukazuje tato fotografie (Gaza, 7. listopadu 2023).

Izraelská armáda dočasně přerušuje operace v části Pásma Gazy

V rámci snahy usnadnit dodávky humanitární pomoci, izraelská armáda dočasně přeruší své operace ve městech Rafáh a Dajr al-Balah v Pásmu Gazy. Toto opatření platí od soboty do čtvrtka od 09:00 do 14:00 SEČ, aby civilisté mohli bezpečně dosáhnout distribučních center. 

před 9 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

Policie Rusko, ilustrační foto

Aktivisté zveřejnili počet zadržených během pohřbu Navalného

Během pohřbu ruského opozičního politika Alexeje Navalného došlo k zadržení více než 100 lidí v různých městech napříč Ruskem. Podle médií to uvedl lidskoprávní projekt OVD-Info, který monitoruje počty zadržených během protestů a poskytuje právní pomoc.

včera

Olaf Scholz na MSC 2023. Je německý sociálnědemokratický politik, od prosince 2021 kancléř Spolkové republiky Německo.

Kauza Taurus: Politici mluví o vážném problému, situace je vážná

Německý kancléř Olaf Scholz v sobotu uvedl, že země vyšetřuje "velmi závažné" úniky z armády a přislíbil rychlé objasnění po zveřejnění nahrávky z diskuse vysoce postavených představitelů německé vzdušných sil o podpoře Ukrajiny na ruských sociálních sítích. 

včera

včera

Olaf Scholz

Německem hýbe kauza Taurus. Rusko zveřejnilo odposlechy z tajné armádní schůzky

Kancléř Olaf Scholz oznámil, že Německo provádí vyšetřování vážného úniku informací z jednání vysokých představitelů svého letectva. Později ministerstvo obrany potvrdilo, že rozhovor těchto příslušníků byl odposloucháván. Zvukový záznam asi třicetiminutového rozhovoru byl v pátek zveřejněn šéfredaktorkou ruské televize RT Margaritou Simonjanovou. Důstojníci diskutovali o možnosti, jak by Ukrajina teoreticky mohla využít německé střely. 

včera

Slovensko se dál přiklání k Rusku. Jeho ministr se setkal s Lavrovem, Fico ho pochválil

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov se dnes setkal se svým slovenským protějškem Jurajem Blanárem na okraji diplomatického fóra v tureckém městě Antalya. Informaci o schůzce poskytl slovenský Denník N.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy