Jak chce Trump dosáhnout okamžitého ukončení války? Kus Ukrajiny dá Rusku

Bývalý americký prezident Donald Trump dlouhodobě prohlašuje, že by byl schopen válku na Ukrajině ukončit prakticky ihned. V soukromí ale dodává, že by mohl ruskou invazi ukončit nátlakem na Kyjev, aby se vzdal části svého území ve prospěch Moskvy. S odvoláním na zdroje obeznámené s plánem o tom v neděli informoval americký deník The Washington Post (WP).

Trumpovy návrhy zahrnují požadavek na to, aby Ukrajina předala Rusku Krymský poloostrov a pohraniční oblast Donbas. 

WP zmiňuje, že Trumpova strategie je v rozporu s politikou současného prezidenta USA Joea Bidena a jeho administrativy, která se zaměřuje na potlačení ruské agrese a poskytování vojenské pomoci Ukrajině.

Trump, který zřejmě bude kandidátem republikánů v nadcházejících prezidentských volbách, opakovaně tvrdí, že by mohl během 24 hodin zprostředkovat mírovou dohodu mezi Moskvou a Kyjevem v případě svého zvolení.

Nikdy ale veřejně neposkytl podrobnosti o tom, jak by toho dosáhl, ačkoli válka na Ukrajině si vyžádala desetitisíce životů za více než dva roky. V soukromí však Trump tvrdí, že věří, že jak Rusko, tak Ukrajina mají zájem zachovat si svou tvář a najít řešení, a že by některým lidem na Ukrajině nevadilo stát se součástí Ruska.

Tuto informaci sdělil zdroj WP, který s Trumpem přímo diskutoval. Zahraničně-političtí odborníci ale upozorňují, že Trumpův návrh by posílil ruského prezidenta Vladimira Putina a připustil by narušení mezinárodně uznávaných hranic silou.

Podle nich hraje roli v tomto kontextu rostoucí závislost Ruska na Číně v oblasti vojenské, průmyslové a hospodářské pomoci. Někteří odborníci také zdůrazňují potřebu omezení rozšiřování Severoatlantické aliance (NATO).

Emma Ashford ze Stimson Centre varuje, že výměna území za příměří by mohla Ukrajinu postavit do horší pozice bez záruk, že Rusko neporuší dohodu a nepodnikne další nepřátelské akce, jak se stalo v minulosti.

Mluvčí Trumpova volebního štábu odmítl článek WP označit za spekulace, tvrdí ale, že informace pocházejí z nejmenovaných nebo neinformovaných zdrojů, které nemají přesný přehled o situaci.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odmítá jakékoli ústupky v otázce území a představil vlastní desetibodový mírový plán, který zahrnuje zastavení bojů, úplné stažení Ruska z okupovaných území a obnovení územní celistvosti Ukrajiny.

Jeho plán také zahrnuje zajištění bezpečnosti okolí Záporožské jaderné elektrárny a výměnu všech vězňů a deportovaných osob, včetně válečných zajatců a unesených dětí. 

Související

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Orbán: Rusko západní svět nenapadne, když nedokáže ani porazit Ukrajinu

Mluvit o ruské hrozbě je spíše přípravou na vstup do války. To, co se děje nyní, je podobné jako při burcování před první a druhou světovou válkou, co lze vidět v médiích a ve vyjádřeních politiků, řekl v pátek ráno předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pravidelném rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio. 

Více souvisejících

válka na Ukrajině Donald Trump

Aktuálně se děje

před 11 minutami

před 19 minutami

před 44 minutami

Petr Pavel

Prezident Pavel byl propuštěn z nemocnice. Policie nehodu nevyšetřuje

Prezident Petr Pavel byl dnes dopoledne propuštěn z pražské Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) do domácího léčení po nehodě na motorce, oznámila Kancelář prezidenta republiky (KPR) na sociální síti X. Prezidentův program na příští týden, včetně plánované zahraniční cesty, zůstává beze změny.

před 1 hodinou

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Orbán: Rusko západní svět nenapadne, když nedokáže ani porazit Ukrajinu

Mluvit o ruské hrozbě je spíše přípravou na vstup do války. To, co se děje nyní, je podobné jako při burcování před první a druhou světovou válkou, co lze vidět v médiích a ve vyjádřeních politiků, řekl v pátek ráno předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pravidelném rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Na snímku zprava český brankář Ondřej Dostál, hráč USA Trevor Zegras a český hráč Lukáš Hájek ve čtvrtfinálovém utkání Česká republika - USA na 87. mistrovství světa v ledním hokeji v Praze ve čtvrtek 23. května 2024.

Čeští hokejisté jsou v semifinále! Dramatickou bitvu s Američany rozhodl Zacha

Čeští hokejisté slaví postup do semifinále po těsné výhře 1:0 nad Spojenými státy. O jediný gól zápasu se postaral Pavel Zacha, zatímco brankář Lukáš Dostál předvedl vynikající výkon s 36 úspěšnými zákroky. V semifinále se český tým utká se Švédskem, které v prodloužení porazilo Finsko 2:1 zásluhou Joela Erikssona.

včera

včera

Petr Pavel

Prezident Pavel se zranil na motorce. Je v nemocnici

Prezident Petr Pavel se zranil při jízdě na motorce. Zranění nejsou vážná, ale bude nutné krátké pozorování v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. Tuto informaci dnes večer zveřejnila prezidentská kancelář na sociální síti X. 

včera

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Orbán: Maďarské tajné služby mají informace o atentátu na Fica

Maďarské tajné služby jsou v neustálém kontaktu se slovenskými tajnými službami, jakož i se službami jiných zemí, například v rámci sítě evropských zemí či členských zemí NATO. Maďarsko tak má informace o tom, co se stalo při atentátu na předsedu slovenské vlády Roberta Fica.

včera

Jiřina Ekrt Jirušková

Jak se chovají Češi na dovolené? Rádi si připlatí za luxusnější služby, říká manažerka cestovky

V posledních letech je vidět rostoucí zájem o nákup dovolených mezi seniory. Meziročně se zdvojnásobil počet lidí ve věku nad 70 let, kteří si objednali letní zájezd. Obecně pak platí, že v České republice roste zájem o dovolené a zájem nesnížily ani vyšší životní náklady. Loňské predikce ekonomů, kteří vyhrožovaly propadem zájmu o dovolené se nenaplnil, zájezdy se kupují vesele dál. Češi si naopak rádi připlatí za luxusnější dovolenkové zážitky, ať už jde o dopravu letadlem či all inclusive služby, říká v rozhovoru PR managerka Invia.cz Jiřina Ekrt Jirušková.

včera

včera

včera

Týdenní výhled filmů: Běsnící Furiosa, nevyřešitelná detektivka a radikalizace

Pravidelný výhled začínajícího filmového týdne představí pět premiérových titulů v kinech a zároveň upozorní na některé z nových přírůstků do katalogů rozmanitých VOD platforem. Nabídka českých kin bude lákat na drama sociálních sítí, smyslné vztahy, ale také návrat chlupatého požírače lasagní. 

Zdroj: Martin Pleštil

Další zprávy