Předseda vyšetřovacího výboru Ruské federace Alexandr Bastrykin vyzval ruského prezidenta Vladimira Putina k obnovení trestu smrti a zrušení současného moratoria na jeho provádění. Uvedl to server Ukrajinska pravda.
"Měli bychom zvážit zrušení moratoria na trest smrti," řekl Bastrykin na takzvaném právnickém fóru, které se koná v Petrohradu. "V některých případech by se měl aplikovat," dodal.
Putin by podle jeho slov mohl příslušné moratorium zrušit dekretem. "Někteří kompetentní a kvalifikovaní právníci mi řekli, že musíme změnit ústavu - tedy, že musíme uspořádat referendum - ale já si myslím, že bychom měli jednoduše zrušit moratorium na trest smrti prezidentským dekretem," řekl šéf Sledkomu na zmíněném fóru.
Rusko přestalo vykonávat trest smrti v roce 1996, šlo totiž o podmínku pro jeho vstup do Rady Evropy, ze které však bylo vyloučeno v roce 2022 po invazi na Ukrajinu. Od té doby k znovuzavedení takového trestu vyzývá Kreml stále více ruských politiků a funkcionářů. Zároveň žádají, aby byl následně uložen osobám podezřelým ze spáchání březnového teroristického útoku v koncertním sále u Moskvy, při kterém zahynulo přes 140 lidí.
Předseda dolní komory ruského parlamentu, Státní Dumy, Viačeslav Volodin v březnu například navrhl, aby příslušné moratorium zrušil ruský ústavní soud. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov však tehdy informoval, že Kreml se momentálně tímto návrhem nezabývá.
Ustanovení o trestu smrti stále figuruje v ruském trestním zákoníku, takový trest však nebyl vykonán již více než 25 let. Za jeho obnovení v případě tvz. nejtěžších zločinů se zasazuje například i bývalý prezident a současný zástupce Rady bezpečnosti Ruské federace Dmitrij Medveděv.
Kritici se obávají, že Kreml by ho mohl takový trest zneužívat k zastrašování disentu i svých politických oponentů.
Související
Zelenskyj i Putin chtějí ukončit válku na Ukrajině, prohlásil Trump
Trump měl na telefonu Putina. Hovor byl dobrý a produktivní, tvrdí šéf Bílého domu
Rusko , Trest smrti , Věznice
Aktuálně se děje
před 42 minutami
Předpověď počasí na závěr roku 2025. Meteorologové upozorňují na pocitovou teplotu
včera
V Česku se potvrdilo další ohnisko ptačí chřipky
včera
Zelenskyj i Putin chtějí ukončit válku na Ukrajině, prohlásil Trump
Aktualizováno včera
Nebezpečné počasí hrozí už dnes večer. Výstraha se týká celé ČR
včera
Trump měl na telefonu Putina. Hovor byl dobrý a produktivní, tvrdí šéf Bílého domu
včera
Vážná nehoda na Benešovsku. Na místě hořelo
včera
Smrt Bardotové zasáhla i české politiky. Ozvali se Babiš či Klempíř
včera
Příměří u jaderné elektrárny v Záporoží. Začaly kritické opravy vedení
včera
Muž s nožem v Budějovicích vyhrožoval kolemjdoucím. Policista ho zpacifikoval
včera
Francie oplakává Bardotovou. O dojmy se podělil i prezident Macron
včera
Lavrov promluvil o úmyslech Moskvy a varoval Evropany
včera
Hazard, jaký se nevidí. Žena v Krkonoších bruslila na tenkém ledu i s kočárkem
včera
Zemřela ikonická herečka Brigitte Bardotová
včera
Turek se nevzdává. Pavel by měl dodržet svá slova, říká poslanec
včera
Zimní počasí na přelomu roku. Napadnout mohou desítky centimetrů sněhu
včera
Trump přivítá Zelenského. Zbývá deset procent a plán bude hotový, tvrdí Kyjev
včera
Anonym vyhrožoval střelbou v teplickém obchodním domě. Policie po něm pátrá
včera
Předpověď počasí: Poslední týden roku bude ve znamení pravé zimy
27. prosince 2025 21:20
"Zelenskyj nemá nic, dokud to neschválím." Trump dal jasně najevo, kdo rozhoduje o válce na Ukrajině
27. prosince 2025 20:05
Obrana za miliardy. Polsko se opevňuje před Ruskem, staví dračí zuby i protidronové bariéry
Polsko se v reakci na rostoucí ruskou hrozbu rozhodlo k masivní investici do své bezpečnosti. Varšava plánuje během příštích čtyřiadvaceti měsíců vybudovat podél své východní hranice rozsáhlý systém protidronového opevnění v hodnotě přesahující dvě miliardy eur. Náměstek ministra obrany Cezary Tomczyk v rozhovoru pro deník The Guardian uvedl, že první části tohoto ochranného valu by mohly být funkční už za půl roku.
Zdroj: Libor Novák