Jak ještě více zastrašit oponenty? Rusko spekuluje o obnovení trestu smrti

Předseda vyšetřovacího výboru Ruské federace Alexandr Bastrykin vyzval ruského prezidenta Vladimira Putina k obnovení trestu smrti a zrušení současného moratoria na jeho provádění. Uvedl to server Ukrajinska pravda.

"Měli bychom zvážit zrušení moratoria na trest smrti," řekl Bastrykin na takzvaném právnickém fóru, které se koná v Petrohradu. "V některých případech by se měl aplikovat," dodal.

Putin by podle jeho slov mohl příslušné moratorium zrušit dekretem. "Někteří kompetentní a kvalifikovaní právníci mi řekli, že musíme změnit ústavu - tedy, že musíme uspořádat referendum - ale já si myslím, že bychom měli jednoduše zrušit moratorium na trest smrti prezidentským dekretem," řekl šéf Sledkomu na zmíněném fóru.

Rusko přestalo vykonávat trest smrti v roce 1996, šlo totiž o podmínku pro jeho vstup do Rady Evropy, ze které však bylo vyloučeno v roce 2022 po invazi na Ukrajinu. Od té doby k znovuzavedení takového trestu vyzývá Kreml stále více ruských politiků a funkcionářů. Zároveň žádají, aby byl následně uložen osobám podezřelým ze spáchání březnového teroristického útoku v koncertním sále u Moskvy, při kterém zahynulo přes 140 lidí.

Předseda dolní komory ruského parlamentu, Státní Dumy, Viačeslav Volodin v březnu například navrhl, aby příslušné moratorium zrušil ruský ústavní soud. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov však tehdy informoval, že Kreml se momentálně tímto návrhem nezabývá.

Ustanovení o trestu smrti stále figuruje v ruském trestním zákoníku, takový trest však nebyl vykonán již více než 25 let. Za jeho obnovení v případě tvz. nejtěžších zločinů se zasazuje například i bývalý prezident a současný zástupce Rady bezpečnosti Ruské federace Dmitrij Medveděv.

Kritici se obávají, že Kreml by ho mohl takový trest zneužívat k zastrašování disentu i svých politických oponentů.

Související

Více souvisejících

Rusko Trest smrti Věznice

Aktuálně se děje

včera

Volodymyr Zelenskyj a Petr Pavel

Ukrajina chce s Českem podepsat novou dohodu, prozradil Zelenskyj

Česko je mezi zeměmi, s nimiž Ukrajina plánuje podepsat nové dohody. Po návratu ze summitu NATO to v neděli řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Dohody chystá Kyjev také se Slovinskem a Irskem. Zelenskyj také potvrdil, že je na cestě další vojenská pomoc. 

včera

včera

Miroslav Kalousek

Odpudivá propaganda. Kalousek odsoudil reakci europoslance Turka na atentát

Naprostá většina reakcí z Česka i ze světa především odsoudila sobotní atentát na amerického exprezidenta Donalda Trumpa a jakékoliv násilí v politice. Nový český europoslanec Filip Turek (Přísaha a Motoristé) šel dál, za což si vysloužil ostrou kritiku například ze strany exministra financí Miroslava Kalouska. 

včera

Barbora Krejčíková se setkala s princeznami Kate a Charlotte.

Kate předala trofej vítězi Wimbledonu. Mluvila i s českou šampionkou Krejčíkovou

Britská princezna Kate se v neděli dočkala ovací vestoje od publika při mužském finále tenisového Wimbledonu. Šlo o její teprve druhé veřejné vystoupení od konce března, kdy světu oznámila, že jí byla diagnostikována rakovina. S manželkou následníka trůnu se setkala i nová česká wimbledonská šampionka Barbora Krejčíková. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Atentát na Trumpa či Fica? Došly argumenty a přichází násilí. Expert pro EZ řekl, co bude dál

Svět se vzpamatovává z dalšího atentátu na důležitou politickou osobnost. Po slovenském premiérovi Robertu Ficovi schytal ránu ze střelné zbraně republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump. Je naživu a v pořádku. Podle bezpečnostního experta Tomáše Řepy z Univerzity obrany v Brně ale dva atentáty v rámci západních demokracií za poslední měsíce mohou znamenat „jedině to, že se společnost dále radikalizuje“.

včera

včera

včera

včera

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Děkuji Bohu, ale nezačnu se bát. Donald Trump opět promluvil

Bývalý americký prezident Donald Trump se v neděli podruhé od atentátu veřejně vyjádřil k tomu, co se stalo. Republikánský prezidentský kandidát poděkoval Bohu a dal najevo, že ani nyní se nezačne bát. Trump se už za pár dní chystá znovu veřejně vystoupit.

včera

včera

včera

včera

Kateřina Siniaková

Na Krejčíkovou ve Wimbledonu navázala Siniaková. S Townsendovou vyhrála turnaj ve čtyřhře

Sobota byla ve Wimbledonu ryze českým dnem. Poté, co ve finále ženského singlu uspěla po Janě Novotné, Petře Kvitové a Markétě Vondroušové jako čtvrtá Češka v historii v éře samostatného státu Barbora Krejčíková, připsal si český tenis ještě ten samý den úspěch i v ženské čtyřhře. Finále turnaje totiž ovládl česko-americký pár Kateřina Siniaková-Taylor Tonwsendová poté, co dvakrát 7:6 porazil kanadsko-novozélandské duo Gabriela Dabrowská-Erin Routliffeová.

včera

včera

včera

Co bude dál? Trumpův kult posílí, míní analytici. Kampaň se změní, ale nikdo neví jak

Spojené státy americké zažily atentát na exprezidenta Donalda Trumpa, který usiluje o návrat do Bílého domu. Co bude dál? Odpovědi na zásadní otázku se v analytických textech věnují přední světová média v čele s americkou CNN a britskou BBC

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy