Jak se ze Zelenského stal hrdina světových celebrit

Když americký herec Ben Stiller loni vešel do kanceláře ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, objal ho a řekl mu, že je pro něj hrdina. Stiller je jednou z celé řady celebrit, které podnikly dlouhou cestu do Kyjeva, aby se s tímto bývalým hercem a komikem osobně setkaly. Musely absolvovat noční jízdu vlakem z Polska, protože komerční lety, o letech soukromých letadel nemluvě, jsou nad Ukrajinou z bezpečnostních důvodů zakázané, píše britský list The Guardian.

Před Stillerem přijel Sean Penn, který se na Ukrajinu od začátku ruské invaze loni v únoru vypravil už třikrát. Pracuje na dokumentárním filmu o válce, v němž se Zelenskyj bezpochyby objeví. Při poslední návštěvě dal Penn Zelenskému jednoho ze svých Oscarů a řekl mu, ať si ho nechá do ukrajinského vítězství. Herec tak dal prezidentovi najevo, jak moc věří tomu, že válku přežije.

Mezi dalšími hvězdami, které Zelenskyj přijal, byl britský dobrodruh Bear Grylls, britský podnikatel a miliardář Richard Branson, herečka Jessica Chastainová, frontman kapely U2 Bono Vox, americký komik a moderátor David Letterman nebo historik Timothy Snyder. S uprchlíky a vojáky se na Ukrajině setkali Angelina Jolie a hvězda akčních filmů Jean-Claude Van Damme, který v Kyjevě natáčel. Van Damme v prosinci pózoval s vojáky a nevynechal ani tradiční válečné provolání "Sláva Ukrajině, sláva hrdinům".

A mnoho celebrit sice Ukrajinu ještě nenavštívilo, zato využívají své slávy k pořádání sbírek. Herečka Mila Kunisová, narozená na Ukrajině, společně s manželem Ashtonem Kutcherem byli se Zelenskými přáteli ještě před začátkem války a na jejím začátku vybrali více než 30 milionů dolarů. Herec Mark Hamill známý z Star Wars je jednou z tváří globální iniciativy na podporu Ukrajiny United24. A nedávno se stal anglickojazyčným hlasem v ukrajinské aplikaci oznamující letecké poplachy.

Podle lidí, kteří se podílejí na Zelenského komunikační strategii, to byl on, kdo se postaral o to, aby Hollywood sledoval dění v jeho zemi i poté, co původní zájem médií o něj poněkud opadl. "Vzhledem k jeho minulosti jsou pro něj působivé projevy něčím přirozeným," říká Nikki Fowlerová, šéfka Asociace hollywoodských kritiků. "Myslím, že to působí na mnoho celebrit," dodává. Hollywood podle ní chová respekt vůči Zelenskému i proto, že je pro něj "skutečným hrdinou". Novinář Etan Vlessing, který píše pro časopis Hollywood Reporter, říká, že "schopnost Zelenského mít pod kontrolou 24hodinový zpravodajský cyklus za využití sociálních sítí a projevů přenášených přes videa mu zajistila náležitý respekt".

Za svůj projev na festivalu v Cannes Zelenskyj sklidil potlesk ve stoje. Časopis Time, web Politico a list Financial Times ho označily za osobnost roku.

"Jako bývalý herec si je Zelenskyj vědom, jakou sílu herci mají, zejména ti hollywoodští," říká jeho bývalá mluvčí Julija Mendelová. "Díky tomu je Ukrajina na celém světě oblíbenější," vysvětluje. Mendelová pomohla zřídit komunikační kanály se známými osobnostmi, třeba s Elonem Muskem, který byl zprvu zapáleným stoupencem Ukrajiny, později ale zaujal postoje, jež někteří považují za více proruské.

Profesor z americké Cornellovy univerzity Grant Farred, který je autorem eseje Metoda Zelenského, v němž se zamýšlí nad prolínáním politiky a popkultury, o ukrajinském prezidentovi říká, že "je ztělesněním evropského lídra ze země, od které se neočekává, že se postaví do čela Evropy".

Zatímco v Hollywoodu se ze Zelenského stala hvězda mezinárodního rozměru, doma na Ukrajině se těší větší popularitě náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj, ačkoliv od začátku války dal jen několik rozhovorů. Ukrajinci válečné úspěchy připisují armádě, a tedy Zalužnému. Zelenského postavení doma uškodilo, když letos v létě v jednom interview řekl, že se kvůli obavám o ekonomiku rozhodl nepřiznat, že zemi bezprostředně hrozí ruská invaze. To je něco, co mu Ukrajinci jen těžko odpouštějí. Podle časopisu The Economist obliba Zalužného tým prezidenta Zelenského znejistila. Zatímco prezidentovým cestám na frontu média věnují velkou pozornost, prezidentův tým zabránil tomu, aby se tam vypravil i Zalužnyj a rychle novináře upozornil na to, že náčelník generálního štábu nikam nejel.

I tak Ukrajinci Zelenského nadále podporují. Jeho obliba ve světě znamená, že se na válku nezapomíná, a návštěvy známých osobností u prezidenta v kanceláři jsou pro obyvatele napadené země podle Mendelové "něco extra".

Související

Volodymyr Zelenskyj a Joe Biden

Biden u senátorů nepochodil. Ukrajina zatím nedostane další americké peníze

Republikáni v Senátu ve středu zablokovali rozsáhlou finanční pomoc Ukrajině a Izraeli, kterou navrhoval americký prezident Joe Biden. Balíček jsou ochotni podpořit za předpokladu, že dojde ke zpřísnění imigrační politiky. Bílý dům v uplynulých dnech upozornil, že prostředky na pomoc Kyjevu mohou být brzy vyčerpány. 

Více souvisejících

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina) Ben Stiller válka na Ukrajině

Aktuálně se děje

před 58 minutami

před 1 hodinou

SK Slavia Praha

Slavii posílí Nizozemec s kontroverzní minulostí. Klub mu chce pomoct restartovat kariéru

Jeho dosavadní životopis hovoří o zajímavých adresách, na kterých nizozemský talent působil. Jednadvacetiletý ofenzivní záložník Mohamed Ihattaren prošel Eidhovenem, Juventusem či Ajaxem Amsterdam. Nyní ale jako volný hráč kývl na nabídku pražské Slavie, se kterou se domluvil na tříleté smlouvě. Ostrý zápas nehrál Ihattaren již rok a půl, i proto začne přípravu ve svém novém působišti individuálně.

před 1 hodinou

Hokej, ilustrační fotografie.

Hokejové Pardubice si stěžují na finského soupeře. Kontumace zápasu Ligy mistrů nedosáhly

Hokejovým Pardubicím se v rámci Ligy mistrů nevyvedl vstup do čtvrtfinále, když ve středečním úvodním zápase s finským klubem Lukko Rauma prohrály 4:6. Majitel Východočechů Petr Dědek je ale po tomto zápase rozčílen, soupeř prý podle něj porušil regule soutěže, když včas nenahlásil změnu ve své zápasové soupisce. Proto tak pardubické vedení tlumočilo přímo šéfovi soutěže Martinu Baumannovi, jenž byl na zápase přítomen, že bude na základě toho žádat kontumaci duelu. Ve čtvrtek dostaly Pardubice reakci, ze které spokojeny nebudou. Podle vedení soutěže totiž k žádnému pochybení ze strany finského klubu nedošlo.

před 1 hodinou

Recep Tayyip Erdogan

Erdogan má novou podmínku. Žádost Švédska o vstup do NATO schválí výměnou za F-16

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan podmínil ratifikaci žádosti Švédska o vstup do NATO schválením prodeje amerických stíhaček F-16 Turecku. Donedávna přitom podmiňoval schválení švédské žádosti tím zásahem vůči skupinám, které Ankara považuje za hrozbu pro svou bezpečnost, především proti sympatizantů Strany kurdských pracujících (PKK).

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

Petr Fiala

Fiala se s lékaři dohodl na smíru. Dostanou 9,8 miliardy

V pátek podepsali zástupci nespokojených lékařů dohodu o zvýšení platů s premiérem Petrem Fialou a ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem. Vláda na toto navýšení vyčlenila částku ve výši 9,8 miliardy korun. Premiér uvedl, že tato dohoda je významná nejen pro lékaře a zdravotníky, ale také pro občany, protože zajišťuje, že lidé v Česku nemusí mít obavy o dostupnost zdravotní péče.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Tupolev Tu-95 (v kódu NATO „Bear“) , autor: RAF

Rusko zaútočilo na Kyjev řízenými střelami vypálenými z bombardérů

Rusko v noci na pátek vypálilo na Ukrajinu 19 střel s plochou dráhou letu, uvedlo ukrajinské letectvo s tím, že 14 z nich se podařilo zneškodnit. Podle kyjevských představitelů Rusové zaútočili na ukrajinskou metropoli tímto typem řízených střel poprvé po 79 dnech. Uvedl to server Ukrajinska pravda.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Sultan Al Jaber, prezident summitu COP28

COP28: Jednání vstoupila do nejtěžší fáze, země se přou o zákaz fosilních paliv

Sultán Ahmad al-Džábir, který předsedá klimatické konferenci OSN v Dubaji, v pátek vyzval zúčastněné země, aby "vystoupily ze svých komfortních zón", "dokončily rozdělané" a spolupracovaly na dosažení potenciálně historické dohody. Jak informovala agentura Reuters, al-Džábir touto výzvou otevřel plenární zasedání summitu, který tím vstoupil do nejtěžší fáze jednání.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Hamas staví své politické zájmy nad zájmy civilního obyvatelstva v pásmu Gazy, za které je odpovědný. Akce Hamasu zbavují Gazany jejich práv a základních potřeb. (zdroj: IDF)

Izrael varoval Česko a další státy před aktivitami Hamásu

Izrael varoval lídry několika evropských zemí včetně Česka před sítí agentů Hamásu v Evropě. Upozornil na to Jerusalem Post s tím, že varování obdržely i Belgie, Británie, Nizozemí, Švédsko, Itálie, Maďarsko, Německo či Evropská unie.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Budeme mít někdy konečně důchodovou reformu? Vyhlídky kvůli neschopnosti či lenosti nejsou růžové

Mezi doslova okřídlené citáty světa patří ten, který definuje charakter člověka. Pokud prý chceme poznat, jaký ten člověk je, máme mu dát moc. Žijeme ale v zemi, kde neustálé testování charakteru politiků moc nikam nevede. Takže se z toho ani nedá dobře odvodit to, jestli třeba kvůli neschopnosti či neochotě zavést změny v jednom z nejdůležitějších systému státu, totiž penzijním, jsou všichni politici líní nebo neschopní. 

Zdroj: Pavel Daniel

Další zprávy