Jen pětina Američanů věří, že jejich děti se budou mít lépe

Američané se za posledních 25 let výrazně odklonili od hodnot, jako jsou vlastenectví, víra, založení rodiny nebo tolerance k druhým, a jen pětina z nich je přesvědčená, že generaci jejich dětí se bude žít lépe. Vyplývá to z nového průzkumu sociologického centra NORC vypracovaného pro list The Wall Street Journal (WSJ). Ten poznamenal, že jedinou zkoumanou prioritou, která se za poslední čtvrtstoletí stala pro americkou veřejnost důležitější, jsou peníze.

Autoři sondáže se tisícovky respondentů v první polovině března ptali na jejich pohled na celkový stav a směřování Spojených států, jakož i na význam, který připisují různým principům. Americkou ekonomiku označilo za skvělou jedno procento dotázaných, dalších 19 procent ji hodnotilo jako dobrou. Podobně vyzněl pohled respondentů do budoucnosti, když 21 procent uvedlo, že věří v lepší život pro generaci svých dětí, zatímco 78 procent vyjádřilo opačný postoj.

"Málokdy jeden průzkum nahlédne tak hluboko do duše národa a prozradí jeho příběh," komentoval výsledky zpravodajský web Axios. Zjištění podle něj ukazují rozsah "rozkladu základních hodnot" USA.

Zatímco v roce 1998 označilo vlastenectví za velmi důležité 70 procent dotázaných, letos stejný postoj vyjádřilo 38 procent. U náboženství tento podíl klesl ze 62 procent na 39, "mít děti" je podle průzkumu velmi důležité pro 30 procent lidí, což znamená pokles o polovinu oproti roku 1998. Významné posuny podle WSJ nastaly také od roku 2019, například u hodnoty "zapojení v komunitě". Před čtyřmi lety ji za velmi důležitou označilo 62 procent dotázaných, letos jen 27 procent. Tolerance k druhým skončila na 58 procentech, zatímco před čtyřmi lety ji jako velmi důležitou hodnotilo 80 procent účastníků sondáže.

Peníze stále označuje jako velmi důležité menší podíl dotázaných, konkrétně 43 procent, ovšem před 25 lety tvořilo toto stanovisko 31 procent odpovědí.

WSJ připomíná, že americká společnost prošla za poslední čtvrtstoletí řadou zlomových momentů včetně teroristických útoků z 11. září 2001, finanční krize a nástupu Donalda Trumpa do prezidentské funkce. Během posledních čtyř let pak následovala pandemie covidu-19 a nová vlna ekonomických problémů souvisejících s globální zdravotnickou krizí i útokem Ruska na Ukrajinu.

Podle analytika Billa McInturffa, který pracoval na dřívějším vydání stejně zaměřeného průzkumu, je posun ve výsledcích "tak dramatický, že vytváří nový a překvapivý obrázek měnící se Ameriky". "Je možné, že důsledky našich politických neshod, covid a nejnižší důvěra v ekonomiku za desetiletí mají alarmující dopad na naše základní hodnoty," dodal.

Související

John Kirby, koordinátor strategické komunikace Národní bezpečnostní rady

Íránský útok na Izrael byl podle USA trapným neúspěchem

Masivní dronový a raketový útok Íránu na Izrael byl "velkolepým a trapným neúspěchem", uvedl v pondělí Bílý dům. S tímto prohlášením přišel den poté, co americké jednotky pomohly Izraeli sestřelit většinu raket a bezpilotních letadel vypálených Teheránem.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

včera

včera

Iveta Bartošová

RECENZE: Málo mě znáš o Ivetě Bartošové pojednává kontextuálně a vyhýbá se laciné dojímavosti

Snad nikdo není s mašinérií bulváru spjatý tolik, jako zpěvačka Iveta Bartošová. Hvězda normalizačního popu, jejíž život byl po revoluci jako na houpačce. Spíš než s pěveckou kariérou si ji spojujeme s vyhořením, nenaplněnými sny a tragickým osudem. Dokumentární minisérie Málo mě znáš se k médií nesčetněkrát omílanému příběhu vrací jinak. Kriticky, empaticky, bez bulvárnosti i sentimentu.

včera

včera

Vláda ČR

Vláda chce, aby pokračovala podpora firem exportujících na Ukrajinu

Vláda na středečním jednání rozhodla o pokračování podpory firmám vyvážejícím své zboží a služby na Ukrajinu. Schválila také dar pěti nevyužívaných vozů Službě státní ochrany Ukrajiny a rozvojový program státu pro realizaci záměru podpory bydlení, který má pomoci obcím zajistit vhodné pozemky pro výstavbu nájemních obecních bytů.

včera

včera

včera

Bojový letoun F-16 (U.S. AirForce), photo by Chandler Cruttenden

Nizozemci poskytnou další stíhačky F-16 na výcvik ukrajinských pilotů

Nizozemsko předá tři stíhačky F-16 na rumunskou leteckou základnu, na které se ukrajinští piloti a další personál učí pracovat s těmito stroji. Informovala o tom agentura Reuters. Nizozemsko je součástí mezinárodní koalice, která má v plánu dodat ukrajinské armádě stíhačky americké výroby. 

včera

včera

Miloš Zeman

Zeman se po letech soudních tahanic omluvil Šarapatkovi

Exprezident Miloš Zeman se po letech soudních tahanic konečně omluvil bývalému poradci Zdeňku Šarapatkovi. Podřídil se tak poslednímu rozhodnutí Nejvyššího soudu, u kterého před několika týdny neuspěl s dovoláním. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Robert Fico

Fico: Teorie jsou hezké, ale Rusko nikdy nevrátí Krym a neopustí Donbas

Slovenský premiér Robert Fico prohlásil, že Rusko nikdy nevrátí Ukrajině anektovaný poloostrov Krym a neplánuje opustit východoukrajinský Donbas. Podle něj je uznávání principu územní celistvosti v případě Ukrajiny pouze teoretickým konceptem mezinárodního práva, zatímco případný mír by byl nákladný a Rusové momentálně dominují vojensky.

včera

včera

včera

včera

USA potrestají Írán za víkendový útok. Od spojenců čekají stejnou reakci

Bílý dům ve středu v noci oznámil, že jako reakci na víkendový letecký útok Íránu na Izrael uvalí na Írán nové sankce a očekává podobné kroky od svých spojenců. Informaci přinesla agentura  AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy