Záchranáři na francouzském ostrově Mayotte se snaží dostat k přeživším poté, co tuto oblast u pobřeží východní Afriky zasáhl o víkendu ničivý cyklón Chido. Uvedl to server BBC.
Cyklón přinesl vichry o rychlosti přesahující 225 km/h (140 mph), které smetly celé osady. Největší škody utrpěly chudé čtvrti plné provizorních obydlí. Prefekt ostrova, François-Xavier Bieuville, uvedl, že počet obětí by mohl dosáhnout „tisíce nebo dokonce několika tisíců“.
Francouzský ministr vnitra Bruno Retailleau dnes přiletěl na ostrov s posilami – 160 vojáků a hasičů, kteří se připojili k 110 již nasazeným pracovníkům. První letadla s humanitární pomocí dorazila na Mayotte již v neděli večer.
Mayotte je francouzský ostrov v Indickém oceánu, který se nachází v severní části Mosambického průlivu mezi Madagaskarem a Mozambikem. Skládá se ze dvou hlavních ostrovů, Grande-Terre a Petite-Terre, a menších přilehlých ostrůvků. Na rozdíl od sousedních Komor, které získaly nezávislost na Francii v roce 1975, Mayotte zůstává francouzským územím.
S populací 321 000 lidí se ostrov potýká s mnoha problémy, včetně velkého počtu migrantů přicházejících z Komor. Obyvatelé hlavního města Mamoudzou a dalších postižených oblastí čelí vážnému nedostatku vody, jídla a přístřeší. Jeden z místních obyvatel popsal situaci jako „tragédii“: „Je to, jako bychom byli po jaderné válce… Viděl jsem celou čtvrť zmizet.“
Jiný svědek řekl, že jeho rodina už tři dny nemá přístup k pitné vodě: „Snažíme se přežít jen s tím nejnutnějším, protože nevíme, kdy se voda vrátí.“
Prezident Emmanuel Macron vyjádřil svou podporu postiženým obyvatelům a slíbil rychlé posílení záchranných a humanitárních týmů. „Mé myšlenky jsou s našimi spoluobčany na Mayotte, kteří prožili ty nejhorší chvíle a někteří přišli o všechno, včetně svých životů,“ uvedl Macron.
Prezident také oznámil, že kromě prvních zásob dorazí na ostrov další pomoc. „Je to otázka naléhavosti. Jsme zde dnes a budeme zde i zítra,“ dodal.
Zatímco záchranné operace pokračují, ostrov se snaží vypořádat s rozsáhlými škodami, které cyklón způsobil, a obnovit základní infrastrukturu pro své obyvatele.
Související
Putinova hlásná trouba ve Francii skončila. Paříž vyhostila bývalou šéfku proruské televize
Evropa se bojí přílivu uprchlíků. Francie posiluje hraniční kontroly, Itálie žádá pro Španělsko stopku v Schengenu
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Nedostali jídlo ani bydlení. Většina migrantů se ze španělské enklávy vrátila zpět do Maroka
před 2 hodinami
Rusko zaútočilo na Kyjev balistickými raketami, nejméně devět mrtvých
před 3 hodinami
Počasí hraje zásadní roli. V Česku nastane nejhorší stav za čtyři roky
včera
Knížakovi bude na pohřbu mluvit i bývalý prezident Klaus
včera
V Jablonci došlo k napadení dvou žen. Policisté se obrátili na veřejnost
včera
Dvě pošty přepadl muž, který si měl jít sednout za mříže
včera
Policie posílí bezpečnostní opatření na Prague Pride, oznámil Metnar
včera
Pavel bude mít nového spolupracovníka. Mění se ředitel zahraničního odboru
včera
První Čech přeplaval La Manche před 55 lety. Po několika letech si to zopakoval
včera
Zemřel divadelní režisér František Laurin, otec známé herečky
včera
Ebola se stává stále větší hrozbou. Šíří se nejrychleji v historii
včera
Putinova hlásná trouba ve Francii skončila. Paříž vyhostila bývalou šéfku proruské televize
včera
Nová data: Do španělské exklávy už dorazilo 60 tisíc migrantů. Téměř polovina se vrátila do Maroka
včera
Babiš vyzval k uzavření Schengenu pro Španělsko. Macinka by volil mírnější postup
včera
Evropa se bojí přílivu uprchlíků. Francie posiluje hraniční kontroly, Itálie žádá pro Španělsko stopku v Schengenu
včera
Na bojišti nemají šanci, pořád chtěli jen přestávky na kávu, říkají po společném cvičení s NATO ukrajinští vojáci
včera
Přijde změna počasí. Meteorologové varují před bouřkami
včera
Souboj titánů: Jak se liší přístup nejdražších firem světa k AI?
včera
Macinka odvolal šéfku Českých center Pánek Jurkovou
včera
Do španělské enklávy dorazilo za jediný den na 50 tisíc migrantů. Zdravotnictví zkolabovalo
Španělská severoafrická enkláva Ceuta se potýká s nevídaným náorem migrantů, když během pouhých čtyřiadvaceti hodin proniklo z Maroka na její území přibližně 49 tisíc lidí. Lidé překonávali hranici po pevnině i mořem, přičemž mnozí z nich obeplouvali hraniční vlnolamy. Tento masivní příchod okamžitě zahltil kapacity města a vyvolal vážnou bezpečnostní i humanitární krizi.
Zdroj: Libor Novák