Kanada chce od USA pořídit protivzdušný systém NASAMS pro Ukrajinu

Kanada chce od Spojených států pro Ukrajinu pořídit pokročilý systém protivzdušné obrany. Podle agentury Reuters, která se odvolává na nejmenovaný vládní zdroj, to dnes kanadský premiér Justin Trudeau oznámil americkému prezidentovi Joeovi Bidenovi. Oba politici se setkali v Mexiku na dvoudenním setkání lídrů severoamerických zemí.

Při bilaterální schůzce Biden kanadskému premiérovi sdělil své přání navštívit v březnu Kanadu. Oba politici také jednali o ekonomických tématech či o vojenské spolupráci. "Potvrdili svůj závazek postavit se ve světě za sdílené hodnoty, a to včetně podpory ukrajinskému lidu v jeho obraně proti ruské brutální agresi," uvedl v prohlášení Bílý dům.

Biden a Trudeau dnes jednají s mexickým prezidentem Andrésem Manuelem Lópezem Obradorem v Mexiku v rámci druhého a závěrečného dne summitu severoamerických zemí. Politici budou vést rozhovory například o migraci či potírání pašování drog z Mexika. Jednání se dotknou také situace na Haiti a ekonomických témat. Podle agentury Reuters se země dohodly, že letos uspořádají fórum, na kterém budou jednat o posílení výroby polovodičů v severní Americe a snížení dovozu tohoto zboží z Asie.

Kanadská ministryně obrany Anita Anandová po telefonátu se svým ukrajinským protějškem Oleksijem Reznikovem upřesnila, že Kanada chce od USA pro Ukrajinu pořídit americko-norský systém NASAMS, což je mobilní raketový systém země-vzduch, který dokáže vypálit 72 střel za 12 sekund. Slouží k sestřelování letadel, vrtulníků a řízených střel v okruhu až 40 kilometrů.

"Jde o první dar Kanady Ukrajině v podobě systému protivzdušné obrany. Tento systém pomůže uchránit obydlená centra Ukrajiny a kriticky důležitou infrastrukturu před drony, střelami s plochou dráhou letu a nálety letadel. NASAMS má velmi vysokou úspěšnost a představuje cenný příspěvek k obranyschopnosti Ukrajiny," napsala Anandová. Pod jejím příspěvkem se na twitteru záhy objevily i otázky, zda Kanada poskytne Ukrajině také tanky Leopard.

Ruská redakce BBC připomněla, že první dvě baterie NASAMS dostala Ukrajina od USA už loni na podzim. Američané plánovali poskytnout Ukrajině celkem osm baterií.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Kanada rakety NASAMS

Aktuálně se děje

před 19 minutami

před 40 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Pavel Ľupták

Slovensko zažilo po atentátu na Fica další útok na politika

Slovensko řeší další útok na politika. Ve čtvrtek byl v okrese Turčianske Teplice fyzicky napaden poslanec Pavel Ľupták z poslaneckého klubu Slovenské národní strany (SNS). Informovala o tom agentura TASR s odkazem na stranu Národná koalícia/Nezávislí kandidáti. Policie potvrdila, že v případu zahájila trestní stíhání. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Joe Biden

Začíná klíčových 72 hodin. Biden připouští, že by mohl z voleb odstoupit, tvrdí americká média

Podle listu The New York Times začíná americký prezident Joe Biden připouštět, že by mohl prohrát listopadové volby a možná bude muset odstoupit z prezidentského klání. Vyplývá to z informací několika osob blízkých prezidentovi. Agentura Reuters uvedla, že někteří představitelé Demokratické strany považují Bidenovo odstoupení za otázku času. Podle televize CNN by se mohlo rozhodnout v příštích 72 hodinách.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Bob Newhart

Zemřel legendární americký komik Bob Newhart

Z USA přišla další velmi smutná zpráva. Ve věku 94 let zemřel legendární americký stand-up komik a herec Bob Newhart. Informoval o tom magazín People. Newhart zemřel ve čtvrtek 18. července ve svém domě v Los Angeles po sérii krátkých nemocí.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Počasí o víkendu: Meteorologové slibují tropický závěr týdne

Jak probíhající týden začal, tak také o víkendu vyvrcholí. Meteorologové předpokládají, že v neděli dosáhnou nejvyšší teploty opět tropických hodnot. Teploměr ukáže až 33 stupňů, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy