Spojené státy by měly pokračovat v posilování své odstrašující síly v asijsko-pacifickém regionu, uvedl admirál Samuel Paparo, velitel amerického Indo-pacifického velení (INDOPACOM). Paparo během fóra Reagan National Defense Forum oznámil, že mezi Ruskem a Severní Koreou probíhají jednání o možné dodávce ruských stíhacích letounů MiG-29 a Su-27 do KLDR.
„Vidíme jistou dohodu mezi Moskvou a Pchjongjangem o transferu těchto stíhacích letounů,“ uvedl Paparo. Nezmínil však, kolik letadel by mohlo být dodáno.
Tento krok přichází v kontextu nedávného nasazení přibližně 12 000 severokorejských vojáků do Ruska, kteří mají pomáhat v bojích proti ukrajinským silám. Podle Papara je to další ukázka těsné vojenské spolupráce mezi oběma zeměmi.
Paparo se také vyjádřil k aktuální politické situaci v Jižní Koreji, kde prezident Jun Sok-jol čelil pokusu o impeachment kvůli jeho krátkému vyhlášení stanného práva, které někteří označují za neúspěšný pokus o převrat. Jun stanné právo odvolal čtyři dny po jeho vyhlášení a následně odvolal ministra obrany Kim Jong-hjuna.
„V Jižní Koreji panuje jistá politická nejistota, ale z hlediska bezpečnosti jsem přesvědčen, že je situace stabilní,“ dodal Paparo.
Diskuze se během fóra zaměřila také na otázku, zda příští administrativa Donalda Trumpa podpoří Tchaj-wan v případě čínské invaze. Trump, který se stane prezidentem v lednu, v minulosti vyjádřil neochotu garantovat obranu Tchaj-wanu bez adekvátní finanční kompenzace. „Tchaj-wan by nám měl za obranu platit... Jsme jako pojišťovna,“ prohlásil Trump letos v červenci.
Zástupce Kalifornie Ken Calvert, předseda obranného panelu ve Sněmovně reprezentantů, uvedl, že je nepravděpodobné, že by se americká politika vůči Tchaj-wanu dramaticky změnila. Admirál Paparo však zdůraznil, že konflikt v západním Pacifiku by měl devastující dopady na americkou ekonomiku, a proto je nezbytné posílit odstrašující schopnosti USA v tomto regionu.
Paparo zdůraznil, že klíčem k úspěchu je umožnit Tchaj-wanu zlepšit vlastní obranné schopnosti. Odmítl však podpořit návrh na rozmístění amerických vojáků na Tchaj-wanu, což by podle něj mohlo být „provokativní“. „Skutečným řešením je, aby Tchaj-wan byl efektivnější,“ uvedl.
Související
Severní Korea zakázala rozvody. Příliš západní jsou i párky v rohlíku
Válka na Ukrajině v číslech: Pravda o padlých Severokorejcích. Pchjongjang má plán
Severní Korea (KLDR) , MiG-29 , Rusko
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Rusko se sesype jako dům z karet? Tamní ekonomice se "daří", podle expertů za tím ale stojí manipulace
před 2 hodinami
CIA: Covid zřejmě skutečně unikl z čínské laboratoře
před 3 hodinami
Počasí bude příští týden bude nezvykly teplé
včera
Zvýšení výdajů NATO, které prosazuje Trump, má smysl. Pomohlo by nejen Ukrajině
včera
Slovákům nehrozí převrat podle plánů opozice, ale Kremlu. Fico lidem odepře práva rád
včera
Severokorejci nejsou jedinými zahraničními bojovníky na straně Ruska v ukrajinské válce
včera
Trump: Za to, že válka pokračuje, může Putin. Stačil by jediný krok a okamžitě skončí
včera
Ropná krize vyvolaná válkou odeznívá. Kdo na ni vydělal nejvíce?
včera
Politico: Slováky vyhnala do ulic hrozba odchodu z EU. Chtějí konec Fica, ne bratříčkování s Putinem
včera
Podmínky dohody se naplňují. Hamás propustil rukojmí, Izrael stovky vězňů
včera
Orbán si rázně dupnul: Sankce proti Rusku podpoříme, máme ale podmínku
včera
Hamás začal na základě dohody s Izraelem propouštět rukojmí
včera
Proč se na Slovensku nezatýká? Fico v případě podezření na převrat musí konat, nemá ale důvod
včera
Evropa neví, jak dál. Je vyslání vojáků na Ukrajinu reálné?
včera
Severní Korea zakázala rozvody. Příliš západní jsou i párky v rohlíku
včera
Spojené státy zastavily veškerou zahraniční pomoc
včera
Počasí bude o víkendu velmi teplé. Teploty vyrostou na 11 stupňů
24. ledna 2025 22:13
Slovenskem prošly největší demonstrace za poslední roky. Lidé požadují pád Fica
24. ledna 2025 21:44
WHO čelí po odchodu USA velkým problémům. Začala masivně škrtat
24. ledna 2025 20:53
Trump nařídil zveřejnění tajných dokumentů. Svět se dozví podrobnosti o vraždě Kennedyů
Americký prezident Donald Trump nařídil vládním úředníkům připravit plán na odtajnění dokumentů týkajících se tří nejvýznamnějších atentátů v americké historii – vražd Johna F. Kennedyho, Roberta F. Kennedyho a Martina Luthera Kinga Jr. Tento krok má potenciál odhalit nové skutečnosti o událostech, které již desítky let zůstávají předmětem spekulací a teorií.
Zdroj: Libor Novák