Severní Korea vypustí vojenský špionážní satelit. Chce sledovat vojenské manévry

KLDR v úterý oznámila, že v červnu vyšle do vesmíru svůj první vojenský špionážní satelit. Průzkum z vesmíru považuje Pchjongjang za klíčový nástroj pro monitoring vojenských manévrů americké a jihokorejské armády. 

Severní Korea oficiálně potvrdila svůj záměr vypustit průzkumnou družici v červnu s účelem monitorovat pohyby vojenských sil Spojených států a jejich spojenců v reálném čase. Informaci přinesla agentura AFP s odkazem na zdroje z korejských státních médií, která citují vysokého představitele ministerstva obrany.

Podle AP ovšem není jasné, zdali je severokorejský satelit na dostatečné technologické úrovni na to, aby v reálném čase umožnil sledovat vojenské aktivity obou "nepřátelských" armád. 

Severokorejská státní tisková agentura Korean Central News Agency cituje místopředsedu ústřední vojenské komise vládnoucí strany Ri Pjong-čola, který potvrdil plánovaný start vojenského průzkumného satelitu č. 1 v červnu.

S odvoláním na nepřátelské "bezohledné" aktivity Washingtonu a Soulu místopředseda ústřední vojenské komise vládnoucí strany Ri Pjong-čol zdůraznil potřebu Severní Koreje rozšířit své průzkumné a informační prostředky a zdokonalit obranné i útočné zbraně, aby posílila svou vojenskou připravenost.

Ve vydaném prohlášení se uvádí, že vypuštění této družice spolu s plánovanými testy nových průzkumných prostředků, je nezbytné pro sledování, monitorování a řešení nebezpečných vojenských akcí Spojených států a jejich spojenců v reálném čase. Ri Pjong-čol také obvinil Spojené státy z nepřátelských leteckých špionážních aktivit na Korejském poloostrově a v jeho blízkosti, jak uvádí zpráva KCNA.

Zařízení je navíc v ohrožení kvůli varování ze strany Tokia. Japonský ministr obrany Yasukazu Hamada totiž dopředu nařídil sestřelení satelitu či jakýchkoliv trosek, pokud naruší japonské území. Podle zjištění kabinetu je možné, že se raketa objeví nad ostrovy na jihozápadě země. 

Podle Japonska porušuje vypuštění satelitu rezoluce OSN a představuje hrozbu pro mír a bezpečí v Japonsku, regionu a po celém světě. Premiér Fumio Kišida instruoval činitele, aby napnuli síly pro získání a zpracování informací o chystané severokorejské akci. 

V roce 2021 vůdce Severní Koreje Kim Jong-un označil vývoj satelitů za klíčový obranný projekt severokorejské armády.

Analytici poukazují na skutečnost, že rakety dlouhého doletu a kosmické nosiče sdílí podobnou technologii. Proto by vývoj schopnosti vynést družici na oběžnou dráhu mohl poskytnout Pchjongjangu krytí pro testování zakázaných mezikontinentálních balistických raket (ICBM).

Související

Více souvisejících

Severní Korea (KLDR) Japonsko

Aktuálně se děje

před 51 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Návštěva prezidenta Ukrajiny a první dámy v USA (21. září 2023).

První tanky M1 Abrams dostane Ukrajina příští týden, rakety ATACMS zatím ne

"Příští týden budou na Ukrajinu dodány první americké tanky Abrams," řekl Biden v Bílém domě po boku svého ukrajinského protějšku Volodymyra Zelenského, který byl na druhé návštěvě Spojených států od doby, kdy Rusko v únoru 2022 napadlo jeho zemi. Biden také oznámil, že schválil další tranši bezpečnostní pomoci pro Ukrajinu, kterou Pentagon později ocenil na 325 milionů dolarů. Informaci zveřejnil web France24.

před 4 hodinami

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj se nekrotí a stojí ho to spojence. Nátlak fungoval, když ruská armáda stála před Kyjevem

Ukrajina ztrácí důležitou podporu svých předních spojenců. Prezident Volodymyr Zelenskyj volí špatnou strategii diplomacie, kdy na své podporovatele ze zahraničí vyvíjí často až nepřiměřený nátlak. Ten se stává neslučitelným s národními zájmy daných zemí a rovněž s veřejným míněním. Nepřizpůsobil urgenci vlastních projevů situaci. Ruská armáda již přes rok není před Kyjevem a nehrozí, že se ukrajinská suverenita během pár dní může rozpadnout. 

před 4 hodinami

Návštěva prezidenta Ukrajiny a první dámy v USA (21. září 2023).

Zelenskyj poděkoval Bidenovi za pomoc v boji proti ruskému teroru. A nezapomněl na americké politiky a občany

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve čtvrtek na sociální síti X (dříve Twitter) poděkoval americké Sněmovně reprezentantů, Demokratické i Republikánské straně a také americkým občanům za podporu Ukrajiny. Také ve čtvrtek v Bílém domě poděkoval americkému prezidentovi Joe Bidenovi za pomoc USA v boji proti "ruskému teroru", informuje deník The New York Times.

před 5 hodinami

Aktualizováno včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Po zpackaném losu řeší FAČR další problém: díru v řádech. Využil ji Baník nasazením původně zraněného Tanka

Na FAČR se problémů kupí poslední dobou čím dál víc. Během týdne se řešil los 3. kola poháru, jenž se musel kvůli procedurální chybě v nasazování týmů opakovat, nyní se probírá díra v řádech, kterou objevil a následně využil ostravský Baník. Konkrétně se jedná o příběh Nigerijce Abdullahiho Tanka, jenž se zprvu zranil při předzápasové rozcvičce, aby tak následně Baník oznámil změnu v základní sestavě. Tanko byl mezi náhradníky, nakonec se ale do sobotního zápasu s Bohemians 1905 ve vršovickém Ďolíčku přeci jenom podíval na posledních 20 minut. Během nich pomohl k vyrovnání, když přihrál Matěji Šínovi na branku znamenající konečnou remízu 1:1.

včera

Aktualizováno včera

včera

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky)

Na Slovensku není pevná politická ideologie. Je hůře pochopitelné než jeho sousedé z Maďarska i Česka

Slovensko je úplně jiné než jeho sousední země. Podle několika expertů je velice těžké popisovat politickou ideologii, která zde existuje. Země nemá tak bohatou a dlouholetou národnostní zkušenost a špatné vzpomínky na komunistický režim, jehož zvěrstva se projevila především v Budapešti, Praze a Varšavě. Proto je daleko složitější porozumět tomu, co se u našich sousedů vlastně děje. 

včera

včera

včera

včera

Harry a Meghan pocítili nevoli Britů. Z úspor by ale dvojice měla vyžít

Britové se nedávno jasně vyjádřili, že Harrymu a Meghan by nikdy nemělo být umožněno čerpat peníze ze státní kasy. Princ a jeho žena se nicméně v minulosti dostali ke značným finančním prostředkům. Mladší ze synů současného krále Karla III. například opakovaně dědil. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy