Kreml nečeká průlom od účasti Číny na konferenci o Ukrajině

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj žádá Západ, aby se více zapojil do konfliktu na Ukrajině z důvodu mimořádně nepříznivé situace ukrajinských jednotek na frontě. Na briefingu v Moskvě to v úterý prohlásil mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

Podle agentury AFP Peskov také přišel s tvrzením, že Kyjev si uvědomuje, že ani rostoucí zásoby zbraní a munice nebudou moci změnit dynamiku na bojištích Ukrajiny.

Na margo účasti Číny na konferenci o Ukrajině ve Švýcarsku Peskov uvedl, že nepřispěje k efektivitě této akce.

"Tuto konferenci z našeho pohledu lze jen stěží považovat za nějaký seriózní pokus najít cesty k urovnání", a to vzhledem k sestavě pozvaných účastníků. Objasnil, že diskutovat bez Ruska o otázkách, které se ho týkají, "je naprosto beznadějné" a "bez vyhlídky na dosažení alespoň nějakého hmatatelného výsledku".

Peskov komentoval i žádost hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu o vydání zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, izraelského ministra obrany Joava Galanta a lídrů palestinského radikálního hnutí Hamás, jehož komanda svým vpádem na jih Izraele 7. října 2023.

Mluvčí Kremlu v této souvislosti označil postoj USA k této žádosti "za více než kuriózní".

Peskov reagoval na prohlášení předsedy Sněmovny reprezentantů amerického Kongresu USA Mikea Johnsona, který v pondělí avizoval, že lídři republikánů ve sněmovně zvažují zavedení sankcí vůči ICC - v případě, že schválí vydání zatykače na Netanjahua.

Johnson připustil, že žádost o vydání zatykače na izraelské politiky by mohla být důsledkem tlaku, který na Izrael vyvíjí administrativa amerického prezidenta Joea Bidena. Johnson současně vyslovil obavy, že ICC může podobné kroky podniknout i proti americkým lídrům.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina) Dmitrij Peskov

Aktuálně se děje

před 33 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Peter Pellegrini je novým slovenským prezidentem.

Slovensko má nového prezidenta. Pellegrini složil slib a ujal se funkce

Slovensko má nového prezidenta. Peter Pellegrini v sobotu po poledni během slavnostní schůze parlamentu v budově Slovenské filharmonie v Bratislavě složil slib do rukou předsedy ústavního soudu a ujal se funkce, ve které nahradil končící prezidentku Zuzanu Čaputovou. Program inaugurace bude pokračovat v odpoledních hodinách. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Ursula von der Leyenová, předsedkyně Evropské komise

Bude von der Leyenová nadále v čele EK? Frakcím vadí jedna věc

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová si musí spočítat, koho v Evropském parlamentu požádá o podporu v jejím úsilí o obhajobu postu. Její domovská Evropská lidová strana ji jistě podpoří, socialisté ale mohou z této podpory ustoupit. Leyenové totiž nevadí spolupráce s pravicovou italskou premiérkou Giorgií Meloniovou, což je pro levicové S&D zcela logicky nemyslitelné. Variantou tak je podpora Zelených, programy EPP a této frakce ale nemohou být odlišnější. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj přirovnal Putina k Hitlerovi

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pátek odmítl podmínky ruského prezidenta Vladimira Putina pro okamžité příměří a zahájení jednání o ukončení války na Ukrajině. Tyto podmínky označil za ultimáta a přirovnal Putinovy návrhy k politice nacistického vůdce Adolfa Hitlera, uvedl server Ukrajinska pravda.

včera

včera

Návštěva Jense Stoltenberga u Zelenského v Kyjevě (29. dubna 2024).

Stoltenberg se vysmál Putinovu návrhu na mír. Podle Kyjeva je absurdní

Ukrajina označila podmínky pro ukončení války, které v pátek představil ruský prezident Vladimir Putin, za absurdní. Podle Ukrajiny se Putin snaží zavádět mezinárodní společenství a oslabovat skutečné diplomatické úsilí zaměřené na dosažení míru, uvedl server Ukrajinska pravda.

včera

EU

Kormidlo zelené politiky EU se neotočí, míní expertka. Nové složení EP ale zřejmě způsobí složitější schvalovací proces

Volby do Evropského parlamentu zasadily nepříjemnou ránu frakci Zelených. Ti oproti volbám z roku 2019 ztratili 18 křesel, letos dosáhli pouze na zisk celkových 7,4 % a 53 mandátů. Expertka na politiku Evropské unie Veronika Velička Zapletalová z Masarykovy univerzity v Brně pro EuroZprávy.cz ale vysvětlila, že ústředním bodem ve schvalovacím procesu je koalice Evropské lidové strany (EPP) a Socialistů a demokratů (S&D)., „Pro Evropskou unii je po technické stránce reálné být do roku 2050 neutrální,“ uvedla. 

včera

včera

Aktualizováno včera

Vyšetřování hrozby teroristického útoku potvrzuje ruskou stopu, uvedl Rakušan ve Sněmovně

Ministr vnitra Vít Rakušan při jednání Poslanecké sněmovny prohlásil, že muž, který se během víkendu pokusil o žhářský útok na autobusy pražské MHD, měl skutečně vazby na Rusko. Občané podle něj mohou být v klidu, vyšetřování ale trvá. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy