Kreml preferuje Bidena. Je to od Putina kompliment, reagoval Trump

Americký exprezident Donald Trump vnímá jako kompliment, že ruský prezident Vladimir Putin preferuje pokračování Joea Bidena v Bílém domě. Spojené státy americké letos čeká ostře sledovaný souboj o post hlavy státu, počítá se s opakováním duelu Trumpa s Bidena.

"Ruský prezident Putin mi právě věnoval velký kompliment," řekl Trump dle ABC na středeční předvolební akci v North Charleston v Jižní Karolíně. "Řekl, že preferuje Joea Bidena jako prezidenta před Trumpem. To je kompliment, a je jasné, proč to řekl," poznamenal favorit na zisk republikánské nominace. 

Exprezident podle svých slov zastavil Nord Stream 2, proto Putin není jeho fanouškem. "Nechce mě tam mít. Chce Bidena, protože dostane všechno, co chce, včetně Ukrajiny. Jediným prezidentem z posledních pěti, který Rusku nic nedal, je prezident známý jako Donald J. Trump," pochválil se bývalý šéf Bílého domu. 

Putin v rozhovoru s novinářem Pavlem Zarubinem z televizního kanálu Rossija-1 řekl, že by preferoval pokračování Bidena, který je zkušenějším a předvídatelnějším politikem starého střihu. "Budeme ale spolupracovat s jakýmkoliv americkým lídrem, kterému vysloví americký národ důvěru," podotkl ruský prezident. 

Bidenovým pravděpodobným vyzyvatelem v listopadových volbách bude právě Trump, o kterém šéf Kremlu prohlásil, že má vlastní názor na budoucí vývoj vztahů USA se spojenci. 

Putin v interview odmítl komentovat zdravotní stav Joea Bidena, který se ve Spojených státech hodně řeší. "Nejsem doktor, takže nejsem povolaný k tomu cokoliv říkat," uvedl a připomněl jejich tři roky staré setkání ve švýcarské Ženevě. "Potkal jsem se s Bidenem před pár lety a už tehdy kolovaly zvěsti o jeho nezpůsobilosti pro vykonávání úřadu. Nic takového jsem neviděl. Ano, čas od času se podíval do poznámek, ale abych řekl pravdu, dělal jsem to také," dodal.

Související

Donald Trump

Jak chce Trump dosáhnout okamžitého ukončení války? Kus Ukrajiny dá Rusku

Bývalý americký prezident Donald Trump dlouhodobě prohlašuje, že by byl schopen válku na Ukrajině ukončit prakticky ihned. V soukromí ale dodává, že by mohl ruskou invazi ukončit nátlakem na Kyjev, aby se vzdal části svého území ve prospěch Moskvy. S odvoláním na zdroje obeznámené s plánem o tom v neděli informoval americký deník The Washington Post (WP).

Více souvisejících

Donald Trump Vladimír Putin Joe Biden Rusko

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 31 minutami

Sjezd ODS v Ostravě Prohlédněte si galerii

Sjezd ODS: Fiala obhájil post předsedy strany, Stanjura je prvním místopředsedou

Politolog Petr Fiala byl dnes zvolen do čela ODS již pošesté. Devětapadesátiletý premiér získal podporu 80 procent delegátů ostravského kongresu, aniž by měl protikandidáta. Považuje svůj mandát za silný a plánuje s ním příští rok obhájit pozici ODS v čele vládních stran během sněmovních voleb. 

před 32 minutami

Ruská armáda, ilustrační foto

Čína zvyšuje prodej strojů Rusku. To z nich vyrábí zbraně

Čína zvýšila prodej obráběcích strojů, mikroelektroniky a dalších technologií Rusku, které Moskva následně využívá k výrobě raket, tanků, letadel a dalších zbraní, aby je použila ve válce proti Ukrajině, uvedly Spojené státy ve své hodnotící zprávě.  

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

Tomio Okamura

Okamura zůstavá nadále předsedou opozičního hnutí SPD

Tomio Okamura zůstane nadále předsedou opozičního hnutí SPD poté, co na celostátní konferenci získal 195 hlasů z 216 odevzdaných hlasů. Neměl žádného protikandidáta. Tuto informaci oznámil šéf volební komise Tomáš Doležal na konferenci. Delegáti budou ještě volit zbývající čtyři členy předsednictva, a výsledky budou oznámeny před 17:00.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Policie Austrálie

Útočník ubodal v Sydney pět lidí. Podle policie mohlo jít o terorismus

Po dnešním útoku nožem v obchodním domě v Sydney zahynulo pět lidí. Několik dalších osob, včetně malého dítěte, utrpělo zranění. Útočník jednal sám a je po smrti. Australská policie, která informovala o této události agenturu Reuters, uvedla, že na místě nenalezla žádné důkazy o motivaci útočníka, ale nevyloučila možnost terorismu.

před 12 hodinami

před 13 hodinami

Petr Fiala

Petr Fiala bude dnes v Ostravě na kongresu ODS obhajovat mandát předsedy

Premiér Petr Fiala bude dnes v Ostravě na kongresu Občanských demokratů popáté obhajovat mandát předsedy ODS. Před nedělním odletem do Spojených států, kde ho čeká návštěva Bílého domu, delegátům slíbí, že bude pokračovat v prosazování tradičních priorit strany, jako jsou zdravé veřejné finance či efektivní stát.

včera

včera

včera

Opusťte Írán, vyzvala česká diplomacie občany

Ministerstvo zahraničních věcí v pátek varovalo české občany před cestami do Íránu. Úřad eviduje případy, kdy občané členských států Evropské unie byli v zemi zadrženi, vyšetřováni, případně i trestně stíháni na základě uměle vykonstruovaných podezření či obvinění. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy