Kreml se vysmívá Západu? Americká pomoc situaci na Ukrajině nezmění, tvrdí

Rusko tvrdí, že nový balíček americké vojenské pomoci Ukrajině nezmění situaci na frontových liniích, kde má Rusko převahu. Informovala o tom v pondělí agentura AFP.

"Ruské ozbrojené síly zlepšují své pozice na frontě... Přidělené peníze a zbraně, které budou dodány, tuto dynamiku nezmění," prohlásil v pondělí před novináři mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Podle jeho názoru americká pomoc povede jen "k novým obětem na ukrajinské straně. Zahyne více Ukrajinců, Ukrajina utrpí větší ztráty".

Peskov komentoval návrh zákona o balíčku pomoci pro Ukrajinu ve výši téměř 61 miliard dolarů (57,3 miliardy eur), který v sobotu schválila americká Sněmovna reprezentantů.

Návrh týkající se Ukrajiny a dalších států v jejím okolí zahrnuje mimo jiné 23 miliard dolarů na doplnění zásob zbraní a vybavení, jakož i téměř 14 miliard dolarů na Iniciativu za bezpečnostní pomoc Ukrajině, v jejímž rámci Pentagon nakupuje pokročilé nové zbraňové systémy pro ukrajinskou armádu přímo od amerických dodavatelů pro resort obrany.

Návrh je nyní v Senátu, kde je jeho schválení v nejbližších dnech téměř jisté. Prezident USA Joe Biden přislíbil, že jej okamžitě podepíše, uvedla o víkendu agentura AP.

AFP dodala, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli naléhal na Washington, aby tento zákon co nejrychleji uvedl do života a pokračoval v dodávkách zbraní pro ukrajinskou armádu.

Zelenskyj uvedl, že prioritami jsou nyní rakety s dlouhým doletem a systémy protivzdušné obrany. "Myslím si, že tato podpora skutečně posílí ozbrojené síly Ukrajiny a budeme mít šanci na vítězství," řekl Zelenskyj.

Rusko ve své reakci tvrdí, že skutečným příjemcem balíčku pomoci pro Ukrajinu bude americký obranný průmysl.

Na otázku, jak na hlasování Sněmovny reprezentantů reagoval prezident Vladimir Putin, Peskov uvedl, že takový výsledek hlasování se očekával.

Související

Rusko, Kreml

Rusko z vládního webu vymazalo změnu hranic v Baltském moři

Návrh ruského ministerstva obrany na revizi námořních hranic Ruska na východě Baltského moře byl ve středu odstraněn z vládního portálu, kde byl zveřejněn. Tento návrh vyvolal zmatek a obavy mezi členskými zeměmi NATO, jako jsou Finsko, Švédsko, Litva a Estonsko, uvedla agentura Reuters.

Více souvisejících

Rusko válka na Ukrajině Dmitrij Peskov

Aktuálně se děje

včera

Rusko, Kreml

Rusko z vládního webu vymazalo změnu hranic v Baltském moři

Návrh ruského ministerstva obrany na revizi námořních hranic Ruska na východě Baltského moře byl ve středu odstraněn z vládního portálu, kde byl zveřejněn. Tento návrh vyvolal zmatek a obavy mezi členskými zeměmi NATO, jako jsou Finsko, Švédsko, Litva a Estonsko, uvedla agentura Reuters.

včera

včera

včera

Volby ve Velké Británii

Britské parlamentní volby mohou být už za pár týdnů, tvrdí média

Britové si budou volit nové složení parlamentu už v červenci, píší dnes tamní média. Uvedl to například deník Guardian. Podle informací televize ITV se má hlasovat 4. července. Očekávalo se přitom, že volby proběhnou nejdříve na podzim. Premiér Rishi Sunak ve středu řekl, že volby budou v druhé polovině roku.  

včera

včera

včera

včera

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

Švýcaři výhrou nad Finy rozhodli o čtvrtfinálovém soupeři pro Česko. Jsou jím USA

V úterý se odehrály poslední zápasy v rámci skupin na letošním hokejovém světovém šampionátu v Praze a Ostravě. Ty tak rozhodly o tom, s kým se kdo utká ve čtvrtfinále, což zajímalo především českou reprezentaci. Ta se nakonec utká ve čtvrtek od 20:20 v Praze s neoblíbenými Američany, přičemž o tom rozhodl úterní večerní duel Švýcarska s Finskem, kde země helvétského kříže vyhrála 3:1 zásluhou Kevina Fialy, jenž nejen dvakrát skóroval, ale i jednou asistoval.

včera

Palestina

Spor o Palestinu: Německo vznik státu podporuje, USA jsou opatrnější

Americký prezident Joe Biden je přesvědčen, že palestinský stát by měl vzniknout po přímých jednáních mezi stranami, a nikoli jednostranným uznáním, uvedl ve středu Bílý dům. Reagoval tak na oznámení Irska, Španělska a Norska, že tento měsíc uznají státnost Palestiny, píše agentura Reuters.

včera

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Nejčastější nemocí z povolání byl loni opět covid

V roce 2023 bylo v Národním registru nemocí z povolání (NRNP) zapsáno celkem 7001 profesionálních onemocnění u 6156 osob, z toho u 4960 žen a 1196 mužů. I loni nadále přetrvával vysoký počet hlášených nemocí z povolání způsobených virem SARS-CoV-2. Nejčastěji se covidem-19 v zaměstnání nakazili lidé pracující v oboru Zdravotní a sociální péče. V tiskové zprávě o tom dnes informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ).

včera

včera

Palestina

Francie: Palestina není stát. Nesplnila podmínky pro uznání

Podmínky pro uznání Palestiny jako státu zatím nebyly splněny, uvedl ve středu francouzský ministr zahraničí Stéphane Séjourné po oznámení několika evropských zemí, že tak učiní v naději na přinesení míru na Blízký východ. Uvedla to agentura Reuters.

včera

včera

včera

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Sněmovna schválila změnu pravidel oddlužení. Bude trvat kratší dobu

Doba oddlužení se má zkrátit z pěti na pouhé tři roky pro všechny dlužníky. Poslanci ve středu schválili vládní novelu insolvenčního zákona, která má ovšem své kritiky. Podle nich totiž zhorší pozici věřitelů, například samoživitelů či bytových družstev. Předlohu ještě musí posoudit Senát.  

včera

Robert Fico

Ficův stav je stále vážný. Převoz do Bratislavy je vyloučený

Stav slovenského premiéra Roberta Fica (Směr-SD) je stabilizovaný, ale zůstává vážný, odpovídající rozsahu a vážnosti zranění, které utrpěl. Po jednání Rady bezpečnosti SR to novinářům řekl místopředseda vlády a ministr obrany Robert Kaliňák (Směr-SD).

včera

včera

včera

Zemřel Vojtěch Adam, uznávaný vědec podlehl těžké nemoci

Ve věku pouhých 42 let zemřel emeritní prorektor Mendelovy univerzity v Brně a významný vědec Vojtěch Adam, který v úterý podlehl krátké těžké nemoci. O Adamově úmrtí informovala právě univerzita na webových stránkách. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy