Rusko bude navzdory selhání nedávné vesmírné mise pokračovat se svým lunárním programem, řekl mluvčí Kremlu v úterý novinářům. Komentoval tak neúspěch modulu Luna-25, který předminulý týden narazil do povrchu Měsíce.
"Samozřejmě, celý národ sledoval lunární misi. Ale vy a já víme, že cesta ke hvězdám je plná překážek," řekl mluvčí ruského prezidenta podle TASS. "Pokračování ruského vesmírného programu je zásadní," pokračoval.
Rusko musí podle Peskova analyzovat příčiny selhání mise Luna-25, než učiní další pokus. "Ale není to důvod k zoufalství. Spíše je to důvod k analýze příčin a jejich nápravě pro příště," zdůraznil mluvčí Kremlu.
Roskosmos oznámil zkázu modulu v neděli 20. srpna. "Stroj se dostal na nepředvídatelnou oběžnou dráhu a přestal existovat po kolizi s povrchem Měsíce," uvedla agentura v prohlášení, které citovala americká CNBC. Moskva už o den dříve přiznala, že v rámci mise došlo k abnormální situaci.
Luna-25 se snažila navázat na modul s číslem 24, který v roce 1976 přistál na Měsíci, odebral vzorky a vrátil se na Zemi. Rusko ji vyslalo do vesmíru 11. srpna, na oběžnou dráhu kolem měsíce se dostala několik dní před plánovaným pondělním přistáním.
Mise se původně měla zúčastnit i Evropská kosmická agentura (ESA), která však z projektu vycouvala poté, co Rusko na konci loňského února napadlo sousední Ukrajinu. Moskva reagovala prohlášením, že evropskou výbavu nahradí vlastními technologiemi.
Související
Putin přijme Witkoffa, potvrdil Kreml. Moskva odsoudila ukrajinskou operaci
Kreml se zastal Witkoffa. Peskov únik rozhovorů bagatelizuje
Dmitrij Peskov , Roskosmos , Rusko
Aktuálně se děje
včera
Pavel v úterý jmenuje Babiše premiérem
včera
Britský expert pro EZ: Globální potravinová bezpečnost bude stabilní, rizikem ale zůstává Putin
včera
Babiš oznámil, že se navždy vzdá Agrofertu
včera
New York Times podává žalobu na Pentagon a Hegsetha
včera
Letadlo se Zelenským pronásledovaly záhadné vojenské drony
včera
Je naprostá iluze věřit, že by Rusko mohlo na Ukrajině prohrát, prohlásil belgický premiér
Aktualizováno včera
Na Hrad dorazil Zůna, Šebestyán a Macinka. Jmenování Turka ministrem není pravděpodobné, řekl Pavel
včera
Macron tajně varoval evropské lídry: Existuje šance, že USA zradí Ukrajinu a Evropu
včera
Amerikou hýbe očkovací kauza: Po vakcíně zemřelo 10 dětí, tvrdí úřady. Důkazy ale nikdo nemá
včera
Král Karel III. pronesl vzácné prohlášení k Ukrajině. Odsoudil Rusko
včera
Zemřel světově proslulý kostýmní výtvarník Theodor Pištěk
včera
Co si myslí Evropané? Bojí se války a Trumpa vnímají jako nepřítele
včera
Eurovize čelí nejtěžšímu rozhodnutí v historii: Rozhodne, zda vyhodí Izrael
včera
Putin nezahálí. Po neúspěšném jednání o Ukrajině míří do Indie
včera
Cesta k míru na Ukrajině je nejistá, varuje Trump. Američtí vyslanci chystají setkání s kyjevským představitelem
včera
Proč rozhovory dosud nic nepřinesly? Putin na mír nespěchá, užívá si pocit, že se ho svět doprošuje
včera
Počasí na některých místech potrápí řidiče, avizovali meteorologové
3. prosince 2025 21:58
Na Štědrý den půjde nakoupit i letos. Jeden z řetězců ale bude pokračovat v tradici
3. prosince 2025 21:07
Bývalý princ Andrew je bez dvou dalších poct. Ztrácí status rytíře
3. prosince 2025 19:54
Metro zastavila vážná nehoda. Mladá žena spadla pod soupravu
Vážný incident se v úterý stal na lince A pražského metra. Ve stanici Hradčanská spadla pod soupravu mladá žena, která utrpěla vážná zranění. Zřejmě šlo o pokus o sebevraždu. Událost ovlivnila provoz na zmíněné lince.
Zdroj: Jan Hrabě