Kreml znervózněl. Ukrajina údajně přesouvá armádu k běloruským hranicím

Kreml tvrdí, že zprávy běloruského ministerstva obrany o přesunu ukrajinských vojáků, zbraní a vojenského vybavení do Žytomyrské oblasti, která sousedí s Běloruskem, jsou znepokojivé. Upozornila na to agentura Reuters.

Běloruský resort obrany uvedl, že má informace o přesunech dalších ukrajinských vojáků, zbraní a vojenského vybavení do Žytomyrské oblasti na severu Ukrajiny, která má společné hranice s Běloruskem.

Běloruské ministerstvo obrany tuto informaci zveřejnilo s tím, že minulou středu běloruská pohraniční stráž sestřelila dron vypuštěný z Ukrajiny, který měl sbírat informace o běloruské pohraniční infrastruktuře. 

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pondělí řekl, že Bělorusko je součástí svazového státu s Ruskem a že obranná ministerstva a tajné služby obou zemí spolu úzce spolupracují.

"Je to samozřejmě důvod k obavám nejen pro Minsk, ale také pro Moskvu, protože jsme skutečně spojenci a partneři," řekl Peskov.

Dodal, že prezidenti Vladimir Putin a Alexandr Lukašenko by o této záležitosti mohli diskutovat na summitu Šanghajské organizace pro spolupráci, který se koná v Kazachstánu ve dnech 3. a 4. července.

Mluvčí ukrajinské pohraniční stráže Andrij Demčenko uvedl v ukrajinské televizi, že zveřejňování informací o Ukrajině, které ji vykreslují jako hrozbu, je součástí informační operace vedené Běloruskem s podporou Ruska.

Uvedl, že Ukrajina má na hranici s Běloruskem dostatečný personál, aby zabránila provokacím, a že obviňování Ukrajiny z eskalace situace může souviset s vojenskými cvičeními, která se v Bělorusku konala od 21. června.

Bělorusko ale nově umisťuje do blízkosti hranic s Ukrajinou další systémy protivzdušné obrany s cílem chránit zařízení kritické infrastruktury. Důvodem je právě zvýšení aktivity ukrajinských dronů.

"Jsme připraveni rozhodně použít všechny dostupné síly a prostředky k ochraně našeho území a obyvatelstva Běloruska před možnými provokacemi ve vzdušném prostoru," uvedlo běloruské ministerstvo obrany v aplikaci Telegram.

Související

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory. Komentář

Jak blízko jsme k válce? Stačí jen hodit vajgl na nesprávnou stranu barikády

Napětí mezi Ruskem a Západem by se dalo krájet; mnozí hovoří o nové studené válce, jiní o blížící se třetí světové válce. Jak málo ale může chybět k fatálnímu ozbrojenému konfliktu? Na to bychom už potřebovali věšteckou kouli. Rusko připravilo už tolik červených linií, že je nelze spočítat, a nikdo si nemůže být jistý tím, která bude tou poslední, co Moskvu k útoku skutečně vyprovokuje. 

Více souvisejících

válka na Ukrajině Bělorusko Armáda Ukrajina

Aktuálně se děje

včera

Volodymyr Zelenskyj a Petr Pavel

Ukrajina chce s Českem podepsat novou dohodu, prozradil Zelenskyj

Česko je mezi zeměmi, s nimiž Ukrajina plánuje podepsat nové dohody. Po návratu ze summitu NATO to v neděli řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Dohody chystá Kyjev také se Slovinskem a Irskem. Zelenskyj také potvrdil, že je na cestě další vojenská pomoc. 

včera

včera

Miroslav Kalousek

Odpudivá propaganda. Kalousek odsoudil reakci europoslance Turka na atentát

Naprostá většina reakcí z Česka i ze světa především odsoudila sobotní atentát na amerického exprezidenta Donalda Trumpa a jakékoliv násilí v politice. Nový český europoslanec Filip Turek (Přísaha a Motoristé) šel dál, za což si vysloužil ostrou kritiku například ze strany exministra financí Miroslava Kalouska. 

včera

Barbora Krejčíková se setkala s princeznami Kate a Charlotte.

Kate předala trofej vítězi Wimbledonu. Mluvila i s českou šampionkou Krejčíkovou

Britská princezna Kate se v neděli dočkala ovací vestoje od publika při mužském finále tenisového Wimbledonu. Šlo o její teprve druhé veřejné vystoupení od konce března, kdy světu oznámila, že jí byla diagnostikována rakovina. S manželkou následníka trůnu se setkala i nová česká wimbledonská šampionka Barbora Krejčíková. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Atentát na Trumpa či Fica? Došly argumenty a přichází násilí. Expert pro EZ řekl, co bude dál

Svět se vzpamatovává z dalšího atentátu na důležitou politickou osobnost. Po slovenském premiérovi Robertu Ficovi schytal ránu ze střelné zbraně republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump. Je naživu a v pořádku. Podle bezpečnostního experta Tomáše Řepy z Univerzity obrany v Brně ale dva atentáty v rámci západních demokracií za poslední měsíce mohou znamenat „jedině to, že se společnost dále radikalizuje“.

včera

včera

včera

včera

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Děkuji Bohu, ale nezačnu se bát. Donald Trump opět promluvil

Bývalý americký prezident Donald Trump se v neděli podruhé od atentátu veřejně vyjádřil k tomu, co se stalo. Republikánský prezidentský kandidát poděkoval Bohu a dal najevo, že ani nyní se nezačne bát. Trump se už za pár dní chystá znovu veřejně vystoupit.

včera

včera

včera

včera

Kateřina Siniaková

Na Krejčíkovou ve Wimbledonu navázala Siniaková. S Townsendovou vyhrála turnaj ve čtyřhře

Sobota byla ve Wimbledonu ryze českým dnem. Poté, co ve finále ženského singlu uspěla po Janě Novotné, Petře Kvitové a Markétě Vondroušové jako čtvrtá Češka v historii v éře samostatného státu Barbora Krejčíková, připsal si český tenis ještě ten samý den úspěch i v ženské čtyřhře. Finále turnaje totiž ovládl česko-americký pár Kateřina Siniaková-Taylor Tonwsendová poté, co dvakrát 7:6 porazil kanadsko-novozélandské duo Gabriela Dabrowská-Erin Routliffeová.

včera

včera

včera

Co bude dál? Trumpův kult posílí, míní analytici. Kampaň se změní, ale nikdo neví jak

Spojené státy americké zažily atentát na exprezidenta Donalda Trumpa, který usiluje o návrat do Bílého domu. Co bude dál? Odpovědi na zásadní otázku se v analytických textech věnují přední světová média v čele s americkou CNN a britskou BBC

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy