Kyjev čelil útoku, byly hlášeny výbuchy. Drony sestřelila protiletecká obrana

Z historického centra Kyjeva, kde se nachází i vládní budovy, byly dnes ráno hlášeny výbuchy. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj později uvedl, že podle prozatímních informací Rusko vyslalo na metropoli 13 dronů Šáhed íránské výroby, ale ukrajinská protivzdušná obrana je všechny sestřelila. 

Ukrajinská média zároveň hlásí, že kvůli ruskému útoku jsou poškozeny dvě administrativní budovy v centru hlavního města a soukromý dům v Kyjevské oblasti. Ruské bezpilotní letouny dnes ale nepoškodily žádná energetická zařízení, uvedla společnost Ukrenerho.

"V důsledku ranního útoku na Kyjev a oblast byly poškozeny dvě administrativní budovy v metropoli a soukromý dům v obci Vyšneve," napsal na telegramu zástupce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Kyrylo Tymošenko. Starosta hlavního města Vitalij Kličko uvedl, že výbuchy byly slyšet v Ševčenkivské čtvrti a na místo zamířily záchranné složky.

Podle předběžných informací úřadů dvě administrativní budovy poškodily úlomky dronu, napsala agentura Unian. Podle mluvčí Státní služby pro mimořádné události (DSNS) nebyli při dnešním útoku na ukrajinskou metropoli zraněni žádní lidé.

Na jednom místě byl vidět bílý ocas dronu, na kterém byl nápis M529 Geraň-2 a ručně dopsaný vzkaz "Za Rjazaň", poznamenala agentura Reuters, podle níž jde o zjevný odkaz na nedávný útok na ruskou leteckou základnu, z něhož Moskva viní Ukrajince.

Šéf regionální policie Andrij Něbytov mezitím na sociální síti zveřejnil fotografie, na kterých jsou podle něj úlomky sestřelených íránských dronů nedaleko Kyjeva.

"Díky skvělé práci protivzdušné obrany nebyla zařízení energetické infrastruktury poškozena - všech 13 dronů bylo sestřeleno," uvedla společnost Ukrenerho, která zároveň poznamenala, že situace v ukrajinském energetickém systému zůstává složitá kvůli velkému množství předchozích škod. Nejobtížnější je podle ní situace na východě země kvůli každodennímu ostřelování.

Protiletecký poplach ráno platil v Kyjevské, Žytomyrské a Vinnycké oblasti a úřady vyzvaly obyvatele těchto regionů, aby až do konce výstrahy zůstali v krytech. Podle ukrajinské armády letěly drony od pobřeží Azovského moře. Portál RBK-Ukrajina napsal, že je bylo slyšet na pravém břehu Dněpru a správa Žytomyrské oblasti varovala před možnou druhou vlnou útoků.

Moskva se k dnešním zprávám o útoku drony íránské výroby nevyjádřila. Rusko ale od října zintenzivnilo útoky na ukrajinskou energetickou infrastrukturu. Miliony lidí se kvůli ruským vzdušným úderům ocitají bez dodávek elektrického proudu, vody i tepla.

V úterý účastníci pařížské konference na podporu Ukrajiny čelící ruské agresi přislíbili naléhavou pomoc v celkovém objemu přes miliardu eur (asi 24,3 miliardy korun).

Zelenskyj ve svém večerním projevu řekl, že "každým dnem získáváme novou sílu, abychom tuto zimu zvládli, a děkuji všem, kdo k tomu pomáhají". Jmenovitě zmínil Španělsko, Švýcarsko a Českou republiku.

Rusko ostřelovalo Cherson, výbuchy poškodily elektrické vedení v Berďansku

Ruské síly dnes dopoledne ostřelovaly z raketometů budovu oblastní správy v Chersonu na jihu Ukrajiny. Na sociální síti Telegram to uvedl Kyrylo Tymošenko z ukrajinské prezidentské kanceláře. Výbuchy v okupovaném Berďansku připravily o elektřinu více než 10.000 odběratelů, oznámil starosta, dosazený ruskými úřady. Podle něj je to práce ukrajinských "sabotérů".

"Okolo 11:00 (10:00 SEČ) ruští fašisté zaútočili raketomety na centrum Chersonu. Rakety zasáhly budovu Chersonské oblastní správy a poškodily dvě poschodí," sdělil Tymošenko a připojil fotografie poškozené budovy. Podle prvních zpráv si útok nevyžádal oběti na životech ani nezpůsobil nikomu zranění, dodal Tymošenko.

Cherson, jediné oblastní centrum, které se podařilo ruské armádě od únorového vpádu na Ukrajinu alespoň dočasně ovládnout, ukrajinská armáda znovu dobyla 11. listopadu. Od té doby ruské síly město pravidelně ostřelují z druhého břehu řeky Dněpr, což má za následek civilní oběti.

Více než 10.000 odběratelů v Berďansku v okupované části Záporožské oblasti na jihu Ukrajiny zůstalo bez elektřiny poté, co neznámí pachatelé vyhodili do povětří elektrické vedení, oznámila ruská média s odvoláním na Ruskem dosazeného starostu okupovaného přístavního města u Azovského moře. Starosta Oleksandr (rusky Alexandr) Saulenko, označovaný ukrajinskými médii za kolaboranta, přičetl výbuch ukrajinským diverzantům. Ti podle něj ještě v úterý večer vyhodili do povětří transformační stanici a také sloup elektrického vedení na pobřeží. Na opravě se pracuje, policie pátrá po pachatelích.

Ruský prezident Vladimir Putin se na konci září pokusil připojit okupované části čtyř ukrajinských oblastí - Doněcké, Luhanské, Chersonské a Záporožské - k Rusku, ale většina zemí světa tuto anexi neuznala. V Berďansku se mezitím odehrálo několik incidentů, přičítaných ukrajinské straně, například toto pondělí výbuch poškodil most, přes který vede silnice spojující Melitopol a Berďansk.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Ukrajina Kyjev

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie.

Euro 2024: Na úvod fotbalového ME domácí Němci deklasovali Skoty 5:1

Lepší začátek evropského šampionátu si domácí německá fotbalová reprezentace nemohla přát. V úvodním zápase turnaje si poradila s neškodnými Skoty, kterým nepomohla ani mohutná fanouškovská podpora v Mnichově. Do karet Němcům hrál i fakt, že od konce prvního poločasu hráli Skotové o deseti lidech. Po prvním poločase už prohrávali 0:3, přičemž ve druhém poločase inkasovali další dvě branky. Ostrované si udělali radost jedinou brankou, která byla navíc ještě vlastní, když se nešťastně trefil Rüdiger. Byla to však jediná kaňka na bezchybném německém výkonu.

před 5 hodinami

Paul Rusesabagina

Hrdina Hotelu Rwanda slaví sedmdesátiny. Poslední roky ale protrpěl

Rwandou před třiceti lety zmítalo násilí, které připravilo o život stovky tisíc lidí. Kulaté sedmdesáté narozeniny slaví v sobotu 15. června muž, který během genocidy zachránil 1 268 lidských životů. Paul Rusesabagina je bývalý hotelový manažer, jehož činy byly mezinárodně oceněny. V posledních letech se však v rodné zemi stal terčem vládnoucích struktur. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Peter Pellegrini je novým slovenským prezidentem.

Slovensko má nového prezidenta. Pellegrini složil slib a ujal se funkce

Slovensko má nového prezidenta. Peter Pellegrini v sobotu po poledni během slavnostní schůze parlamentu v budově Slovenské filharmonie v Bratislavě složil slib do rukou předsedy ústavního soudu a ujal se funkce, ve které nahradil končící prezidentku Zuzanu Čaputovou. Program inaugurace bude pokračovat v odpoledních hodinách. 

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Ursula von der Leyenová, předsedkyně Evropské komise

Bude von der Leyenová nadále v čele EK? Frakcím vadí jedna věc

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová si musí spočítat, koho v Evropském parlamentu požádá o podporu v jejím úsilí o obhajobu postu. Její domovská Evropská lidová strana ji jistě podpoří, socialisté ale mohou z této podpory ustoupit. Leyenové totiž nevadí spolupráce s pravicovou italskou premiérkou Giorgií Meloniovou, což je pro levicové S&D zcela logicky nemyslitelné. Variantou tak je podpora Zelených, programy EPP a této frakce ale nemohou být odlišnější. 

před 12 hodinami

Slovensko čeká velký den. Čaputová končí, nastupuje Pellegrini

Po více než dvou měsících od vyhlášení výsledků voleb přichází velký den pro Slovensko. Po pěti letech dnes skončí ve funkci hlavy státu Zuzana Čaputová, novým prezidentem se stane Peter Pellegrini. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy