Za dodávky zbraní Ukrajině dnes kritizoval západní země šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov při své návštěvě Jihoafrické republiky. V zemi podle agentury Reuters jednal s ministryní zahraničí Naledi Pandorovu. Ta po schůzce řekla, že společné cvičení jihoafrického námořnictva s Ruskem a Čínou naplánované na únor považuje za přirozený vývoj vzájemných vztahů.
K ruské invazi na Ukrajinu se jihoafrická vláda staví neutrálně, tamní opozice však dnešní schůzku označila za necitlivou.
Konflikt mezi Moskvou a Západem se podle Lavrova blíží skutečné válce a nemůže být nadále označován za hybridní boj. Dohodu o vývozu zemědělských produktů z ukrajinských přístavů šéf ruské diplomacie označil za "víceméně fungující". Problémům s vývozem vlastních plodin podle něj ale v současnosti čelí Rusko.
Ukrajinské velvyslanectví v JAR Lavrovovu návštěvu nekomentovalo. Ambasáda ale podle tamních činitelů JAR už dříve požádala, aby na jednání skupiny států G20 podpořila desetibodový mírový plán ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Plán mimo jiné vyzývá ke stažení ruských vojsk z ukrajinského území nebo ke zřízení speciálního válečného tribunálu, který by soudil zločiny, jichž se Rusové na Ukrajině dopouštějí. Zelenskyj plán skupině G20 představil na videokonferenci loni v listopadu.
Jihoafrická ministryně Pandorová již několikrát zmínila, že se její země nepostaví ani na jednu stranu konfliktu a kritizovala Západ, který podle ní selektivně odsuzuje Rusko a přechází mlčením jiné násilnosti, například izraelskou okupaci Palestiny. JAR má s Ruskem, tradičním spojencem Afrického národního kongresu (ANC), dlouhodobě blízké vztahy.
Vláda jihoafrického prezidenta Cyrila Ramaphosy by v konfliktu na Ukrajině ráda zastávala roli prostředníka. "Jako Jihoafrická republika důsledně prohlašujeme, že jsme vždy připravení podpořit mírové řešení konfliktů na (africkém) kontinentu a po celém světě," uvedla Pandorová v prohlášení před jednáním s Lavrovem.
Společné námořní cvičení Ruska, Číny a Jihoafrické republiky se uskuteční od 17. do 27. února, a bude se tak konat na první výročí invaze na Ukrajinu, kterou Rusko zahájilo loni 24. února. Podle ruské státní agentury TASS se cvičení zúčastní mimo jiné ruská válečná loď vyzbrojená nadzvukovými zbraněmi nové generace. Lavrov po jednání s Pandorovou rovněž uvedl, že ohledně společného cvičení "nechce žádné skandály".
Související
Lavrov se po roce setkal s Rubiem. Varoval USA před podporou Ukrajiny
Lavrov se po téměř roce sejde s Rubiem. Chce, aby mu vysvětlil Trumpovy výroky o míru
Aktuálně se děje
včera
Porážka antigorbačovovského puče před 35 lety otevřela cestu k rozšíření NATO
včera
Na veřejnost unikla nahrávka, na níž se Vance vysmívá kanadskému premiérovi
včera
Útočník zranil ve švédské škole mečem několik lidí. Policie ho postřelila
včera
Rusové tvrdě pociťují dopady války. Nikdo netuší, jestli bude mít kde natankovat
včera
Řeckem otřásá dotační skandál. Zemědělci čerpali evropské peníze na neexistující krávy a kozy
včera
Zrušení koncesionářských poplatků od příštího roku se zřejmě odkládá
včera
Revoluce v medicíně: Vědci úspěšně otestovali vakcínu proti rakovině
včera
Ukrajina připravovala tajný plán: Masivní útok na letiště
včera
Letadlová loď USS Abraham Lincoln se po devíti měsících u Íránu vrací na základnu
včera
Dluh USA je astronomický. Zdvojnásobil se za pouhých 10 let
včera
Hanba, křičeli lidé na Okamuru u Českého rozhlasu. Pískalo se i na Pavla a Schillerovou
včera
Noční můra pro NATO: Jak by odchod Francie změnil alianci?
včera
Počasí: Česko dnes zasáhnou velmi silné bouřky
včera
Panamský průplav kvůli extrémnímu suchu omezuje počet lodí, které mohou proplout
včera
Kyjev se stal terčem jednoho z nejmasivnějších úderů od začátku války
včera
Severní Korea zásadním způsobem rozšiřuje vojenskou podporu Rusku ve válce proti Ukrajině
včera
Rodí se nejsilnější El Niño v moderní historii. Svět čekají teploty, jaké ještě nezažil
včera
Počasí se na víkend uklidní, vyplývá z předpovědi
20. srpna 2026 21:57
Kontroly kvůli kratomu a dalším látkám. Ve většině případů došlo k porušení zákona
20. srpna 2026 21:00
Princezně Dianě bude věnována nová kniha. Napsal ji její bratr
Již 29 let uplyne na konci srpna od tragického úmrtí britské princezny Diany při dopravní nehodě ve francouzské Paříži. Navzdory tomu stále prahnou novináři po informacích o události, která otřásla celým světem. Bratr zesnulé Diany se nyní rozhodl prolomit mlčení.
Zdroj: Lucie Podzimková