Londýnští policisté se po zabití mladíka houfně vzdávají střelných zbraní

V reakci na obvinění jednoho z londýnských policistů z vraždy 24letého černocha Chrise Kaby se řada dalších policistů rozhodla odevzdat svá povolení k nošení zbraně. Informaci zveřejnil mluvčí londýnské Metropolitní policie (MPS). Informuje Sky News.

"Řada policistů se rozhodla odevzdat zbraně," uvedl mluvčí MPS a dodal, že v posledních 48 hodinách přibyli další policisté. Podle BBC již více než 100 londýnských policistů odevzdalo povolení nosit ve službě střelnou zbraň.

Ve Velké Británii není běžné, aby policisté nosili zbraň, a pouze malá část z nich má povolení k nošení zbraně po absolvování speciálního výcviku. Tito vyškolení policisté obvykle slouží k ochraně důležitých objektů, včetně parlamentu, diplomatických misí a letišť.

Aktuální forma protestu policie vznikla v reakci na obvinění jednoho policisty z minulého týdne. Tento policista byl obviněn za smrt 24letého muže, kterého loni v září postřelil do hlavy při výkonu služby v jihovýchodním Londýně. Muž následně zemřel o několik hodin později.

Chris Kaba byl zastřelen policií v září loňského roku Chris Kaba byl zastřelen policií v září loňského roku Foto: archiv rodiny Chrise Kaby

"Mnoho (policistů) se obává, jak toto obvinění ovlivní je, jejich kolegy a jejich rodiny. Obávají se, že to signalizuje změnu ve způsobu, jakým budou posuzována jejich rozhodnutí v těch nejnáročnějších situacích," poznamenal mluvčí MPS.

Obviněný policista, označovaný pro utajení jako NX121, byl po vznesení obvinění propuštěn na kauci.

Od roku 1990 zemřelo ve Velké Británii v policejní vazbě nebo v důsledku policejního zásahu přibližně 1 870 lidí, uvádí nevládní organizace INQUEST. V roce 2021 byl však za neúmyslné zabití stíhán pouze jeden policista.

Metropolitní policie (MPS) je největší policejní složka ve Spojeném království a čelí nedávným skandálům, včetně případu, kdy policista unesl, znásilnil a zavraždil mladou ženu. V současné době je přibližně 1 000 policistů MPS suspendováno nebo omezeno ve službě z důvodu vyšetřování jejich údajného pochybení nebo nekompetentnosti.

Související

Hokej, ilustrační fotografie.

Policie zatkla protihráče, jehož brusle fatálně zasáhla hokejistu Johnsona

Britská policie v úterý zatkla muže v případu říjnového tragického úmrtí hokejisty Adama Johnsona pro podezření ze zabití. Podezřelý zůstává ve vazbě, zjevně jde o obránce Matta Petgravea, který bruslí způsobil Johnsonovi fatální zranění v oblasti krku. Policie už dříve uvedla, že se nešťastnou událostí zabývá. Zdůraznila, že jde o standardní postup.

Více souvisejících

Velká Británie Policie Velká Británie Chris Kaba (zastřelen policií v září 2023)

Aktuálně se děje

před 20 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

WMO: Letošní počasí po sobě zanechalo stopu zkázy a zoufalství. Příští rok bude ještě horší

Letošní rok bude pravděpodobně tím nejteplejším v dějinách měření. Na okraj klimatického summitu COP28 to dnes uvedla Světová meteorologická organizace (WMO) ve své nejnovější zprávě o stavu globálního klimatu. Z ní vyplývá, že lidstvo čekají častější záplavy, požáry, vlny veder a tání ledovců, a příští rok by navíc mohl ten letošní, rekordně teplý, překonat.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj míní, že osvobodit Krym bude oproti Donbasu jednodušší

Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského bude jednodušší se opětovně zmocnit poloostrova Krym, nikoliv Donbasu. Řekl to na středečním setkání s vysokoškoláky. Zelenskyj se domnívá, že oblast Donbasu je silně militarizovaná a v části populace panují proruské nálady a postoje. 

Aktualizováno včera

Energetický regulační úřad

Rozhodnuto. ERÚ výrazně zdraží lidem regulovanou složku cen energií

V Česku výrazně vzroste výše regulované složky ceny energií, oznámil ve čtvrtek Energetický regulační úřad (ERÚ). U elektřiny půjde o nárůst o 65,7 procenta, u plynu pak o 38,8 procenta. Podle úřadu se však konečné ceny elektřiny příliš nezmění kvůli souběžnému poklesu tržních cen. V případě plynu mají ceny dokonce klesnout.

včera

včera

včera

včera

Sultan Al Jaber, prezident summitu COP28

"Historický okamžik." Státy na COP28 vytvořily fond ztrát a škod, posílají do něj stamiliony dolarů. USA a Světová banka čelí kritice

Účastníci klimatické konference COP 28 se dohodli na vytvoření fondu ztrát a škod, aby pomohli chudším zemím vypořádat se s dopady zhroucení klimatu. Podle dohody bude do fondu do roku 2030 přibývat nejméně 100 miliard dolarů ročně, rozvojové země ale uvádějí, že skutečné potřeby se již blíží 400 miliardám dolarů ročně. 

včera

včera

včera

včera

Karel Schwarzenberg: Přátelé přichystali rozloučení pro veřejnost v Lucerně

Česko se rozloučí se zesnulým exministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem během druhého prosincového víkendu. Kromě posledního rozloučení v katedrále svatého Víta se chystá i akce pro veřejnost v prostorách paláce Lucerna. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy