V části centra Los Angeles aktuálně platí noční zákaz vycházení, který začal platit v úterý večer. Policie uvedla, že přistoupila k hromadnému zatýkání demonstrantů, kteří porušili zákaz shromažďování. Podobné protesty se konají i v dalších městech po celých Spojených státech, přičemž Texas oznámil nasazení Národní gardy.
Městská rada v Los Angeles zavedla noční zákaz vycházení v některých částech centra, kde se koncentrují protesty. Opatření platí od 20:00 do 6:00 místního času. Starostka Karen Bass uvedla, že zákaz může zůstat v platnosti několik dní. Dotčená oblast má rozlohu zhruba 2,5 km² a podle úřadů se týká méně než 100 000 obyvatel z celkových 4 milionů.
Losangeleská policie oznámila, že během úterního večera zahájila „hromadné zatýkání“ osob, které se odmítly rozejít z nezákonného shromáždění. Jen během posledních čtyř dnů bylo zadrženo nejméně 378 osob.
V Los Angeles je patrná výrazná přítomnost bezpečnostních složek, zatímco policie pokračuje v hromadném zatýkání demonstrantů, kteří porušují zákaz vycházení. Na ulicích však podle BBC zatím nejsou k vidění žádní příslušníci Národní gardy ani jednotky americké námořní pěchoty, jejichž nasazení zůstává kontroverzní otázkou.
Přestože se diskutuje o možnosti federálního zásahu, vojáci se demonstrací zatím neúčastní a nepodílejí se na zatýkání ani na kontrole situace ve městě. Losangeleská policie (LAPD) na síti X potvrdila, že v úterý večer došlo k hromadným zatýkáním na ulici 1st Street mezi Spring a Alameda, kde se stále shromažďují skupiny protestujících. „Probíhají hromadná zatýkání. Platí zákaz vycházení,“ uvedla LAPD.
Guvernér Texasu Greg Abbott v úterý oznámil, že Národní garda bude rozmístěna na různých místech státu před plánovanými protesty, včetně sobotní demonstrace „No Kings“ v San Antoniu. Guvernér prohlásil, že cílem je „zajistit mír a pořádek“ a dodal, že protesty jsou legální, ale poškozování majetku nebo násilí povedou k zatčení.
Demonstrace namířené proti Úřadu pro imigraci a cla (ICE) a imigrační politice Trumpovy administrativy se šíří i do dalších velkých měst včetně New Yorku, Chicaga, Seattlu, Denveru, San Francisca a Atlanty. ICE údajně urychluje razie, aby splnil kvóty stanovené Bílým domem.
Prezident Donald Trump a kalifornský guvernér Gavin Newsom se v úterý střetli ohledně imigračních razií a nasazení Národní gardy. Newsom obvinil Trumpa, že ohrožuje demokracii a bezpečnost obyvatel masovými deportacemi. Trump tvrdil, že Newsomovi volal v pondělí, což guvernér popřel – podle něj spolu naposledy mluvili v pátek.
„Nasazení vycvičených vojáků na americké ulice je bezprecedentní a ohrožuje samotné jádro naší demokracie,“ prohlásil Newsom. Guvernér se obrátil na soud s žádostí o zablokování federálního zásahu, ale soudce jeho žádost o nouzové opatření odmítl. Řádné soudní slyšení k žalobě je naplánováno na čtvrtek.
Trump mezitím vystoupil před členy armády na vojenské základně v Severní Karolíně, kde označil protesty za „plnohodnotný útok na mír a veřejný pořádek“. Veřejně podpořil tvrdý postup proti demonstracím a naznačil, že v případě nutnosti neváhá použít federální síly.
Protesty vypukly minulý pátek po raziích ICE, během nichž byli zadrženi desítky lidí, včetně těch na pracovištích. Starostka LA Karen Bass v úterý ráno uvedla, že nemá zprávy o dalších raziích, avšak místní úřady upozorňují, že jsou ze strany ICE ponechávány bez informací. „Nevíme, kdy a kde budou další razie,“ řekla Bass v pondělí.
Situace v USA se nadále vyvíjí nepříznivým směrem. Úřady ve více státech zvyšují bezpečnostní opatření v souvislosti s narůstajícím napětím kolem imigrační politiky a zásahů federálních agentur.
Související
Nebezpečný precedent. OSN reaguje na americkou námořní blokádu
Neshody mezi Íránem a USA. Problém je v obohacování uranu
USA (Spojené státy americké) , Demonstrace v USA
Aktuálně se děje
před 20 minutami
Nebezpečný precedent. OSN reaguje na americkou námořní blokádu
před 1 hodinou
Babiš usměrnil Turka. Motorista chtěl mluvit do účasti prezidenta na summitu NATO
před 1 hodinou
Neshody mezi Íránem a USA. Problém je v obohacování uranu
před 2 hodinami
Pokus o vraždu v plzeňské věznici. Případ řeší kriminálka
před 3 hodinami
Vance mluví o pokroku v jednáních s Íránem, obvinil ho ale z ekonomického terorismu
před 3 hodinami
Babiš nechápe, proč by prezident měl být členem delegace na summitu NATO
včera
Dva ze čtyř už někdy vyhráli. StarDance představuje tanečníky pro letošní řadu
včera
Karel III. bude na návštěvě USA pod tlakem. Epsteinovy oběti chtějí konfrontaci
včera
Počasí se má v týdnu ještě vylepšovat, slibuje aktuální předpověď
včera
Babiš napsal dopis do Bruselu. Vláda schválila novely zákonů o dokladech
včera
Slovenské cíle se nemění. Fico reagoval na Orbánovu volební porážku
včera
Zemřel legendární kapelník Václav Hybš
včera
Nad Česko doputoval prach ze Sahary. Může i ovlivnit počasí
včera
Kam se poděl Szijjártó? Od voleb se na veřejnosti neobjevil, jeho letadlo odletělo do Afriky
včera
Magyar: Szijjártó běžel po volbách na ministerstvo skartovat dokumenty. Omezíme výkon funkce premiéra
včera
Na uvolnění Hormuzského průlivu se bude podílet i Británie, prohlásil Trump. Podle Londýna je to úplně jinak
včera
Babišova vláda schválila zákon, který má pomoci s regulací cen pohonných hmot
včera
Rusové, jděte domů, hřmělo o víkendu Budapeští. Největším vítězem voleb je Ukrajina, míní experti
včera
Je hrozný a slabý, zaútočil Trump na papeže Lva. Ten promptně zareagoval
včera
VIDEO: Novináři se zeptali Trumpa na hodnocení voleb v Maďarsku. Urazil se a odešel
Americký prezident Donald Trump, který Viktora Orbána v předvolební kampani hlasitě podporoval, reagoval na zprávu o jeho porážce velmi neobvyklým způsobem. Zatímco z celého světa přicházely gratulace vítěznému Péteru Magyarovi, v Bílém domě zavládlo nezvyklé ticho. Když se nakonec novináři pokusili získat Trumpovo vyjádření přímo, dočkali se překvapivé scény, která nyní zaplavuje sociální sítě.
Zdroj: Libor Novák