Západní dodávky zbraní Ukrajině v zásadě nic nezmění a nenaruší proces dosažení cílů ruské "zvláštní vojenské operace," řekl dnes novinářům mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov. Ukrajina, která od loňského února čelí ruské vojenské invazi, i s pomocí západních zbraní zaznamenala řadu vojenských úspěchů v boji proti agresorovi. Minulý týden nové zbraně pro Kyjev avizoval například Washington, Berlín nebo Paříž.
Peskov dnes reagoval na žádost novinářů o komentář ohledně francouzského příslibu dodání obrněných průzkumných vozidel AMX-10 RC. "Kolektivní Evropa, Severoatlantická aliance a Spojené státy už na Ukrajinu napumpovaly v dodávkách zbraní desítky miliard dolarů," prohlásil Peskov. "Tyto dodávky mohou zvýšit bolest ukrajinského národa a prodloužit jeho utrpení. V zásadě však nemohou nic vyřešit," dodal mluvčí prezidenta Vladimira Putina, který loni v únoru vyslal na Ukrajinu vojska a rozpoutal tím největší pozemní konflikt od druhé světové války.
Washington v pátek oznámil další vojenskou pomoc ve výši 3,75 miliardy dolarů (přibližně 84 miliard korun) Ukrajině a jejím sousedům na východním křídle NATO. Do Kyjeva zamíří zbraně a munice v hodnotě 2,85 miliardy dolarů, což je dosud největší balík americké vojenské podpory napadené zemi. Obsahovat bude mimo jiné vůbec poprvé i bojová vozidla pěchoty Bradley. Podle amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena tak celková vojenská pomoc Kyjevu od počátku současné administrativy prezidenta Joea Bidena dosáhne přibližně 24,9 miliard dolarů (zhruba 560 miliard korun).
Nové zbraně pro Ukrajinu minulý týden oznámilo rovněž Německo: Berlín poskytne Kyjevu čtyři desítky německých bojových vozů pěchoty Marder a přislíbil mu rovněž jednu baterii systému protivzdušné obrany Patriot. V prosinci systém Patriot slíbili Ukrajincům také Američané. Ukrajinský prezident opakovaně žádal západní spojence o podporu v podobě pokročilejších zbraňových systémů a techniky.
Předseda finského parlamentního výboru pro obranu Antti Häkkänen mezitím podle serveru Euractiv uvedl, že po rozhodnutí Francie, Německa a USA ohledně dodávek obrněných bojových vozidel se čím dál více diskutuje ve Finsku o poskytnutí tanků Ukrajině. Häkkänen v rozhovoru pro MTV3 News řekl, že pokud bude v Evropě existovat širší shoda na dodání bojových vozidel Ukrajině, Finsko by je mělo poskytnout rovněž. Finové by mohli přispět tanky Leopard 2 německé výroby, kterých mají asi 200, píše Euractiv. O víkendu finské ministerstvo obrany uvedlo, že země dodá Ukrajině už dvanáctý balík obranného materiálu.
Naopak Itálie do února neučiní rozhodnutí ohledně dodávky dalších zbraní na Ukrajinu, a to kvůli politickému napětí, nákladům a nedostatku vojenského vybavení, napsala dnes agentura Reuters s odvoláním na list La Repubblica. Premiérka Giorgia Meloniová podle něj patří ke stoupencům Kyjeva, narazila však údajně na odpor svých pravicových spojenců v podobě Mattea Salviniho a Silvia Berlusconiho, kteří mají dobré vztahy s Moskvou. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj před časem po telefonátu s Meloniovou uvedl, že Řím zvažuje poskytnutí protivzdušné obrany Kyjevu.
Související
Putin a Zelenskyj se dohodli na dočasném příměří v období Velikonoc
Ovládli jsme Luhanskou oblast, opakuje stále dokola Rusko. Podle expertů i Kyjeva je to aprílový žert
válka na Ukrajině , Dmitrij Peskov , Armáda Ukrajina , Ukrajina
Aktuálně se děje
včera
Ceny Anděl 2025 předány. Uspěli Michal Prokop, James Cole i Gufrau a Victor Kal
včera
Bílý dům oficiálně odhalil plány Trumpova největšího oblouku na světě
včera
Trump plánuje udělit milost každému, kdo se přiblížil k Oválné pracovně na 200 stop
včera
CNN: Američané odcházejí z USA do zemí jako je Česko. Hledají bezpečí, nižší náklady a pomalejší tempo
včera
Tesla slaví. První evropská země schválila autonomní řízení FSD
včera
Jednání o ukončení války v Íránu narazilo na nečekaný problém: Teherán neví, kam dal miny
včera
Hrozí rozpad NATO? Experti vysvětlují, co se v alianci děje
včera
V pákistánském Islámábádu začaly mírové rozhovory mezi Íránem a USA
včera
Experti: Bomba u srbského plynovodu byla snahou ruských tajných služeb ovlivnit volby v Maďarsku
včera
Hnutí MAGA pochybuje o Trumpově duševním zdraví. Ztroskotanci, hlupáci, vzteká se prezident
včera
Co potřebujete vědět o volbách v Maďarsku: Výsledky se mohou sčítat týden, průzkumy věstí pád Orbána
včera
Kamala Harris zvažuje kandidaturu na prezidenta v roce 2028
včera
Maďarsko na prahu historického přelomu. Do voleb zbývá jediný den
včera
Historický milník: Mise Artemis II úspěšně dokončena, astronauti se v pořádku vrátili na Zemi
včera
Počasí bude o víkendu stabilní. Oproti pátku se změní k lepšímu
10. dubna 2026 21:58
Návrat Chlopčíka a jedna novicka. StarDance odhalila složení poroty
10. dubna 2026 21:05
Praha prozradila, jak Dvorecký most změní hromadnou dopravu
10. dubna 2026 20:22
Důchody ovlivní i další svátky. V květnu budou dva výplatní termíny jiné
10. dubna 2026 19:37
Češi se podíleli na mezinárodní operaci proti útočníkům s vazbami na Rusko
10. dubna 2026 18:59
Trumpův vzkaz Íránu přinutil slavného herce k reakci. Bílý dům se ozval
Dlouhotrvající slovní válka mezi současným americkým prezidentem Donaldem Trumpem a slavným hercem Georgem Clooneym se opět rozhořela. Clooney zkritizoval politika za jeho výhrůžky Íránu v uplynulých dnech. Bílý dům následně prudce reagoval.
Zdroj: Lucie Podzimková