Morawiecki: Polsko přestalo Ukrajině posílat zbraně

Polsko ve středu oznámilo, že přestane poskytovat zbraně Ukrajině. Stalo se tak v době rostoucího sporu mezi oběma zeměmi ohledně dočasného zákazu dovozu ukrajinského obilí. Informaci zveřejnila CNN. 

„Zbraně na Ukrajinu již nepřevážíme, protože nyní vyzbrojujeme Polsko,“ uvedl na sociálních sítích polský premiér Mateusz Morawiecki.

Polsko bylo od začátku ruské invaze do sousední země dlouho jedním z nejvěrnějších podporovatelů Ukrajiny spolu s několika bývalými národy východního bloku, které se obávají, že by mohly být další, pokud bude expanzivní válka ruského prezidenta Vladimira Putina úspěšná.

V současné době ale probíhá spor mezi Kyjevem a Varšavou, který se vyostřuje.

Zákaz dovozu ukrajinského obilí byl původně zaveden na začátku tohoto roku několika zeměmi Evropské unie s cílem chránit živobytí místních farmářů, kteří se obávají, že by mohli být ohroženi nízkými cenami ukrajinského obilí.

Minulý týden Evropská unie oznámila plány na pozastavení tohoto zákazu. Avšak tři země - Polsko, Maďarsko a Slovensko uvedly, že hodlají těmto změnám odporovat a ponechat omezení v platnosti.

To vyvolalo protesty Ukrajiny, která tento týden kvůli této záležitosti podala žaloby na všechny tři země.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se také vyslovil proti zákazu ve středu při projevu na Valném shromáždění OSN, když řekl, že „je alarmující vidět, jak někteří v Evropě, někteří naši přátelé v Evropě, hrají solidaritu v politickém divadle a dělají z toho thriller o obilí."

Dodal, že zúčastněné národy „mohou vypadat, že hrají svou vlastní roli, ale ve skutečnosti pomáhají připravit scénu moskevskému herci“.

Zelenského komentáře vyvolaly okamžité odsouzení ze strany Polska, přičemž ministerstvo zahraničí si předvolalo ukrajinského velvyslance ve Varšavě, aby vyjádřilo svůj „silný protest“.

Polský ministr zahraničí Pawel Jablonski řekl ukrajinskému velvyslanci, že Zelenského tvrzení je „nepravdivé“, zvláště když Polsko „podporuje Ukrajinu od prvních dnů války“.

Dodal také, že „vyvíjet nátlak na Polsko na multilaterálních fórech nebo zasílání stížností mezinárodním tribunálům nejsou vhodnými metodami řešení sporů mezi našimi zeměmi,“ uvádí se v prohlášení ministerstva.

V televizním rozhovoru premiér Morawiecki řekl, že nebude riskovat destabilizaci polského trhu přijetím ukrajinského dovozu obilí, ale nezabrání průchodu ukrajinského obilí Polskem, uvedla polská národní tisková agentura PAP.

„Samozřejmě zachováme tranzit ukrajinského zboží. Polsko v důsledku toho nenese žádné náklady. Naopak by se dalo říci, že na tom vyděláme,“ řekl podle PAP Morawiecki.

Morawiecki také obvinil ukrajinské oligarchy, že „tlačili své obilí na polský trh“ bez obav o místní farmáře, a řekl, že Polsko se nyní zaměří na dodávky „nejmodernějších zbraní“ pro své vlastní účely, uvedla také PAP.

"Pokud se chcete bránit, musíte mít něco, čím se bránit," řekl Morawiecki.

Varšava zaujala vedoucí postavení mezi spojenci NATO v zásobování Kyjeva těžkými zbraněmi. Polsko se na jaře stalo první zemí NATO, která vyslala na Ukrajinu stíhačky, a to měsíce před Spojenými státy, které teprve minulý měsíc souhlasily se schválením přesunu stíhaček F-16, než dokončí výcvik ukrajinských sil.

Polsko také již dříve poslalo na Ukrajinu více než 200 tanků sovětského typu. Většina západní vojenské techniky a dalších zásob se na Ukrajinu dostává přes Polsko a země podle OSN hostí 1,6 milionu ukrajinských uprchlíků.

Podle kielského institutu, který sleduje, kolik národy darovaly Ukrajině, Polsko přislíbilo 4,27 miliardy eur (asi 4,54 miliardy dolarů), což je kombinace vojenské, finanční a humanitární pomoci.

Související

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Rusové přišli ve válce na Ukrajině o dalšího generála

Ruská armáda potvrdila smrt dalšího vysoce postaveného velitele ve válce na Ukrajině, kterou Rusko vede proti sousední zemi již od konce loňského února. Moskva nezveřejnila žádné bližší podrobnosti k tomu, jak dotyčný přišel o život. 

Více souvisejících

válka na Ukrajině Mateusz Morawiecki Polsko

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Rusové přišli ve válce na Ukrajině o dalšího generála

Ruská armáda potvrdila smrt dalšího vysoce postaveného velitele ve válce na Ukrajině, kterou Rusko vede proti sousední zemi již od konce loňského února. Moskva nezveřejnila žádné bližší podrobnosti k tomu, jak dotyčný přišel o život. 

Aktualizováno včera

Německá policie, ilustrační fotografie.

Němci prodlužují hraniční kontroly. Týká se to i Česka

Německo prodlouží kontroly na hranicích s Českou republikou, Polskem a Švýcarskem kvůli migraci a boji s pašeráky až do 15. prosince, oznámilo německé ministerstvo vnitra. Berlín bude o prodloužení opatření informovat Evropskou komisi. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Nákupy potravin, ilustrační fotografie

Obchody od ledna zdraží, i přesto, že DPH na potraviny klesne

Ceny potravin v České republice od ledna porostou, přestože bude snížena sazba daně z přidané hodnoty. Dnes to na tiskové konferenci uvedli ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) a prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu (SOCR) Tomáš Prouza.

včera

včera

Peníze na důchody, ilustrační fotografie.

O důchod je možné žádat online, potřeba je pouze identita občana

Od prosince 2023 mohou klienti podat žádost o starobní, invalidní či pozůstalostní důchod obilné prostřednictvím internetové služby ePortálu ČSSZ a s využitím elektronické identifikace. Součástí služby je informativní odhad výše starobního důchodu podle zvoleného data pro odchod do důchodu a také možnost doložit chybějící dokumenty. Po vyplnění a odeslání žádosti klienti obratem obdrží potvrzení o přijetí žádosti. 

včera

včera

včera

Recep Tayyip Erdogan

Erdogan chce, aby "řezník z Gazy" Netanjahu stanul před soudem

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu musí stanout před soudem jako válečný zločinec, řekl turecký prezident Recep Tayyip Erdogan během úvodní řeči na pondělním jednání Organizace islámské spolupráce v Istanbulu v souvislosti s děním v Pásmu Gazy. 

včera

včera

včera

Nejvyšší kontrolní úřad

NKÚ: Miliardy dostaly za covidu od státu i firmy, kterým rostl zisk a počet zaměstnanců

Podporu z programu Antivirus, jehož hlavním účelem bylo zmírnit negativní dopady pandemie covidu-19 na zaměstnanost v ČR, dostávaly i firmy, kterým v době šíření nemoci rostl čistý obrat, zisk a zvyšoval se jim počet zaměstnanců. Pomoc státu čerpaly také firmy, které v té době rozdělovaly podíly na zisku. V jednom ze tří režimů programu Antivirus stát navíc nesl téměř 100 % nákladů na udržení pracovních míst, což bylo proti zásadě uplatňované v ostatních zemích EU, kde tyto náklady stát sdílel se zaměstnavateli a zaměstnanci. Pokud by se dodrželo pravidlo částečné kompenzace, stát by ušetřil až 4,4 miliardy Kč.

včera

Válka na Ukrajině je v nové fázi. Ukrajinci v noci sestřelili drony i řízenou střelu

Ukrajinská protivzdušná obrana v noci na pondělí zlikvidovala 18 dronů íránské výroby a jednu řízenou střelu. Podle Kyjeva se válka se začátkem zimy ocitla v nové fázi. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy