Polsko ve středu oznámilo, že přestane poskytovat zbraně Ukrajině. Stalo se tak v době rostoucího sporu mezi oběma zeměmi ohledně dočasného zákazu dovozu ukrajinského obilí. Informaci zveřejnila CNN.
„Zbraně na Ukrajinu již nepřevážíme, protože nyní vyzbrojujeme Polsko,“ uvedl na sociálních sítích polský premiér Mateusz Morawiecki.
Polsko bylo od začátku ruské invaze do sousední země dlouho jedním z nejvěrnějších podporovatelů Ukrajiny spolu s několika bývalými národy východního bloku, které se obávají, že by mohly být další, pokud bude expanzivní válka ruského prezidenta Vladimira Putina úspěšná.
V současné době ale probíhá spor mezi Kyjevem a Varšavou, který se vyostřuje.
Zákaz dovozu ukrajinského obilí byl původně zaveden na začátku tohoto roku několika zeměmi Evropské unie s cílem chránit živobytí místních farmářů, kteří se obávají, že by mohli být ohroženi nízkými cenami ukrajinského obilí.
Minulý týden Evropská unie oznámila plány na pozastavení tohoto zákazu. Avšak tři země - Polsko, Maďarsko a Slovensko uvedly, že hodlají těmto změnám odporovat a ponechat omezení v platnosti.
To vyvolalo protesty Ukrajiny, která tento týden kvůli této záležitosti podala žaloby na všechny tři země.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se také vyslovil proti zákazu ve středu při projevu na Valném shromáždění OSN, když řekl, že „je alarmující vidět, jak někteří v Evropě, někteří naši přátelé v Evropě, hrají solidaritu v politickém divadle a dělají z toho thriller o obilí."
Dodal, že zúčastněné národy „mohou vypadat, že hrají svou vlastní roli, ale ve skutečnosti pomáhají připravit scénu moskevskému herci“.
Zelenského komentáře vyvolaly okamžité odsouzení ze strany Polska, přičemž ministerstvo zahraničí si předvolalo ukrajinského velvyslance ve Varšavě, aby vyjádřilo svůj „silný protest“.
Polský ministr zahraničí Pawel Jablonski řekl ukrajinskému velvyslanci, že Zelenského tvrzení je „nepravdivé“, zvláště když Polsko „podporuje Ukrajinu od prvních dnů války“.
Dodal také, že „vyvíjet nátlak na Polsko na multilaterálních fórech nebo zasílání stížností mezinárodním tribunálům nejsou vhodnými metodami řešení sporů mezi našimi zeměmi,“ uvádí se v prohlášení ministerstva.
V televizním rozhovoru premiér Morawiecki řekl, že nebude riskovat destabilizaci polského trhu přijetím ukrajinského dovozu obilí, ale nezabrání průchodu ukrajinského obilí Polskem, uvedla polská národní tisková agentura PAP.
„Samozřejmě zachováme tranzit ukrajinského zboží. Polsko v důsledku toho nenese žádné náklady. Naopak by se dalo říci, že na tom vyděláme,“ řekl podle PAP Morawiecki.
Morawiecki také obvinil ukrajinské oligarchy, že „tlačili své obilí na polský trh“ bez obav o místní farmáře, a řekl, že Polsko se nyní zaměří na dodávky „nejmodernějších zbraní“ pro své vlastní účely, uvedla také PAP.
"Pokud se chcete bránit, musíte mít něco, čím se bránit," řekl Morawiecki.
Varšava zaujala vedoucí postavení mezi spojenci NATO v zásobování Kyjeva těžkými zbraněmi. Polsko se na jaře stalo první zemí NATO, která vyslala na Ukrajinu stíhačky, a to měsíce před Spojenými státy, které teprve minulý měsíc souhlasily se schválením přesunu stíhaček F-16, než dokončí výcvik ukrajinských sil.
Polsko také již dříve poslalo na Ukrajinu více než 200 tanků sovětského typu. Většina západní vojenské techniky a dalších zásob se na Ukrajinu dostává přes Polsko a země podle OSN hostí 1,6 milionu ukrajinských uprchlíků.
Podle kielského institutu, který sleduje, kolik národy darovaly Ukrajině, Polsko přislíbilo 4,27 miliardy eur (asi 4,54 miliardy dolarů), což je kombinace vojenské, finanční a humanitární pomoci.
Související
Rutte: Putin je ochoten obětovat obrovské množství lidí. Na Ukrajině se zranilo nebo zemřelo milion Rusů
Víkendová jednání na Floridě jsou nadějná, tvrdí ruští vyjednavači. Kreml ale stupňuje požadavky
válka na Ukrajině , Mateusz Morawiecki , Polsko
Aktuálně se děje
před 47 minutami
Rutte: Putin je ochoten obětovat obrovské množství lidí. Na Ukrajině se zranilo nebo zemřelo milion Rusů
před 2 hodinami
Turecko se chce vrátit k projektu F-35. Zvažuje, že se zbaví ruských zbraní
před 3 hodinami
"Jeden z největších pokusů o utajování v historii." Z Epsteinových dokumentů zmizela fotografie s Trumpem
před 4 hodinami
Americké jednotky u břehů Venezuely zadržely třetí tanker. Brazílie mluví o opakování války o Falklandy
před 5 hodinami
Kreml popřel trojstranná jednání s USA a Ukrajinou. Macron přivítal ochotu Putina s ním mluvit
před 7 hodinami
Česko si připomíná druhé výročí tragické střelby na Filozofické fakultě
před 8 hodinami
Na USA není spoleh, obává se Francie. Chystá se na vůdčí roli v obraně Evropy před Ruskem
před 9 hodinami
Víkendová jednání na Floridě jsou nadějná, tvrdí ruští vyjednavači. Kreml ale stupňuje požadavky
před 10 hodinami
Rusko: Evropské změny v mírovém plánu naději na konec války nezvýšily. Možnost nalezení řešení zkomplikovaly
před 11 hodinami
Na záchranu v první linii čekal měsíc. Pak zraněného vojáka zachránil robot
před 12 hodinami
Amerika stupňuje tlak na Madura. Zabavila další tanker
před 14 hodinami
Americké ponorky jsou v Pacifiku v menšině. Jižní Korea má plán, jak to změnit
před 15 hodinami
Počasí: Budou Vánoce bílé? Ve středu může nasněžit
včera
USA navrhly setkání Spojených států, Ukrajiny a Ruska. Mír nemůže nastat za každou cenu, reagoval Zelenskyj
včera
Spousta začerněných stránek a pozoruhodně málo Trumpa? Zamlžování pravdy, říká jedna z Epsteinových obětí
včera
Poprask na internetu: Voliči SPD mluví o zradě, požadují odvolání Zůny. Okamura problém hasí
včera
Trump sliboval zlatou éru americké ekonomiky. Kde je, ptají se Američané po roce?
včera
Dokáže síla převážit nad totálním vyčerpáním? Ukrajina se chystá na dosud nejtemnější zimu
včera
Američtí a ruští představitelé se setkají na Floridě k dalšímu kolu rozhovorů o Ukrajině
včera
Z Británie přichází další varování: Rusko je expanzivní mocnost, chce podmanit Ukrajinu a destabilizovat NATO
Britská vláda pod vedením premiéra Keira Starmera přistoupila k výraznému snížení finanční podpory pro západní Balkán, což vyvolalo vlnu kritiky od bezpečnostních expertů i opozičních politiků. Financování určené k boji proti ruským dezinformacím, kybernetickým útokům a na podporu demokratických institucí v regionu klesne o plných 40 procent. V absolutních číslech jde o propad ze 40 milionů liber v loňském roce na 24 milionů liber pro období 2025–2026.
Zdroj: Libor Novák