Rusko tvrdí, že Ukrajina skladuje zbraně dodané ze Západu včetně raketometů HIMARS v areálech atomových elektráren. Obvinění vznesl podle ruské agentury RIA Novosti šéf ruské rozvědky SVR Sergej Naryškin. Několik vagonů zbraní podle něj skončilo konkrétně v Rivnenské jaderné elektrárně v severozápadní části země. Tvrzení nelze ověřit z nezávislých zdrojů. Šéf SVR pro něj důkazy nepřinesl.
"Přicházejí důvěryhodná data o tom, že ukrajinské ozbrojené síly skladují munici a zbraně dodané ze Západu v areálech atomových elektráren," citovala agentura Naryškinovo vyjádření. "Týká se to nejdražších a pro ukrajinské síly nejvíce nedostatkových raket a komplexů HIMARS, zahraničních systémů protivzdušné obrany a také dělostřelecké munice velké ráže," doplnil také Naryškin.
Důvodem pro údajné uskladnění zbraní v jaderných elektrárnách je podle Naryškina přesvědčení Kyjeva, že Rusko na atomová zařízení v obavách z jaderné katastrofy nezaútočí.
Kyjev se k tvrzení šéfa SVR zatím nevyjádřil. V minulosti ale obvinil ruské síly, že uskladnily armádní techniku v ukrajinské Záporožské jaderné elektrárně a ostřelovaly její areál. V médiích se v této souvislosti šířil videozáznam, na němž byly vidět nákladní vozy ve strojovně elektrárny. Na jednom z nich bylo písmeno Z, kterým ruské síly označují některá svá vozidla nasazená na Ukrajině. Pravost videa ověřila americká stanice CNN.
Související
Ukrajinská armáda zničila při útoku na most desítky vojenských vozidel. Chce odstřihnout Rusko od Krymu
Evropští lídři chtějí na summitu G7 přesvědčit Trumpa k obnovení mírových rozhovorů mezi Ukrajinou a Ruskem
válka na Ukrajině , Rusko , HIMARS (raketový systém)
Aktuálně se děje
před 54 minutami
Tolik peněz, že je nemá šanci do konce života utratit. Elon Musk se stal prvním bilionářem na světě
před 2 hodinami
Chaos v mírových jednáních nebere konce. Írán popřel podpis dohody, Trump označil její podmínky za hoax
před 3 hodinami
Facebook a Instagram po celém světě kolabují. Postihl je rozsáhlý globální výpadek
před 3 hodinami
Bohaté státy Evropské unie se bouří. Chtějí razantní škrty
před 4 hodinami
Islámábádská dohoda je na spadnutí? Írán popřel, že by ji měl o víkendu podepsat
před 5 hodinami
Zahajovací zápas fotbalového MS zvládlo domácí Mexiko. JAR dohrávala o devíti lidech
před 6 hodinami
CNN: Dohoda USA s Íránem má jen prodloužit příměří a znovu otevřít Hormuzský průliv
před 6 hodinami
Ministryně pro místní rozvoj Mrázová byla napadena
před 7 hodinami
Musk se stane prvním dolarovým trilionářem na světě. SpaceX míří na burzu
před 8 hodinami
Kallasová se ostře ohradila proti zrušení svého úřadu. Tisícům zaměstnanců EU poslala rázný mail
před 9 hodinami
Zemřela princezna Bha. Budoucí thajská královna strávila poslední roky života v kómatu
před 10 hodinami
Ukrajinská armáda zničila při útoku na most desítky vojenských vozidel. Chce odstřihnout Rusko od Krymu
před 11 hodinami
Ukončili jsme válku s Íránem, prohlásil Trump. K žádné dohodě zatím nedošlo, reaguje Teherán
před 12 hodinami
Počasí bude i o víkendu deštivé. Dorazí i vítr
před 13 hodinami
Česko - Jižní Korea 1:2. Kapitán Krejčí skóroval, Korejci předvedli obrat
včera
Dnes v noci velmi tvrdě udeříme na Írán. Převezmeme ostrov Charg, pohrozil Trump. O hodinu později vše zrušil
včera
Fotbalové MS plné nových pravidel. Jaké novinky týmy i fanoušky čekají?
včera
Amerika zůstane bezbranná? Rakety bleskově dochází, Trumpa čeká ostrá debata se zbrojaři
včera
Tchajwanská armáda cvičně odpálila rakety směrem k Číně z amerických zařízení
včera
Obavy vědců se naplnily. El Niño je tady, může dosáhnout historické síly a působit miliardové škody
V Tichém oceánu se oficiálně zformoval klimatický jev El Niño a podle předpovědí meteorologů by mohl dosáhnout historické síly. Tento přirozený oteplovací cyklus, který v tichomořské oblasti blízko rovníku ovlivňuje celosvětové počasí, podle odborníků ještě více zvýší teplotu planety již tak zatížené znečištěním z fosilních paliv a pravděpodobně vyvolá extrémní projevy počasí po celém světě.
Zdroj: Libor Novák