Na Floridě popravili muže odsouzeného za vraždu v roce 1990

Americký stát Florida ve čtvrtek popravil muže odsouzeného za vraždu ženy, které se dopustil v roce 1990 po útěku vězení. Ženu ubodal na parkovišti obchodního domu při pokusu o krádež auta, uvedla dnes agentura AP.

Devětapadesátiletý Donald Dillbeck byl prohlášen za mrtvého v 18:13 místního času. Stalo se tak poté, co odsouzenec dostal smrtící injekci ve státním vězení v Starke, oznámil guvernérův úřad. Dillbeck byl odsouzen za vraždu čtyřiačtyřicetileté Faye Vannové v hlavním městě Floridy Tallahassee.

Tato poprava byla na Floridě první za skoro čtyři roky a třetí za působení republikánského guvernéra Rona DeSantise. Jeho předchůdce, nynější republikánský senátor Rick Scott, přihlížel 28 popravám.

"Před 11.932 dny Donald Dillbeck brutálně zavraždil naši matku. Okradl nás o léta vzpomínek na ni a od té doby to bylo pro nás velmi bolestné," uvedly děti Vannové, Tony a Laura, v prohlášení vydaném po popravě. Poděkovali guvernérovi za popravu, která jim dala pocit určitého ukončení.

Opona mezi popravčí komorou a místností pro přihlížející se otevřela o 18:00 místního času, kdy ve střední Evropě byla přesně půlnoc.

"Vím, že jsem v mládí ubližoval lidem. Opravdu jsem to pokazil," řekl Dillbeck a kritizoval guvernéra DeSantise.

Poprava začala v 18:02 a Dillbeck krátce nato zavřel oči. Několik minut zhluboka dýchal, zatímco jeho tělo se otřásalo. V 18:07 měl otevřená ústa a zdálo se, že přestal dýchat, vylíčila AP.

Dillbeckovi bylo 15 let, když v Indianě pobodal muže při pokusu okrást jej o vysílačku, ukazují soudní záznamy. Utekl na Floridu, kde jej na parkovišti u Fort Myers Beach dopadl místní strážce zákona Lee Dwight Lynn Hall. Zatímco ho Hall prohledával, Dillbeck jej udeřil do slabin. Hall se na něj vrhl. Během rvačky Dillbeck vzal Hallovu zbraň a dvakrát ho střelil.

Dillbeck si odpykal 11 let z doživotního trestu za zabití policisty, když uprchl z pracovního úkolu spočívajícího v přípravě jídla pro akci seniorů. Cestou si opatřil nůž a v Tallahassee v neděli odpoledne přistoupil k autu Vannové, která čekala na svou rodinu. Dožadoval se odvozu s tím, že zapomněl řídit. Vannová troubila a pokusila se ujet, ale Dillbeck ji zasadil více než 20 bodnutí a podřízl jí hrdlo, ukazují soudní záznamy. Krátce nato s autem havaroval a při útěku z místa nehody byl dopaden.

Ukázalo se, že navzdory předchozímu pokusu o útěk a útoku na jiného vězně byl Dillbeck umístěn do zařízení s minimální ostrahou.

Floridský nejvyšší soud začátkem tohoto měsíce zamítl odvolání, které argumentovalo, že bylo kruté věznit jej v cele smrti více než 30 let, než byl podepsán rozsudek smrti. Nejvyšší soud USA zamítl odvolání ve středu.

DeSantis, který byl znovu zvolen loni v listopadu a který je považován za potenciálního kandidáta v prezidentských volbách 2024, během svého prvního funkčního období o trestu smrti mlčel.

DeSantis však kritizoval porotu okresu Broward, že neodsoudila Nikolase Cruze k smrti za to, že před pěti lety zastřelil 17 studentů a pedagogů střední školy v Parklandu. Prohlásil také, že chce změnit floridský zákon z roku 2017, který vyžaduje jednomyslné rozhodnutí poroty o trestu smrti. aby jeden nebo dva porotci nemohli ovlivnit trest.

Od roku 1976, kdy nejvyšší soud USA znovu zavedl trest smrti, je Florida jedním z nejaktivnějších států při provádění poprav. Demokratický guvernér Bob Graham dohlížel na 16 poprav v letech 1979 až 1987. Republikán Bob Martinez dohlížel na devět za své jedno funkční období, demokratický guvernér Lawton Chiles na 18 a 21 vězňů bylo popraveno za republikánského guvernéra Jeba Bushe. Demokratický guvernér Charlie Crist během svého jediného funkčního období v letech 2007 až 2011 dohlížel na pět poprav, vypočítala AP.

Související

Kosovo

USA trestají Kosovo kvůli zodpovědnosti za dění na severu země

USA neumožní účast Kosova v rámci vojenského cvičení Defender Europe 23. Washington tak trestá Prištinu za neuposlechnutí rad, aby zabránila zvyšování napětí na severu země, kde převážně žijí etničtí Srbové. Na místní úřady přesto byly po bojkotovaných volbách dosazeni albánští starostové. 

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Trest smrti

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 17 minutami

před 29 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Jana Peterková

Vpád do síně pražského soudu už řeší i kriminálka. Peterková se nepoučila a šíří nesmysly dál

Jana Peterková po svém odsouzení zašla ještě dál, teď se považuje za občanku již neexistující ČSFR a proklamuje, že je Česká republika pouze korporát. Resort vnitra varuje před sektou, která tyto myšlenky má na svědomí. Antisemitismus, rasismus a antisystémové smýšlení u podobného spolku v USA, známého jako Suverénní občané, končí u závažných zločinů. 

Aktualizováno před 2 hodinami

Volodymyr Zelenskyj a Maia Sandu

Největší událost v historii Moldavska. Začal druhý summit Evropského politického společenství, dorazil Zelenskyj

Dnes se nedaleko moldavského hlavního města Kišiněv v MIMI Castle koná summit Evropského politického společenství (EPC). Začal v 9:00 středoevropského času. Loňský summit EPC proběhl ve stínu těžké energetické a bezpečností krize, ten letošní zase může Moldavanům otevřít dveře do Evropy. Dorazil také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. 

před 2 hodinami

NASA

NASA uspořádala první fórum o UFO. Některé objekty neumíme vysvětlit, přiznala

Americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) ve středu uspořádal první veřejné setkání na téma neidentifikovaných létajících objektů (UFO).  Uvedl to server BBC s tím, že na panelu zaznělo, že americké úřady prozkoumaly za desítky let zhruba 800 zpráv o neidentifikovaných létajících objektech a některé se dodnes nepovedlo vysvětlit.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

pohonné hmoty

Pohonné hmoty začaly zdražovat, cena nafty po čtyřech měsících roste

Pohonné hmoty u čerpacích stanic v Česku začaly v uplynulém týdnu zdražovat. Cena nafty roste po čtyřech měsících, zatím ale jen velmi mírně. Nejprodávanější benzin Natural 95 stál ve středu v průměru 36,67 koruny za litr, tedy o 15 haléřů víc než před týdnem. O dva haléře na 31,06 Kč/l vzrostla za týden průměrná cena nafty. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Stanislav Kázecký

Moldavsko je vystaveno ruské propagandě, většina voličů si přeje proevropské směřování, říká velvyslanec Kázecký

Velvyslanec České republiky v Moldavsku Stanislav Kázecký v rozhovoru pro EuroZprávy.cz ujistil o stabilní politické situaci v zemi. Rusové tady podle něj šíří svůj vliv zejména díky rozšířené znalosti ruštiny napříč moldavskou společností. Přesto je zřejmé, že proevropské směřování Kišiněva podporuje velká část společnosti, a to hlavně podle výsledků posledních prezidentských a parlamentních voleb.  

před 7 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

Kosovo

USA trestají Kosovo kvůli zodpovědnosti za dění na severu země

USA neumožní účast Kosova v rámci vojenského cvičení Defender Europe 23. Washington tak trestá Prištinu za neuposlechnutí rad, aby zabránila zvyšování napětí na severu země, kde převážně žijí etničtí Srbové. Na místní úřady přesto byly po bojkotovaných volbách dosazeni albánští starostové. 

včera

MS se Čechům podle Hadamczika nepovedlo, hráči měli na víc. Čeká na Jalonenovu analýzu

Dalo se očekávat, že jeho hodnocení působení českého národního týmu na mistrovství světa nebude nijak pozitivní. Osmé místo je nejhorší v historii českého hokeje a podle šéfa Českého svazu ledního hokeje (ČSLH) Aloise Hadamczika měli čeští reprezentanti ve složení, v jakém byli, na víc. Postrádal bojovnost a kreativitu. Bude tak proto nyní čekat na analýzu, kterou mu má předložit kouč Kari Jalonen a na základě ní bude výkonný výbor ČSLH řešit budoucnost trenéra u národního týmu. 

Zdroj: David Holub

Další zprávy