Na Ukrajině zabíjí civilisty, teď Rusku vadí, že Západ neodsuzuje útoky proti němu

Kreml opět odsoudil "mlčení mezinárodního společenství", které podle Ruska přehlíží ostřelování Bělgorodské oblasti hraničící s Ukrajinou. Uvedla to agentura TASS s tím, že ukrajinské útoky v oblasti nemohou ovlivnit průběh války vedené Ruskem proti Ukrajině.

"Ukrajinské útoky na Bělgorodskou oblast nemohou ovlivnit průběh speciální vojenské operace (ruské označení války proti Ukrajině, pozn. red.," řekl mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov.

Dodal, že s regionálními úřady je v kontaktu i ruský prezident Vladimir Putin. O tom, zda v těchto oblastech hrozí evakuace, ale údajně informace nemá. Podle něj ale má "mezinárodní společenství všechny možnosti vidět záběry a číst příběhy popisující útoky na obytné budovy, sociální zařízení a tak dále."

"Všechny tyto materiály jsou k dispozici. Ale ve vztahu ke Kyjevu nepadlo jediné slovo kritiky nebo odsouzení," dodal Peskov, který už ve středu uvedl, že po útocích na Bělgorodskou oblast i Moskvu Rusko "neslyšelo jediné slovo odsouzení, od žádné ze zemí, které patří ke kolektivnímu Západu".

Ruské ministerstvo obrany podle DW minulé v úterý uvedlo, že zastavilo útok na Bělgorodskou oblast. Ruské jednotky údajně zabily 70 útočníků a zbytek jich vytlačily zpátky za hranice. "V průběhu protiteroristické operace byly nacionalisté jednotky zastaveny a zničeny leteckými údery a dělostřeleckou palbou," sdělilo ministerstvo. 

V regionu byl následně dočasně vyhlášen "režim protiteroristické operace". Podle gubernátora Vjačeslava Gladkova zemřela nejméně jedna civilní osoba.

Ukrajina se k akci narušitelů nehlásí. Podle Kyjeva útočí ruští občané ze dvou skupin bojujících na straně Ukrajiny. "Takovou akci ruských občanů, kteří jsou připraveni na ozbrojený boj s kriminálním režimem Vladimira Putina, můžeme jen přivítat," komentoval akci mluvčí ukrajinské vojenské rozvědky Andrij Jusov.

Britské ministerstvo obrany uvádí, že účast potvrdily ruské protirežimní skupiny. Podle Londýna probíhaly boje mezi ruskými bezpečnostními složkami a partizány už od pátku 19. května. "Nejvážnější incident proběhl v blízkosti města Grajvoron. Kromě přestřelek přibylo i dronových útoků. Rusko evakuovalo několik vesnic a nasadilo v oblasti speciální jednotky," napsali Britové. K útoku se později přihlásila skupina Legie Svoboda Rusku, která zveřejnila video, které ukazuje záběry z akce. 

Moskva následně čelila dronovému útoku. V ruské metropoli nikdo nepřišel o život, několika budovám ale útoky způsobily nepatrné škody, oznámil starosta Sergej Sobjanin podle Moscow Times. Ukrajina se ale k odpovědnosti za útok rovněž nepřihlásila.

Mychajlo Podoljak, poradce prezidenta Volodymyra Zelenského, podle BBC řekl, že Kyjev se do úderu přímo nezapojil, ale bedlivě sledoval, co se v Moskvě děje.  "Drony protestují, odmítají útočit na ukrajinské civilisty," komentoval Podoljak incident na twitteru. "I umělá inteligence už je chytřejší než ruské vojenské a politické vedení," dodal.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Dmitrij Peskov Rusko

Aktuálně se děje

před 33 minutami

těžba ropy, ilustrační fotografie

Ruský zákaz vývozu nafty nebude trvat dlouho. Rusko nemá, kde ji skladovat a vypnutí rafinérií by se mu vymstilo

Světové trhy zatím na čtvrteční ruský zákaz vývozu motorové nafty reagují bez výraznějšího vzrušení. Cena velkoobchodně prodávané nafty na komoditní burze v Rotterdamu, určující i pro ceny v Česku, včera oproti včerejšku poklesla. Před zhruba týdnem přesahovala její cena úroveň 1030 dolarů za tunu, včera činila přibližně 986 dolarů za tunu. Sdělil ekonom Lukáš Kovanda.

před 53 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

Aktualizováno včera

včera

Giorgio Napolitano

Zemřel bývalý italský prezident Napolitano, bylo mu 98 let

Ve věku 98 let zemřel někdejší italský prezident Giorgio Napolitano, který bývá řazen mezi nejrespektovanější politické osobnosti v zemi. Napolitano naposledy vydechl na jedné z římských klinik, jeho zdravotní stav byl už nějaký čas kritický. 

včera

Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská

Před 215 lety zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská, nejkrásnější dcera Marie Terezie

Dne 22. září 1808, tedy před 215 lety, zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská. Ta byla již jako malé děvčátko velice hezká a později se o ní hovořilo jako o nejkrásnější dceři Marie Terezie. Svou krásu ráda využívala, často koketovala s muži u rakouského dvora a právě svým vzhledem se snažila upoutat pozornost budoucího vlivného ženicha. Brzy se však na vlastní kůži přesvědčila, že krása je pomíjivá. Onemocněla totiž neštovicemi, které její půvabný obličej trvale znetvořily.

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

První dvě trenérské změny ve fotbalové lize. V Hradci nahrazuje Webera Kotal, v Karviné skončil Hejdušek

Po posledním víkendu hned dva účastníci tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže sáhli ke změnám na trenérských postech. Poté, co Hradec Králové prohrál 1:5 s Mladou Boleslaví, se Východočeši rozhodli k ukončení spolupráce s koučem Jozefem Weberem. Toho nahradí sedmdesátiletý stratég Václav Kotal, dosavadní šéftrenér druholigového Žižkova. Nového trenéra bude hledat i trápící se nováček z Karviné, kde tak skončil Tomáš Hejdušek a kterého prozatímně zastoupí jeho dosavadní asistenti.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ukrajinská vojska prolomila poslední linii obrany. Ruskou okupační armádu trhají napůl

Americký Institut pro studium války (ISW) tvrdí, že ukrajinská obrněná vozidla operují za poslední linií ruské obranné vrstvy v západní části Záporožské oblasti. Podle ISW ukrajinské ozbrojené síly prorážejí tuto obrannou linii, nelze ale potvrdit, zda ji zcela prolomili. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy