Ve Spojených státech pokračují bouřlivé protesty namířené proti imigrační politice a federálním zásahům. Situace se vyhrotila ve více městech, přičemž úřady přistupují k rázným opatřením. V několika případech již bylo vyhlášeno nezákonné shromáždění, nasazeny byly i jednotky Národní gardy a do Los Angeles se chystají dorazit mariňáci.
Situace v Kalifornii se dramaticky vyhrocuje. Podle velení Severoamerického velitelství ozbrojených sil (US Northern Command) budou do 48 hodin nasazeni mariňáci, kteří právě dokončili výcvik zaměřený na zvládání davu a deeskalaci konfliktů.
Přibližně 700 mariňáků je připraveno zasáhnout, přičemž se očekává další příliv jednotek Národní gardy – až 2 000 vojáků má být k dispozici ve čtvrtek.
Šéf losangeleské policie Jim McDonnell uvedl, že role armády i gardy zatím není zcela jasná, ale jejich přítomnost je součástí širší odpovědi na pokračující protesty.
Lasvegaská metropolitní policie vyhlásila ve středu večer nezákonné shromáždění v okolí federálního soudu na rohu Las Vegas Boulevard a Clark Street. Demonstranti podle policie páchali nezákonnou činnost, a proto jim bylo nařízeno okamžité rozpuštění pod hrozbou zatčení nebo udělení pokuty.
V Seattlu se protesty zaměřené proti Úřadu pro imigraci a celní správu (ICE) protáhly až do nočních hodin. U federální budovy hořel oheň, do kterého demonstranti házeli různé předměty, včetně dopravních kuželů.
Svědci také hlásili výbuchy pyrotechniky, které mezi lidmi způsobily paniku. Policie nakonec přistoupila k zatýkání. Dle záznamu televize KING varovali policisté demonstranty pěti minutami před zákrokem a následně je začali svazovat a odvádět.
Starosta Seattlu Bruce Harrell vyzval občany k pokojnému vyjadřování názorů a odsoudil federální zásahy jako nepřiměřené. Zároveň prohlásil, že město nebude spolupracovat s federálními imigračními raziemi.
Východowashingtonské město Spokane vyhlásilo ve středu večer stav nouze. Starostka Lisa Brown zároveň oznámila zákaz nočního vycházení od 21:30 do 5:00. Protestující se zde shromáždili před místním zařízením ICE, blokovali dopravu a skandovali proti deportacím.
Policie v ochranných maskách použila kouřové prostředky, aby dav rozehnala. Někteří demonstranti byli zatčeni a spoutáni plastovými páskami, na místě se objevily i jednotky SWAT.
Policie opakovaně vyzývala k rozpuštění shromáždění a hrozila použitím síly, přičemž celé setkání bylo označeno za nezákonné.
Související
Co bude dál s Hormuzským průlivem? Alternativní trasa selhala, světu nezbývá než čekat
Tučné poplatky, večeře za miliony. Trumpův majetek po návratu do Bílého domu prudce vzrostl
USA (Spojené státy americké) , Demonstrace v USA
Aktuálně se děje
včera
Odstartoval filmový festival ve Varech. Hoffman si přišel pro Křišťálový glóbus
včera
Důchody dorazí kvůli svátkům později. Letos je to naposledy
včera
Hvězdy posunuly své týmy do osmifinále MS. Mexiko dál těší domácí fanoušky
včera
Tragická nehoda na Vysočině. Čelní střet kamionů nepřežil ani jeden z řidičů
včera
Policie prověřuje primáře z Děčína. Nahlásila ho nemocnice
včera
Je to tady zase. Lidé řeší, zda červencová volna ovlivní jejich nákupy
včera
Další překvapení na fotbalovém MS. Už v šestnáctifinále skončili Němci a Nizozemci
včera
Pavel poletí do Ankary, i když se to Babišovi nelíbí. Bude to stát miliony a bude sedět vzadu, reaguje Macinka
včera
Co bude dál s Hormuzským průlivem? Alternativní trasa selhala, světu nezbývá než čekat
včera
Kdo nahradí Zelenského? Hvězda Ukrajina potvrdila, že bude kandidovat na prezidenta
včera
Rusko může zaútočit na Polsko už letos, píše britský a polský tisk. Situace je vážná, přiznal Tusk
včera
Evropě hrozí další vlna extrémního počasí. Při té červnové umíraly tisíce lidí
včera
Jako 12 atomových bomb za vteřinu. Rychlost klimatických změn je ohromná, oceány jsou nejteplejší v historii
včera
Počasí opět zvýšilo riziko požárů. Hrozí především na Moravě
včera
Spojenci nám v Íránu nepomohli, stávající americká podpora NATO je absurdní, prohlásil Trump
včera
Bělorusko doporučilo svým občanům, aby necestovali do Ruska
včera
Po útoku na Kyjev už nejméně 30 mrtvých. Ukrajina poslala v odvetě rakety na Bělgorod
včera
Před sídlem OSN se zapálil muž držící tibetskou vlajku
včera
Teherán se chystá na obří akci pro miliony lidí, pohřeb Chameneího ale běžné Íránce nezajímá
včera
Počasí bude během prodlouženého červencového víkendu proměnlivé
První červencový víkend, který bude navíc prodloužený o pondělní státní svátek, se nezadržitelně blíží. Doprovázet ho nicméně má poměrně proměnlivé počasí. Teploty tentokrát zůstanou pod hranicí 30 stupňů, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Zdroj: Jan Hrabě