Navalná: Svět musí změnit pohled na Putina a neuznat ho. Není prezident, ale gangster

Julija Navalná, vdova po ruském opozičním lídrovi Alexeji Navalném, ve středu uvedla, že prezident Vladimir Putin je "gangster" a že jeho neodvratné znovuzvolení by nemělo být mezinárodně uznáno.

"Pokud má Putin prohrát, nebo alespoň být přísně potrestán, je třeba si uvědomit, kdo on je," napsala Navalná v úvodníku zveřejněném ve středu v deníku Washington Post.

"Bohužel, až příliš mnoho lidí na Západě ho stále vnímá jako legitimního politického lídra, přou se o jeho ideologii a hledají v jeho činech logiku. To je velká chyba, která plodí nové chyby a pomáhá Putinovi znovu a znovu podvést své protivníky," uvedla Navalná.

Vlády musí podle ní od základu změnit svůj názor na Putina, který jistě s obrovským náskokem získá další šestileté období v prezidentském úřadě.

"Putin není politik, je to gangster," napsala. Přirovnala ho ke zkorumpovanému, prestižním postavením posedlému vůdci mafiánského gangu.

"Proč se spravedlivě zvolení světoví lídři staví na stejnou úroveň se zločincem, který už desetiletí falšuje volby, zabíjí, vězní nebo nutí k odchodu ze země všech svých kritiků a nyní rozpoutal i krvavou válku v Evropě tím, že útočí na Ukrajinu?" ptá se.

Navalná už dříve vyzvala občany Ruska, aby se 17. března na prezidentských volbách postavili proti ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi a jeho politice. Uvedla to agentura Reuters.

Navrhuje setkat se před volebními místnostmi přesně v poledne, v poslední den voleb, a svou přítomností i hlasováním dát najevo, jak mnoho Rusů nesouhlasí s Kremlem. Své poselství ve formě videa zveřejnila na sociální síti X.

"Voliči mohou hlasovat pro kteréhokoli kandidáta kromě Putina. Mohou svůj volební lístek roztrhnout, mohou na něj velkými písmeny napsat Navalnyj. Pokud si myslíte, že hlasování nemá smysl, tak prostě jen přijďte, postůjte ve volební místnosti a pak se otočte a jděte domů," uvedla Navalná.

Myšlenku této formy protestu předložil sám Navalnyj, jak zdůraznila jeho vdova. Cílem této akce je podle ní ukázat, že mezi obyčejnými lidmi v Rusku, kteří nesouhlasí s režimem a válkou, je skutečně mnoho lidí. Navalná připomněla davům lidí, kteří minulý týden přišli naposledy se rozloučit s jejím mužem, navzdory represím ze strany Moskvy.

Navalnyj byl jedním z nejvýraznějších kritiků prezidenta Putina. Jeho smrt v 47 letech v trestanecké kolonii za polárním kruhem oznámily ruské úřady 16. února. Na páteční pohřeb minulý týden v moskevské čtvrti Marjino přišly tisíce jeho příznivců, aby mu vzdaly poslední poctu. Julija Navalná obvinila Putina, že nechal jejího muže zavraždit. Kreml to popírá a odmítl se k pohřbu Putinova oponenta vyjádřit.

Související

Více souvisejících

Rusko Vladimír Putin Julia Navalná

Aktuálně se děje

před 22 minutami

před 27 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Tomio Okamura

Okamura zůstavá nadále předsedou opozičního hnutí SPD

Tomio Okamura zůstane nadále předsedou opozičního hnutí SPD poté, co na celostátní konferenci získal 195 hlasů z 216 odevzdaných hlasů. Neměl žádného protikandidáta. Tuto informaci oznámil šéf volební komise Tomáš Doležal na konferenci. Delegáti budou ještě volit zbývající čtyři členy předsednictva, a výsledky budou oznámeny před 17:00.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Policie Austrálie

Útočník ubodal v Sydney pět lidí. Podle policie mohlo jít o terorismus

Po dnešním útoku nožem v obchodním domě v Sydney zahynulo pět lidí. Několik dalších osob, včetně malého dítěte, utrpělo zranění. Útočník jednal sám a je po smrti. Australská policie, která informovala o této události agenturu Reuters, uvedla, že na místě nenalezla žádné důkazy o motivaci útočníka, ale nevyloučila možnost terorismu.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Petr Fiala

Petr Fiala bude dnes v Ostravě na kongresu ODS obhajovat mandát předsedy

Premiér Petr Fiala bude dnes v Ostravě na kongresu Občanských demokratů popáté obhajovat mandát předsedy ODS. Před nedělním odletem do Spojených států, kde ho čeká návštěva Bílého domu, delegátům slíbí, že bude pokračovat v prosazování tradičních priorit strany, jako jsou zdravé veřejné finance či efektivní stát.

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Opusťte Írán, vyzvala česká diplomacie občany

Ministerstvo zahraničních věcí v pátek varovalo české občany před cestami do Íránu. Úřad eviduje případy, kdy občané členských států Evropské unie byli v zemi zadrženi, vyšetřováni, případně i trestně stíháni na základě uměle vykonstruovaných podezření či obvinění. 

včera

včera

Babišův případ nekončí. Šaroch se odvolal v kauze Čapí hnízdo

Žalobce Jaroslav Šaroch se v pátek odvolal proti osvobozujícímu rozsudku v kauze Čapí hnízdo. Státní zástupce se odvolal v neprospěch dvou obžalovaných, tedy expremiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Nagyové. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy