Navalného zabil Putin, prohlásil Zelenskyj. Vysvětlil, proč ukrajinská armáda nepostupuje

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj připisuje chybějící úspěchy Ukrajiny ve válce s Ruskem nedostatku dělostřelectva a zbraní s dlouhým dosahem. Tento "umělý zbraňový deficit" způsobuje, že v současnosti není možné vést boje s tak vysokou intenzitou. Rusko má v současnosti ve vojenské oblasti jen jednu výhodu, kterou je úplná devalvace lidského života, řekl Zelenskyj v sobotu na Mnichovské bezpečnostní konferenci. 

K rychlému pokroku nemá Ukrajina dostatek systémů protivzdušné obrany. " Abychom mohli zaznamenat pokroky, musíme vyčistit nebe," konstatoval Zelenskyj a vyzval spojence k dalším dodávkám zbraní.

"Někteří tvrdili, že neexistuje účinná obrana proti ruským raketám. S jistotou však víme, že Patriot a další západní systémy protivzdušné obrany dokáží sestřelit jakékoli ruské rakety," řekl Zelenskyj. Pokud podle něj bude na Ukrajině dostatek systémů protivzdušné obrany, " budeme schopni přivést domů miliony Ukrajinců, miliony našich lidí, našich uprchlíků".

Potřebou zachránit co nejvíce lidských životů zdůvodnil Zelenskyj stažení armády z východoukrajinského města Avdijivka, o které se již měsíce vedou těžké boje. "Rozhodnutí stáhnout se padlo, ale Rusko z toho nic nezískalo," zdůraznil ukrajinský prezident.

Zelenskyj ve svém projevu mluvil i o ruském prezidentovi Vladimíru Putinovi. "Právě včera, když začala Mnichovská bezpečnostní konference, se nám všem pokusil vyslat jasný signál - Putin zabil dalšího opozičního lídra," řekl Zelenskyj. Po tomto činu je prostě absurdní vnímat Putina jako údajně legitimní hlavu ruského státu. Putin má do budoucna jen dvě možnosti: buď skončí před Mezinárodním trestním soudem v Haagu, nebo ho zabijí, konstatoval.

Zelenskyj znovu pozval amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby přicestoval do Kyjeva. "Pokud Trump přijde, jsem připraven jít s ním na frontu," řekl Zelenskyj. Politici podle něj "musí vědět, jaká je válka ve skutečnosti, nejen to, jak vypadá na Instagramu".

Aktuální boje o Avdijivku na východě Ukrajiny jsou podle informací z pátku intenzivnější než boje o Bachmut, který byl dobyt Ruskem v květnu loňského roku. Uvedla to elitní ukrajinská brigáda, která brání Avdijivku před ruskými útoky.

Bitva o toto průmyslové centrum, nacházející se necelých 10 kilometrů severně od města Doněck, patří mezi nejkrvavější střety během již téměř dvouleté války a připomíná loňskou krvavou bitvu o Bachmut, ve které padly tisíce vojáků.

Mluvčí 3. samostatné útočné brigády Olexandr Borodin uvedl, že situace v Avdijivce je nyní extrémně obtížná, přičemž ruské síly disponují lepším vybavením než v průběhu bojů o Bachmut, které trvaly déle než devět měsíců.

Ukrajinský generál Olexandr Tarnavskyj informoval v pátek ráno o prudkých bojích v Avdijivce a uvedl, že ukrajinská armáda pokračuje v přípravě nových pozic a silných opevnění s ohledem na možné scénáře budoucího vývoje.

I přes složitou situaci v Avdijivce je podle generála nejvyšší prioritou ochrana životů ukrajinských vojáků, ačkoliv situaci označil za "složitou, ale pod kontrolou". Velitelé obdrželi příkaz stabilizovat situaci v tomto strategickém městě.

Vzhledem k nedostatku munice a početné převaze na bojišti hrozí, že Ukrajina může být nucena stáhnout se z Avdijivky, která se stala symbolem ukrajinského odporu, podobně jako se to stalo v případě Bachmutu.

Avdijivka byla cílem ruských sil od začátku invaze a Ukrajinci se s Ruskem podporovanými separatisty vedli boje o toto město již v předchozích letech. Ruské útoky na Avdijivku se zintenzivnily od loňského října. 

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Armáda Ukrajina Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 40 minutami

Joe Biden

Biden přijal Fialu v Bílém domě a ocenil Česko jako skvělého spojence

Americký prezident Joe Biden přijal v pondělí odpoledne místního času v Oválné pracovně Bílého domu českého premiéra Petra Fialu (ODS), který je na dvoudenní pracovní návštěvě USA. Podle Fialy je klíčové, že obě země sdílejí hodnoty, jakými jsou lidská práva, svoboda a demokracie. Biden řekl, že Praha je pro Washington skvělým spojencem. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Madame de Pompadour

Nejslavnější královská milenka Madame de Pompadour zemřela před 260 lety

Je tomu přesně 260 let, co zemřela jedna z nejslavnějších královských milenek, která vstoupila do dějin jako Madame de Pompadour. Ačkoliv pocházela z prostých poměrů, dokázala se během několika let vyšplhat mezi společenskou elitu a zajistit si vlivné postavení i bohatství. Majetek ani vliv pro ni však nikdy nebyly na prvním místě.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izraelská odveta za íránský útok může přijít už dnes, píše Wall Street Journal

Izraelská reakce na víkendový íránský útok může přijít už dnes, napsal americký deník Wall Street Journal s odkazem na své zdroje. Podle webu Times of Israel již proběhlo pondělní zasedání válečného kabinetu, který se zabýval možnostmi odvety. Podle stanice Channel 12 je několik variant, přičemž Tel Aviv hodlá zvolit takovou, kterou nezablokují Američané. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Dmytro Kuleba je ukrajinský politik a diplomat, od března 2020 ministr zahraničí ve vládě premiéra Denyse Šmyhala.

Kyjev srovnal Izrael s Ukrajinou: Kdybychom měli stejnou podporu Západu jako Izraelci, ubránili bychom se taky

Úspěch Izraele a jeho spojenců, kterým se v noci na neděli ve velké míře podařilo zmařit masivní útok íránských raket a dronů, naznačuje, čeho by Ukrajina mohla dosáhnout proti ruským vzdušným útokům, pokud by měla větší podporu od svých partnerů. V reakci na nejnovější vývoj na Blízkém východě to v pondělí podle agentury AP uvedl ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba.

před 6 hodinami

Ilustrační foto

Dovolená se blíží. Kde na ni vzít, když nejsou peníze?

Letní sezóna se blíží a s ní se zvyšuje i touha po odpočinku a dobrodružství. Mnoho lidí si ale dovolenou nemůže kvůli nedostatku financí dovolit. Naštěstí existuje hodně možností, jak si užít volno naplno i s nízkým rozpočtem a jak nemilou situaci vyřešit.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Přeživší útoku na koncertě Ariany Grande podali žalobu na tajnou službu MI5

Více než 250 lidí, kteří přežili sebevražedný bombový útok na popovém koncertě v anglickém Manchesteru z roku 2017, podalo žalobu na britskou kontrarozvědku MI5.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy