Navalnému hrozí dalších 30 let vězení v novém procesu. Stále ale neví, z čeho je obviněn

Kritik Kremlu Alexej Navalnyj v pátek oznámil, že mu předali 3828 stran popisujících všechny trestné činy, kterých se údajně dopustil ve vězení. Ruský opoziční politik dodal, že přesto stále neví, z čeho je vlastně obviněn. 

Podle oficiálních dokumentů zveřejněných na internetu se Moskevský městský soud chystá 31. května uspořádat slyšení v novém případu týkajícím se kritika Kremlu Alexeje Navalného, který je momentálně ve vězení. Tento nový případ obsahuje obvinění, která by mohla vést k dlouholetému pobytu vězněného, uvedla agentura Reuters. Tyto zločiny měl podle Ruska spáchat ve vězení. Navalnyj ale stále neví, z čeho je obviněn.

„Tak, Alexeji, teď máš opravdu problém, určitě jsi spáchal spoustu zločinů. Toto jsem si řekl, když jsem se díval na obrovské svazky obžaloby generální prokuratury vůči mně, které mi oficiálně předaly. Na 3828 stranách jsou popsány všechny zločiny, které jsem spáchal již ve vězení. Soudní proces ve věci této obžaloby začne 31. května.“

„I když rozsah a množství těchto svazků jasně ukazuje, že jsem zvrhlý a trvalý zločinec, nedokážu pochopit, z čeho přesně jsem obviněn… Vězni Navalnyj, dali ti spis, tak si sedni a čti ho. Přijdeš na to, z čeho tě obžaloba obviňuje.“

Známý svým satirickým zesměšňováním prezidenta Vladimira Putina a obviněním z rozsáhlé korupce, minulý měsíc Navalnyj veřejně prohlásil, že byl zahájen "absurdní" případ terorismu proti němu, který by mohl mít za následek jeho odsouzení až na dalších 30 let vězení.

Nyní si už odpykává souhrnný trest přes 11 let vězení za zpronevěru a pohrdání soudem. Teď navíc podle jeho slov čelí dalším 30 letům v ruské věznici pro obvinění z terorismu.

Související

Více souvisejících

Rusko Alexej Navalnyj

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Petr Fiala

Vláda schválila novou obrannou strategii, reaguje na válku na Ukrajině

Česko bude mít novou obrannou strategii, která reaguje na aktuální bezpečnostní situaci v Evropě, která se zásadně zhoršila po ruském útoku na Ukrajinu. Dokument schválila vláda Petra Fialy na jednání ve středu 4. října 2023. Podpořila také poslanecký návrh novely školského zákona, který mimo jiné zavádí elektronický systém přihlášek na střední školy a rozhodla o dočasném znovuzavedení ochrany vnitřních hranic se Slovenskem na dobu deseti dnů.

včera

včera

včera

včera

Wagnerova skupina v Rostově na Donu (24. června 2023).

Co pro Ukrajinu znamená návrat wagnerovců? Za určitých podmínek představuje vážnou hrozbu

Po srpnovém úmrtí velitele Wagnerovy skupiny Jevgenije Prigožina se zdálo, že budoucnost pro jeho žoldáky nevypadá nijak příznivě. Část z nich se odebrala do Běloruska, zatímco jiní podle nejrůznějších zpráv skončili zpátky v Africe, kde se v minulosti zapojovali do konfliktů v několika státech. Nejnovější zprávy ale hovoří o jejich návratu na Ukrajinu, kde mohou v případě sjednocení pod novým velitelem představovat pro Kyjev vážný problém.

včera

včera

Moungi Bawendi, Louis Brus a Alexej Jekimov

Nobelovu cenu za chemii získala trojice vědců z USA a Ruska za kvantové tečky

Trojice vědců z USA a Ruska letos získala Nobelovu cenu za chemii za své revoluční objevy a výzkum polovodičových nanokrystalů známých jako kvantové tečky. Laureáty jsou Moungi Bawendi, Louis Brus a Alexej Jekimov. Informace o čerstvých vítězích unikla na veřejnost několik hodin před oficiálním oznámením Královské švédské akademie věd.

včera

včera

včera

včera

včera

V Benátkách se zřítil autobus z nadjezdu

Proč došlo k tragédii v Benátkách? Itálie má zatím jediné vysvětlení

Za zřícením autobusu z nadjezdu nad železniční tratí u Benátek, při němž zemřelo nejméně 21 lidí, může podle prvních informací stát chyba řidiče. Čtyřicetiletý Alberto Rizzotto z provincie Treviso je jedinou italskou obětí nehody a policie pracuje s verzí, že zkušený řidič mohl trpět zdravotními problémy.

včera

včera

Policisté zastavili dodávku s migranty

Policisté zadrželi už desítky příchozích migrantů. Slovensko zavádí hraniční kontroly s Maďarskem

Slovenská vláda v Bratislavě dnes rozhodla, že od čtvrtka dočasně zavede kontroly na hranicích s Maďarskem kvůli migrační situaci. Tento krok je pokračováním podobných opatření, která v úterý ohlásily také Česká republika, Polsko a Rakousko. Krátce poté, co Česko začalo na hranicích se Slovenskem kontrolovat vytipovaná vozidla, už policie zachytila desítky nelegálních migrantů.

včera

Politico: USA, EU a Rusko před útokem Ázerbájdžánu tajně jednali o Náhorním Karabachu

Zástupci Spojených států, Evropské unie a Ruska se v září setkali v Turecku na neveřejných mimořádných jednáních, s cílem najít řešení pro složitou situaci týkající se Náhorního Karabachu. Tato schůzka se uskutečnila jen krátce před tím, než Ázerbájdžán zahájil vojenskou ofenzivu, snažící se získat kontrolu nad územím spravovaným etnickými Armény. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy