Nechají republikání padnout Ukrajinu? Podle Kirbyho budou americké zdroje na vojenskou pomoc vyčerpány během "měsíců"

Zdroje na americkou vojenskou pomoc Ukrajině budou vyčerpány "během několika měsíců", pokud republikáni v Kongresu neschválí nové financování. Uvedl to v úterý poradce amerického prezidenta pro národní bezpečnost John Kirby, informuje agentura AFP.

Kirbyho prohlášení přišlo několik hodin poté, co americký prezident Joe Biden telefonoval předním spojencům USA, aby je ujistil o pokračující podpoře USA Ukrajině.

"Čas není naším přítelem. Máme dostatek finančních prostředků, abychom ještě nějakou dobu zajistili potřeby Ukrajiny na bojišti, ale potřebujeme, aby Kongres jednal," řekl Kirby na brífinku a dodal, že je nezbytné podpořit pokračující protiofenzívu Ukrajiny před příchodem zimy.

Podle Kirbyho budou dosud schválené prostředky na pomoc Ukrajině vyčerpány "v řádu měsíců".

Prezident Biden je však "přesvědčen", že Kongres nakonec schválí další nezbytnou pomoc Kyjevu, a sdělil to představitelům spojeneckých zemí, uvedl Kirby. Obě komory amerického Kongresu minulou sobotu schválily zákon o dočasném financování americké vlády na příštích 45 dní.

Američtí zákonodárci se snažili zabránit znefunkčnění některých federálních institucí prostřednictvím kompromisu mezi republikány a demokraty. Nicméně, schválený návrh zákona neobsahuje žádnou pomoc pro Ukrajinu. Prezident Biden obvinil republikány z toho, že v tomto ohledu hrají politické hry.

Rusko samozřejmě využilo současné nejistoty ohledně další americké pomoci Ukrajině k propagandistickým prohlášením, že Západ je z pomoci Ukrajině stále unavenější.

Související

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj míní, že osvobodit Krym bude oproti Donbasu jednodušší

Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského bude jednodušší se opětovně zmocnit poloostrova Krym, nikoliv Donbasu. Řekl to na středečním setkání s vysokoškoláky. Zelenskyj se domnívá, že oblast Donbasu je silně militarizovaná a v části populace panují proruské nálady a postoje. 

Více souvisejících

válka na Ukrajině Kongres USA USA (Spojené státy americké) Joe Biden John Kirby

Aktuálně se děje

před 32 minutami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

WMO: Letošní počasí po sobě zanechalo stopu zkázy a zoufalství. Příští rok bude ještě horší

Letošní rok bude pravděpodobně tím nejteplejším v dějinách měření. Na okraj klimatického summitu COP28 to dnes uvedla Světová meteorologická organizace (WMO) ve své nejnovější zprávě o stavu globálního klimatu. Z ní vyplývá, že lidstvo čekají častější záplavy, požáry, vlny veder a tání ledovců, a příští rok by navíc mohl ten letošní, rekordně teplý, překonat.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj míní, že osvobodit Krym bude oproti Donbasu jednodušší

Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského bude jednodušší se opětovně zmocnit poloostrova Krym, nikoliv Donbasu. Řekl to na středečním setkání s vysokoškoláky. Zelenskyj se domnívá, že oblast Donbasu je silně militarizovaná a v části populace panují proruské nálady a postoje. 

Aktualizováno včera

Energetický regulační úřad

Rozhodnuto. ERÚ výrazně zdraží lidem regulovanou složku cen energií

V Česku výrazně vzroste výše regulované složky ceny energií, oznámil ve čtvrtek Energetický regulační úřad (ERÚ). U elektřiny půjde o nárůst o 65,7 procenta, u plynu pak o 38,8 procenta. Podle úřadu se však konečné ceny elektřiny příliš nezmění kvůli souběžnému poklesu tržních cen. V případě plynu mají ceny dokonce klesnout.

včera

včera

včera

včera

Sultan Al Jaber, prezident summitu COP28

"Historický okamžik." Státy na COP28 vytvořily fond ztrát a škod, posílají do něj stamiliony dolarů. USA a Světová banka čelí kritice

Účastníci klimatické konference COP 28 se dohodli na vytvoření fondu ztrát a škod, aby pomohli chudším zemím vypořádat se s dopady zhroucení klimatu. Podle dohody bude do fondu do roku 2030 přibývat nejméně 100 miliard dolarů ročně, rozvojové země ale uvádějí, že skutečné potřeby se již blíží 400 miliardám dolarů ročně. 

včera

včera

včera

včera

včera

Senioři, ilustrační foto

Česko stárne a vymírá. Počet důchodců podle statistiků prudce vzroste

Česká republika čelí významnému procesu stárnutí obyvatelstva. Do poloviny století by se mohl počet jedinců ve věku nad 65 let zvýšit z 2,2 milionu na 3,1 milionu, což by znamenalo nárůst podílu této skupiny z pětiny na 30 procent. Vyplývá to z informací, které představil Český statistický úřad (ČSÚ) na tiskové konferenci a na svém webu.

včera

Jeden neúspěch za druhým. Wildersovi se navzdory vítězství nedaří složit koalici

Geert Wilders nemá ani týden po volbách v Nizozemsku jasnou budoucí koalici. Při pokusu o sestavení vlády naopak utrpěl další neúspěch, když jeho krajně pravicovou Stranou svobody (PVV) odmítla i nová středopravicová strana Nová společenská smlouva (NSC). 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy