Nepatří mu, přesto ho mění k nepoznání: Jak si Rusko upravuje Krym k obrazu svému?

Na okupovaném Krymu plánuje Rusko během příštích pěti let postavit a opravit více než 1000 kilometrů silnic. Přestože oficiálně jde o „civilní infrastrukturu“, odborníci a ukrajinské úřady varují: ve skutečnosti jde o vojenský projekt s cílem zefektivnit přesuny těžké techniky a usnadnit nelegální odvoz přírodních zdrojů z okupovaných území Ukrajiny.

Od začátku ruské plnohodnotné invaze na Ukrajinu v roce 2022 byly mnohé silnice na Krymu poškozeny kvůli pohybu vojenských konvojů. Situace se ještě zhoršila v oblastech s trvalou přítomností ruských jednotek – některé silnice jsou dnes téměř nesjízdné, jak přiznávají i Moskvou dosazení činitelé.

Přesto Moskva masivně investuje do obnovy a výstavby silniční infrastruktury. Jen v roce 2024 bylo postaveno přes 118 km nových cest a opraveno dalších téměř 700 km. Letos plánují úřady na Krymu vybudovat dalších 70 km a opravit přes 400 km silnic a téměř 320 km mostů a nadjezdů – náklady mají přesáhnout 35 miliard rublů (zhruba 454 milionů dolarů).

Podle Sergeje Aksjonova, kremelského šéfa okupovaného Krymu, bude na výstavbu využit i štěrk z ukrajinské Záporožské oblasti, která je rovněž částečně okupována Ruskem. Materiál má zajistit „celoroční průjezdnost“ silnic.

Zároveň Rusko posiluje silniční síť v okupované části Záporoží – tzv. „pozemní koridor“ propojující Krym s Ruskem přes území obsazená v roce 2022.

Podle Eksendera Bariieva, šéfa Krymskotatarského zdrojového centra, slouží výstavba primárně k vojenským účelům: „Rusové vědí, že Krym je třeba bránit. Budují logistiku, zpevňují pozice, zrychlují přesuny zbraní – zvláště v hornatých oblastech. Krym se stal i obrovskou nemocnicí pro raněné vojáky.“

Britské vojenské zpravodajství upozorňuje, že nová infrastruktura má i ekonomický rozměr: Rusko chce efektivněji těžit a vyvážet ukrajinské suroviny – zejména obilí a minerály. Obojí je směrováno přes Krym do Ruska, částečně přes Kerčský most.

Petro Andrjuščenko z Centra pro studium okupace hovoří o „šokujícím rozsahu krádeže surovin“ v okupovaném Záporoží. Podle něj jsou suroviny odváženy vlakem i silnicemi přes Krym do ruských přístavů. „Tohle je ruské neokoloniální pirátství v praxi,“ napsal.

Zároveň upozornil na rozsáhlý průzkum ložisek, který Rusko zahájilo v okupovaných oblastech Luhanské, Doněcké, Záporožské a Chersonské oblasti v rámci federálního programu Geologie: Oživení legendy, spuštěného v roce 2021. Ten podle něj jasně ukazuje, že skutečným motivem okupace jsou ekonomické zájmy – konkrétně suroviny.

Jak shrnul Bariiev: „Válka začala na Krymu – a tam by také měla skončit.“ 

Související

Volodymyr Zelenskyj s předsedkyní Poslanecké sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou

Ukrajina jedná neustále. Zelenského čeká další setkání s Trumpem

Američané i o Vánocích pokračují v diplomatických jednáních o míru na Ukrajině. Potvrzují to slova ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, který ve čtvrtek mluvil s americkým speciálním vyslancem Stevem Witkoffem. Zelenskyj oznámil, že by se měl brzy opět setkat s Donaldem Trumpem. 

Více souvisejících

Rusko Krym

Aktuálně se děje

před 48 minutami

U.S. Air Force, ilustrační fotografie

Americká armáda provedla sérii leteckých úderů v Nigérii, útočila na Islámský stát

Spojené státy podnikly na druhý svátek vánoční sérii leteckých úderů proti ozbrojencům napojeným na Islámský stát (IS) v severozápadní Nigérii. Operace se zaměřila na tábory radikálů ve státě Sokoto u hranic s Nigerem, kde se extremisté pokoušejí vybudovat novou základnu. Přestože přesný počet obětí není znám, americké i nigerijské úřady potvrdily, že při útoku zahynulo několik teroristů.

před 1 hodinou

Zimní počasí v Česku, mráz trápí chodce i řidiče

Počasí: Meteorologové vydali varování před ledovkou. Část Česka zasáhne už dnes večer

Český hydrometeorologický ústav vydal varování před ledovkou, která se může vytvořit už během dnešního večera. Komplikace hrozí především v severních a severovýchodních Čechách, konkrétně v Ústeckém a Libereckém kraji. Přechod studené fronty sem přinese nejen sněžení, ale místy i mrznoucí mrholení nebo déšť, což může na silnicích a chodnících vytvořit nebezpečný kluzký povrch. Riziko těchto nebezpečných srážek by mělo pominout během noci na neděli.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

F-16 thajské armády

Krvavé střety jsou u konce. Thajsko a Kambodža uzavřely dohodu o příměří

Thajsko a Kambodža v sobotu uzavřely dohodu o příměří, která má ukončit tři týdny trvající krvavé pohraniční střety. Tento konflikt, nejhorší za poslední desetiletí, zahrnoval nasazení stíhaček, dělostřelecké ostřelování i raketové útoky. Dokument podepsali thajský ministr obrany Natthaphon Narkphanit a jeho kambodžský protějšek Tea Seiha v thajské provincii Chanthaburi s platností od místního poledne.

před 6 hodinami

Zásah záchranářů po ruských útocích na Ukrajině

Rusko podniklo masivní útok na Kyjev

V noci na sobotu podniklo Rusko masivní vzdušný útok na Kyjev, který si vyžádal nejméně osm zraněných. Útok, při němž byly použity balistické rakety a drony, zasáhl obytné budovy i civilní infrastrukturu a vynutil si mimo jiné evakuaci domova pro seniory. V reakci na tuto eskalaci Polsko preventivně aktivovalo své letectvo a dočasně uzavřelo letiště v Rzeszówě a Lublinu.

před 7 hodinami

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Fotbalová liga hlásí první zimní přestupy. Posily vítají Plzeň, Olomouc i Pardubice

Podzimní část fotbalové Chance ligy sice skončila poslední víkend před Vánocemi, ale už během nich první kluby hlásí své první zimní posily. Jako první tak učinila Viktoria Plzeň, která oznámila příchod slovenského obránce Dávida Krčíka. Západočechy v tomto směru následovala Olomouc, která pro změnu do svých řad přivítala zahraniční posilu ze slovinského Celje, tedy z týmu jejího soupeře v Konferenční lize, křídelníka Danijela Šturma. Přímo na Štědrý den pak do Pardubic z Liberce přišel jejich bývalý hráč Michal Hlavatý.

včera

včera

Zdeněk Hřib

Hřib bude mít jednoho vyzyvatele. Piráti si zvolí i místopředsedy

Leden bude v české politice důležitým měsícem. Nového předsedu si zvolí občanští demokraté, vedení si vyberou i Piráti jako další opoziční strana. Nejvyšší funkci bude obhajovat Zdeněk Hřib, který bude mít nejméně jednoho vyzyvatele. Je také několik uchazečů o pozice místopředsedů. 

včera

Andrej Babiš

Babiš odhalil, že mu volal americký prezident Trump

Premiér Andrej Babiš (ANO) se v pátek pochlubil, že mu během Vánoc zavolal americký prezident Donald Trump. Hovor se podle předsedy české vlády připravoval několik dní. Oba politici řešili válku na Ukrajině či současnou situaci v Evropě. 

včera

Reykjavík

Počasí jako v létě. Na Islandu zažili velmi neobvyklé Vánoce

V Česku nakonec o Vánocích zavládlo zimní počasí, alespoň co se teplot týká. Něco jiného zažili lidé k vlastnímu překvapení na Islandu. Maximální teploty na tomto ostrově šplhaly výrazně nad nulu, upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). 

včera

včera

včera

Miloš Zeman

Zeman se opřel do Fialy, jeho vlády i prezidenta. Pavla ale zároveň i ocenil

Exprezident Miloš Zeman i letos přednesl vánoční poselství, ačkoliv od roku 2023 nevykonává žádnou politickou funkci. Bývalý vrcholný politik v televizním vystoupení na CNN Prima News kritizoval bývalého premiéra Petra Fialu či některé členy jeho kabinetu. Překvapil tím, že v jedné věci ocenil svého nástupce Petra Pavla. 

včera

včera

včera

včera

Praha hlásí velké problémy v železniční dopravě. Vlaky nabírají zpoždění

Železniční dopravu v Praze ochromily během druhého svátku vánočního velké problémy. Na Hlavním nádraží došlo k poruše, která omezila provoz ve všech směrech. Na odstranění závady se pracuje. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy