Netanjahu pohrozil následky, pokud se Írán rozhodne zaútočit na Izrael

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu pohrozil následky v případě, že se Írán rozhodne zaútočit na Izrael. Uvedl to server Times of Israel.

"Írán proti nám podniká kroky již několik let, ať už přímo nebo zprostředkovaně přes své loutky. Izrael proto proti Íránu a jeho loutkám podniká ofenzivní a defenzivní kroky," prohlásil Netanjahu během setkání izraelské bezpečnostní rady.

"Budeme se umět bránit a budeme jednat podle jednoduché zásady - ublížíme každému, kdo ublíží nám nebo nám ublížit plánuje," dodal izraelský premiér.

Vlády Izraele a USA se obávají, že Írán chystá bezprostřední útok. Podezírá Izrael z pondělního útoku na íránský konzulát v syrské metropoli Damašek, při kterém zahynulo nejméně 13 lidí včetně dvou brigádních generálů a pěti dalších členů íránských elitních Revolučních gard. Teherán za nálet přislíbil odvetu.

Íránské hrozby byly také tématem čtvrtečního telefonického rozhovoru mezi americkým prezidentem Joem Bidenem a izraelským premiérem. Biden ujistil Netanjahua o "neochvějné podpoře" Izraele ze strany USA.

Izrael na stupňující se napětí reagoval mobilizací vojáků v záloze na zlepšení připravenosti protiraketové obrany a pozastavením udělování dovolených vojákům.

Podle deníku Guardian se v rámci preventivních opatření zvažuje i otevření krytů v Tel Avivu. "S ohledem na zhodnocení situace bylo rozhodnuto, že bude pozastaveno volno u všech bojových jednotek IDF. Armáda je ve válce a nasazení jednotek je neustále přehodnocováno podle potřeb," uvedla armáda v prohlášení. 

IDF v rámci opatření proti řízeným střelám začala s rušením signálu GPS, čímž způsobila problémy v navigaci, leteckém provozu a dalších každodenních činnostech. Podle dostupných informací se to týká i Tel Avivu či Jeruzaléma. 

Podle někdejšího šéfa izraelské zpravodajské služby Amose Yadlina může Írán zaútočit už v pátek. "Nebudu překvapen, pokud Írán zaútočí zítra. Nepanikařte. Neutíkejte do krytů," vzkázal občanům s tím, že mají spoléhat na protivzdušnou obranu. Lidé mají sledovat zprávy a počítat s možnou eskalací v reakci na íránský útok. 

Související

Válka v Gaze

Húsíjové vypálili raketu na území Izraele

Izraelská protivzdušná obrana v neděli sestřelila balistickou střelu typu země-zem vypálenou husíjskými povstalci z Jemenu. Projektil byl zachycen ještě před vstupem na izraelské území, informovala tamní armáda. 

Více souvisejících

Izrael Írán Benjamin Netanjahu

Aktuálně se děje

před 14 minutami

Markéta Vondroušová

Česko bude mít o jednoho olympionika v Paříži méně. Vondroušová se her nezúčastní kvůli zranění

Do Paříže chtěla jet s ambicí minimálně vyrovnat či dokonce vylepšit stříbrnou medaili z posledních her v Tokiu. Nakonec ale pro tenistku Markétu Vondroušovou, loňskou wimbledonskou vítězku a vítězku Roland Garros z roku 2019, pokračuje ne zrovna vydařená letošní sezóna. Po nedávném vyřazení z Wimbledonu hned v 1. kole totiž krátce před plánovaným odletem do francouzské metropole uvedla, že se her nezúčastní kvůli zranění ruky.

před 32 minutami

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Atentát na Trumpa? Selhali jsme, přiznala šéfka Tajné služby

Za selhání Tajné služby USA v pondělí označila její šéfka Kimberly Cheatleová červencový atentát na exprezidenta Donalda Trumpa, který utrpěl lehké zranění, zatímco útočník byl zneškodněn. Podle Cheatleové došlo k největšímu operačnímu selhání USSS za poslední desetiletí. Informovala o tom CNN. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Joe Manchin

Manchin chce nahradit Bidena. Zvažuje kandidaturu za demokraty

Joe Manchin zvažuje opětovnou registraci za člena Demokratické strany a kandidaturu na prezidenta. Oznámila to v noci na neděli televize CNN s odvoláním na zdroje blízké tomuto v současnosti nezávislému senátorovi za stát Západní Virginie a jeho někdejšímu demokratickému guvernérovi.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Ukrajina dostala od Německa třetí systém Patriot

Ukrajina posílila svou protivzdušnou obranu proti útokům ruských sil dalším systémem Patriot, který poskytlo Německo. Ve svém pravidelném večerním proslovu to v neděli řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy